Bardzo często pacjentki mają diagnozowaną niedoczynność przy okazji szukania przyczyn problemów związanych z brakiem oczekiwanego spadku masy ciała podczas diety redukcyjnej. Zazwyczaj do współpracy z osobami, które mają problemy zdrowotne wymagam także wyników badań tarczycy, co pomaga dobrać najlepszą możliwą dietę, ale przy okazji jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie efekty może przynieść dieta przy pewnych zaburzeniach metabolicznych, czy nierównowadze hormonalnej. Coraz więcej osób ze zdiagnozowaną niedoczynnością przyjmuje syntetyczne hormony tarczycy, wierząc, że są remedium na te nadprogramowe kilogramy, których nie dało się zbić dietą oraz ćwiczeniami. Często wierzymy, że już sama suplementacja hormonów w przypadku zdiagnozowanej niedoczynności, czy choroby Hashimoto spowoduje spadek masy ciała. Kilogramy spadną tylko w przypadku, gdy spełnione będą następujące warunki. Przede wszystkim jeśli przyczyną braku spadku wagi był niedobór hormonów tarczycy oraz po drugie, jeśli wprowadzisz do tego odpowiednią dietę. Nie ma co liczyć, że nie udało Ci się do tej pory zrzucić kilogramów i założyć z góry, że teraz schudnie się samo, już od samego wprowadzenia leków. Na forach można przeczytać wypowiedzi wielu osób, które schudły po wprowadzeniu samej terapii hormonalnej, nawet bez szczególnej diety i wyrzeczeń. Jednak zazwyczaj oprócz niedoczynności jest coś jeszcze o czym nie wiesz, ponieważ niedoczynność tarczycy jest najczęściej tylko objawem innych zaburzeń. Jeśli czytasz ten post, zapewne nie należysz do tej grupy szczęśliwców, a Twoja waga nie spada, pomimo przyjmowania hormonów tarczycy, a być może nawet rośnie.
Jakie zależności zachodzą pomiędzy niedoborem hormonów tarczycy i masą ciała?
Masz niedoczynność ➡️ za mało hormonów krąży we krwi ➡️ metabolizm zwalnia ➡️ tyjesz (jeśli przyjmujesz dietę normokaloryczną, a z pewnością tyjesz jeszcze łatwiej, jeśli przyjmujesz więcej kalorii niż potrzebujesz w ciągu dnia)
Masz zdrową tarczycę à ilość hormonów we krwi jest w normie à metabolizm pracuje na odpowiednim poziomie à waga pozostaje w normie (jeśli nie przyjmujesz nadmiernej ilości kalorii)
Co zrobić, by przestać tyć, a następnie schudnąć?
Trzeba uzyskać eutyreozę, czyli stan kiedy Twoje TSH oraz hormony tarczycy krążące w krwiobiegu będą w normie.
Zatem lekarz przepisują Ci hormony tarczycy, zapewne przewiduje taki skutek:
Wprowadzenie terapii euthyroxem/letroxem ➡️ wzrost poziomów hormonów krążących we krwi ➡️ przyspieszenie metabolizmu (reakcje metaboliczne zachodzą szybciej) ➡️ spalanie większej ilości energii ➡️ chudnięcie.
Z reguły tak, tak właśnie się dzieje, jeśli lek jest prawidłowo dobrany, a poza niedoborem hormonów tarczycy nie masz jeszcze innych problemów zdrowotnych, o których możesz nie wiedzieć. Postawię zatem retoryczne pytanie: Czy jest możliwe, że przybierasz na wadze po lekach, których zadaniem jest zwiększenie tempa metabolizmu?
Niestety tak!
Jak to możliwe, że nie chudniesz przyjmując hormony tarczycy i co możesz z tym zrobić?
Prawda jest taka, że w Polsce najczęściej stosowanym u pacjentów z niedoczynnością tarczycy w tym niedoczynnością tarczycy Hashimoto jest euthyrox lub letrox. Jeśli zajrzysz w skład tych leków w obydwu przypadkach składnikiem czynnym jest lewotyroksyna. Jednak, aby uzyskać efekt terapeutyczny, czyli aby przyjęty lek mógł zadziałać i przyspieszyć metabolizm, NIEAKTYWNA lewotyroksyna musi przekształcić się w aktywny hormon. Dlatego też, jeśli Twój organizm nie radzi sobie z tym procesem (czyli tzw. konwersją) przyjmowanie samej lewotyroksyny może powodować przyrost masy ciała, jednak jest kilka sposobów, jak sobie z tym poradzić.
Kilka drobiazgów o samej pracy tarczycy i co to jest ta “konwersja”?
Pamiętasz, jak działa Twoja tarczyca? Znasz zależności pomiędzy hormonami tarczycy, przysadki i podwzgórza? Jeśli przyjmujesz syntetyczne hormony, bez znajomości podstaw terapii czytaj ten post dalej.
Zapewne gdy rozpoczęłaś swoją terapię zastępczymi hormonami tarczycy Twoje TSH było wysokie, jak to klasycznie w przypadku niedoczynności bywa. Zadaniem TSH jest stymulowanie pracy tarczycy do wydzielania większej ilości hormonów FT3 I FT4, których brakuje w organizmie – tak zazwyczaj sytuacja wygląda w niedoczynności.
Pamiętaj jednak, że Twoja tarczyca w ok. 80% produkuje hormon fT4. Dlaczego jest to tak istotne i co za znaczenie, czy tarczyca produkuje Ft3 czy ft4, skoro obydwa są hormonami tarczycy? Otóż produkowany w większości przez tarczycę hormon Ft4 jest to hormon nieaktywny. Pomimo, że nie spełnia swojej funkcji, to nie pozostaje bezużyteczny, ponieważ to właśnie on w odpowiednich warunkach przekształca się w inny hormon, a mianowicie fT3, czyli trójjodotyroninę. Ten proces przekształcenia jest niezwykle ważny, ponieważ tylko w momencie gdy mamy rezerwuar krążących hormonów nieaktywnych, organizm sam może w łatwy sposób regulować i zwiększać dostępność aktywnego hormonu fT3, wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Gdy konwersja, czyli przekształcenie fT4 w fT3 zachodzi poprawnie, to właśnie ten drugi hormon, wchodzi do wnętrza komórek i uruchamia geny, które m.in. regulują Twój metabolizm. Problem zaczyna się wtedy, gdy ten proces z pewnych względów nie przebiega poprawnie. To znaczy, że jeśli Twoja tarczyca produkuje fT4 i po zbadaniu poziomu we krwi hormon ten jest w normie, ALE jeśli konwersja nie zachodzi poprawnie, nadal będziesz cierpieć z powodu niedoczynności tarczycy.
A teraz pomyśl, co dzieje się w przypadku, gdy cierpisz na niedoczynność i przyjmujesz hormony tarczycy (euthyrox lub letrox)?
Jest to zupełnie analogiczny proces. Jeśli przyjmujesz euthyrox lub letrox, to miej świadomość, że wprowadzasz do organizmu nieaktywną formę TYROKSYNY, czyli nic innego, jak fT4. Dlatego też, jeśli Twój organizm nie potrafi z niej skorzystać, czyli przekształcić w aktywną formę fT3, nie pozyskasz z tej suplementacji żadnych profitów, a nawet możesz nie poczuć żadnej różnicy. A więc jeśli konwersja nie zachodzi poprawnie, to nici z efektu w postaci przyspieszonego metabolizmu i lepszego spalania tkanki tłuszczowej. Nadal możesz mieć suchą skórę, nadwagę i zaparcia, jeśli Twoja konwersja nie zachodzi poprawnie.
Co dzieje się w organizmie, kiedy przyjmujesz hormony? Masz dwie opcje.
OPCJA 1: Syntetyczny T4 w wyniku konwersji zamienia się w fT3 i wpływa na transkrypcję genów, w tym tych regulujących metabolizm i masę ciała. Wtedy czujesz ogromną różnicę i dopiero teraz doceniasz, jak pięknie jest żyć, mając wolne hormony tarczycy w normie (a dokładnie fT3). W tym przypadku dobrze dobrana dieta redukcyjna pomoże Ci schudnąć.
OPCJA 2: Syntetyczny T4 Zamienia się w odwrotne fT3 (inaczej zwany rT3), który jest antagonistą fT3, czyli blokuje działanie właściwych hormonów tarczycy (fT3). Ten rT3 przyczepia się do tych samych receptorów, które są dedykowane aktywnym hormonom tarczycy. Jeśli fT3 nie jest w stanie przyłączyć się do receptorów na powierzchni komórek, nie odczujesz żadnego efektu, bo hormon nie zadziała inaczej niż poprzez receptor. W takim przypadku, gdy receptory są zablokowane metabolizm spowalnia, co powoduje, że nie czujesz żadnej różnicy po wprowadzeniu leczenia, a nawet możliwe, że poczujesz się gorzej.
Czy jesteś w stanie zrobić coś, by organizm wybrał tę pierwszą, właściwą drogę i poprawnie konwertował hormony? Czy da się schudnąć przyjmując hormony tarczycy?
Przede wszystkim pamiętaj o czynnikach, które wpływają na zmniejszenie aktywności konwersji (czyli przekształcania fT4 do fT4). Jeśli pomimo przyjmowania hormonów tarczycy wciąż cierpisz z powodu objawów niedoczynności zwróć uwagę na:
- Stres
- Dysfunkcje nadnerczy, wyczerpanie nadnerczy
- Nieuregulowana gospodarka cukrowa
- Insulinooporność
- Zaburzenia hormonalne (w tym nieprawidłowa produkcja hormonów płciowych, czy hiperprolaktynemia)
- Długotrwałe diety redukcyjne, czyli diety o ujemnym bilansie kalorycznym
- Brak odpowiedniej ilości snu, napięcie psychiczne, życie w biegu
- Niedobory żywieniowe jak np. selen, cynk, witamina D3 i żelazo, które są potrzebne do produkcji i konwersji hormonów tarczycy
- Długo stosowane restrykcyjne diety, głodówki, diety eliminacyjne stosowane na własną rękę
- Problemy jelitowe, zespół jelita drażliwego, wzdęty brzuch, zaparcia, problemy z wchłanianiem pokarmu, zniszczone kosmki jelitowe, mało wartościowa dieta
- Stosowane antybiotyki, które wpływają na dysbiozę jelit
- Niedobór białka w diecie, przez co organizm nie potrafi efektywnie wytwarzać hormonów tarczycy
Jak euthyrox/letrox wpływa na masę ciała?
Wystarczy rzucić okiem na jedno z wielu badań przeprowadzonych na osobach z niedoczynnością tarczycy poddanych terapii LT4 (lewotyroksyną).
W tym badaniu pacjentom podawano tylko leki T4 i leczono ich na podstawie wyniku TSH (czyli podobnie, jak ma to miejsce u wielu pacjentów).
Na początku badania pacjenci przeszli m.in. pomiary spoczynkowego wydatku energetycznego oraz ich składu ciała, a następnie sprawdzono wyniki we wszystkich grupach: w zdrowej grupie kontrolnej, w grupie poddanej supresji LT4 (czyli w przypadku, gdy TSH po podaniu odpowiedniej ilości leku wynosiło już <0,1) oraz w grupie przyjmującej LT4 do poziomu normy.
Co się okazało? Wykazano, że pacjenci przyjmujący hormon tarczycy nawet w dawkach, przy których TSH spadło <0,1 nie wykazali wzrostu metabolizmu ani zmiany masy ciała! Podstawowy wydatek energetyczny w obydwu grupach przyjmujących hormony tarczycy był niższy niż w grupie zdrowej. Skąd zatem opinia i wiara w to, że hormony tarczycy odchudzają?
Nie załamuj się, jeśli po wprowadzeniu leków na tarczycę, Twoja waga wzrosła i nie może spaść, bo to nie jedyna droga terapii.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, jeśli nie chudniesz pomimo przyjmowania hormonów tarczycy?
-
-
-
-
-
- Przede wszystkim zadbaj o czynniki, które wpływają negatywnie na konwersję (wypisane powyżej).
-
-
-
-
- Poszukaj przyczyny swojej niedoczynności. Tutaj masz niewiele opcji. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest stan zapalny wywołany chorobą Hashimoto, możesz mieć też niedoczynność pierwotną spowodowaną niedoborami żywieniowymi, problemami jelitowymi czy zbyt małą objętością tarczycy
- jeśli masz autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu hashimoto zbijaj przeciwciała i monitoruj jak wygląda twoja tarczyca, wykonując regularne badanie USG. Wprowadź dietę antyzapalną, która pomoże Ci obniżyć przeciwciała, usuń nietolerowane produkty z jadłospisu, dodatki do żywności, konserwanty. Jedz to, co żyło lub rosło. Unikaj produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny oraz zawierają dużo cukru czy węglowodanów, ze względu na towarzyszącą chorobie Hashimoto insulinooporność. Mając chorobę Hashimoto przebadaj się pod kątem insulinooporności. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zasięgnij skondensowanej wiedzy wraz z 4-tygodniowym jadłospisem z naszego poradnika online, który znajdziesz TUTAJ.
- zadbaj o pracę jelit. Jakiekolwiek wzdęcia, niestrawności, dyskomfort w przewodzie pokarmowym wpływa na pogorszenie wyników leczenia. Jelita to potęga i prawdziwy skarb w przypadku problemów z przekształcaniem nieaktywnych hormonów do postaci aktywnej. To głównie w nich zachodzi aktywacja hormonów tarczycy, a więc jeśli masz problemy z jelitami, najprawdopodobniej Twoja konwersja będzie osłabiona.
- Porozmawiaj z kompetentną osobą lub szczerze z samym sobą na temat kondycji Twoich nadnerczy. Przemęczone nadnercza są kolejną z przyczyn niedoczynności tarczycy. Stres znacznie osłabia konwersję oraz sprzyja aktywacji szlaku odpowiedzialnego za przetwarzanie fT4 do blokującego receptory komórkowe rT3! Jeśli nie masz Hashimoto, żyjesz w stresie i napięciu od lat, a Twoja tarczyca z pewnych powodów nie chce produkować odpowiedniej ilości hormonów, to bardzo możliwe że doszło do osłabienia osi podwzgórze-przysadka-tarczyca poprzez oś, która przebiega podobnym szlakiem i jest związana z pracą narządów odpowiedzialnych za nasze zachowania związane z reakcjami stresowymi czyli oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Jeśli przeciążasz oś nadnerczową, osłabiasz pracę swojej tarczycy. Odpowiednia dieta oraz zmiana stylu życia pomoże Ci wesprzeć przestresowane nadnercza, a tym samym poprawić pracę tarczycy i zmniejszyć ilość blokującego metabolizm rT3.
- Wprowadź dietę, która będzie pełnowartościowa, sprawna i odżywcza! Pamiętaj, że tarczyca nie lubi niedoborów. Najważniejsze składniki dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy to przede wszystkim białko, kwasy omega-3, witaminy ADEK, witaminy z grupy B, antyoksydanty, selen, cynk oraz żelazo.
- Oddaj się w ręce dietetyka klinicznego. Dieta w chorobie znacznie różni się od diety odchudzającej. Jeśli współpracujesz z dietetykiem bez specjalizacji, który nie zajmuje się dietetyką kliniczną, a jadłospis kosztuje 80 zł i do tego konsultacja trwa tylko 30 minut, to nie spodziewaj się efektów. W przypadku insulinooporności, czy zaburzeń metabolicznych może być konieczna dietoterapia.
- Jeśli od długiego czasu stosujesz dietę restrykcyjną i niskokaloryczną, to być może jedyną słuszną dla Ciebie drogą do naprawy zaburzeń metabolizmu jest reverse diet przeprowadzony pod okiem specjalisty. Wyprowadzaniem osób z niedoczynnością spowodowaną spowolnionym metabolizmem powinien zająć się doświadczony dietetyk.
- Wykonuj pełną diagnostykę. Jeśli Twój lekarz dobiera dawkę leku na podstawie samego TSH i za każdym razem uświadamia Cię, że przyjmując taką dawkę leku MUSISZ czuć się dobrze, bo Twoje TSH jest w normie, zmień lekarza. Możesz też wykonywać badania tarczycy na własną rękę, monitorując ich poziom we krwi. Sprawdzaj regularnie ft3 i ft4. Jeśli ft4 znajduje się w dolnej granicy pomimo przyjmowania hormonów, możliwe że przyjmowana dawka jest zbyt mała lub masz problemy z wchłanianiem, czy kondycją kosmków jelitowych. Jeśli ft4 jest w normie, czy nawet górnej normie, a fT3 jest nisko – możesz mieć problemy z konwersją (stres, niedobory, jelita?). Jeśli zarówno ft3 jak i ft4 są prawidłowe, być może masa ciała rośnie z przyczyn takich, jak insulinooporność, niedobory, czy niewłaściwy bilans energetyczny.
- Pamiętaj, że normy laboratoryjne, to nie to samo co normy funkcjonalne, dlatego mając wyniki w normie, wcale nie musisz czuć się świetnie. Wykonując badania poziomów hormonów tarczycy u osoby z niedoczynnością oczekujemy wyników mieszczących się w górnej ćwiartce normy.
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, umów się na konsultację. Wspólnie możemy znaleźć przyczynę braku efektów, poprawić konwersję oraz pracę tarczycy i uzupełnić niedobory. Jeśli w trakcie naszej współpracy okaże się, że występuje u Ciebie problem z insulinoopornością, dostosujemy dietę pod Twoje wyniki badań, aby plan dietetyczny dał zadowalające efekty. Jeśli do tej pory Twoja masa ciała nie spadła, a próbowałeś już mnóstwa diet, to nie spadnie jeśli nadal będziesz eksperymentować na własną rękę. Pamiętaj, że żadna choroba nie bierze się z braku leku. Szukaj przyczyn i działaj przyczynowo, nie objawowo. Tylko w taki sposób masz szansę na sukces, bez tracenia czasu na działania po omacku.
Link do badania wspomnianego we wpisie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26700485
Comments (40)
Witam teraz widzę ile ja błędów popolenilam biorę tabletki na tarczycę ale i tak tyje
Nie ma się co obwiniać Pani Marto. Nikt nie przekazał Pani wiedzy, by zadbać o siebie w inny sposób i szukać przyczyn dolegliwości, czy braku spadku wagi.
Mam usunięta całą tarczyce. Przyjmuje 150 letrox jestem 1miesiac po operacji i 3kg do góry
Mimo przy tym samym odżywianiu co wcześniej.przeraza mnie
Warto dbać już nie o tarczycę, ale o układ immunologiczny oraz gospodarkę węglowodanową. Przy problemach z tarczycą często współwystępuje insulinooporność, która może wymagać specjalnego podejścia żywieniowego.
Ja biorę letrox od 2 miesięcy…. nie moglam schudnąć więc dietetyk zalecił wyniki i wizytę u endokrynologa. Okazała się niedoczynność tarczycy, insulinoopornosc i dodatkowo guz tarczycy….jestem przerażona ja nie chudnę a tyje strasznie szybko. Jestem załamana
Mam nadzieję, że razem z dietetykiem uda się znaleźć najlepszy sposób na Pani dolegliwości i w zdrowy sposób schudnąć. Odchudzanie jest możliwe nawet z niedoczynnością tarczycy i insulinoopornością, a efekty wcale nie są gorsze niż u pozostałych pacjentów.
Życzę zdrówka!
Mi wykryto niedoczynność tarczycy i po przyjmowaniu euthyrox 75 schudłem ale po około 2 miesiącach znowu zacząłem tyć. Też jestem załamany 🙁
Przy zmianie diety i uwzględnieniu trybu życia czy ewentualnej insulinooporności, wprowadzeniu być może dłuższych odstępów między posiłkami, bez przekąsek – to podstawa. Do tego jeśli występuje otyłość brzuszna, szczególnie ważne będą posiłki oparte na niskim indeksie insulinowym w połączeniu z deficytem kalorycznym – bez deficytu żadna, nawet najzdrowsza dieta nie zadziała. Chętnie pomogę dobrać odpowiednie żywienie i wyłapać błędy :))
Witam serdecznie od 2 lat biorę Euthyrox z powodu Haschimoto Zaczynałam od dawki 25 na tą chwilę 75 i 100. W ciągu ostatniego roku moja waga wzrosła o 13 kg. Czuję się fatalnie. Dodatkowo pojawiło się podejrzenie niedoczynności przysadki mózgowej za tydz mam wykonać badanie kontrolne
Przyjmowanie hormonów tarczycy to tylko uzupełnianie niedoboru hormonów, spowodowanego uszkadzaniem narządu. Niestety przyjmując jedynie leki, nie sprawi Pani, że tarczyca sama się odbuduje. Euthyrox nie leczy układu odpornościowego, a jedynie jest lekiem dostarczającym gotowych hormonów, których tarczyca nie potrafi wyprodukować sama. Jeśli hormony tarczycy są w normie laboratoryjnej to fatalne samopoczucie zapewne nie wynika ani z przyjmowanego leku, ani z samej choroby, tylko z przyczyn które rozregulowały organizm doprowadzając jedynie do choroby. Masa ciala też nie jest wynikiem choroby, a zaburzeń organizmu lub nieprawidłowej diety, niedostosowanej do Pani trybu życia i istniejących chorób. Proszę się nie poddawać i próbować z dietoterapią, aby wesprzeć organizm, pozbyć się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej i uzupełnić niedobory składników odżywczych. A z pewnością metabolizm się poprawi, a organizm się odwdzięczy 🙂
Witam serdecznie,
Od 2013 roku leczę się na Hashimoto i zaczynałam od dawki 50 Euthyroxu. Aktualnie przyjmuję dawkę 137 w dni powszednie i 150 w weekend, ale TSH szaleje, czasami spada, nigdy nie spadło nawet do norm. Jestem w opłakanym stanie, schudłam 9 kg, a później tyłam i tyłam i tyłam. Z 61 kg zrobiło się 114kg, a jestem tak młoda. Lekarz krzyczy, że nie biorę leków, już nie nie wiem, co robić.
Pani Natalio, przyjmowanie leków nie jest leczeniem choroby hashimoto, a jedynie wyrównaniem niedoborów hormonów. Czyli tarczyca jest zniszczona, więc produkcja hormonów jest niska, Pani przyjmuje leki, ale pytanie czy robi Pani coś w tym kierunku, aby wspomóc układ odpornościowy? Jelita, niedobory, patogeny, wsparcie układu odpornościowego i zmiana jedzenia koniecznie na takie, które jest przyjazne w chorobach z autoagresji oraz uwzględnienie stanu insulinooporności, który przy takiej nadwadze jest z pewnością – a waga spadnie.
Witam serdecznie, niespełna rok temu wykryto u mnie chorobę Hashimoto. Lek jaki zlecono to euthyrox najpierw 25 mcg, potem 50 i naprzemiennie 50 i 75.. Lekarze gdy mówię o diecie mówią że takowa nie istnieje tylko trzeba zdrowo się odżywiać, zamówiłam dietę, w internecie oparta na sokach i produktach których nie mogłam wręcz czasami znaleźć w sklepie, po 3 tygodniach dostałam uczulenia z objawami dużej wysypki na łuku żebrowym w postaci dużych białych bąbli w ustach zapach.ciaglych owoców które musiałam spożywać gł.cytrusy. Oczywiście to rzuciłam, biorąc również eutyrox. Sama znalazłam produkty których jeść nie powinnam, typu słodycze! wysoki poziom glikemiczny! Ale niestety przy braniu leku jem jakby więcej i dochodzi do wstrzymania miesiączki, co lekarze tłumacza ze w moim wieku jest to już normalne. Gdy zrobiłam przerwę w braniu leku powróciła menstruacja i nie mam objawów brzusznych typu bardzo duży wzdęty brzuch wręcz doprowadzający do trudnego oddechu po niektórych pokarmach. Mam dawkę 50 mcg euthyrox przy podwyższonym nieznacznie tsh. Tydzień temu miałam wykonany zabieg operacyjny inie związany z tarczyca i skończyłam antybiotyk po 5 dniach. Ginekologicznie, insulinoopornosc itp przebadano. Usg jamy brzusznej wykonano. Po ćwiczeniach i ciągłym ruchu czuje się lepiej ale problem ponawia się. Wiem że ta choroba wymaga samodyscypliny ale w moim przypadku jeszcze czegoś. Dziękuję i pozdrawiam.
Dieta musi być dopasowana indywidualnie, jeśli ma działać i przynosić efekt leczniczy. Co do “nie istnieje” moje zdanie na ten temat jest taki, że jeśli w coś nie wierzymy, lepiej powiedzieć nie wiem lub nie znam się albo “to nie moja działka”. Bo to, że o czymś nie wiemy, nie znaczy że tego nie ma. Samo branie hormonów tarczycy to niwelowanie skutków niedoborów spowodowanych niedoczynnością tarczycy, przy czym nie jest to wystarczające do wyleczenia choroby. Bez diety i odciążenia układu odpornościowego problem nie zniknie, a autoagresja będzie postępować.
Dziękuję za artykół w końcu ktoś wyłożył kawę na ławę, mam Hashimoto i hipoprolaktynemię tyję m obrzęki mega, lekarz na zgłaszane dolegliwości odpowiada trudno… A ja mam wrażenie, że zaraz się rozsypie… Ten artykół nakierował mnie jak rozpocząć walkę… dziękuję
Cieszę się, że wpis pomógł Pani lepiej zrozumieć swój orgazm, uwierzyć że nic nie dzieje się bez przyczyny i znaleźć inny niż dotychczas sposób na to, aby pomóc swojemu ciału.
Po 20 latach przyjmowania euthyroxu25 lekarz kazał odstawić gdyż mam prawidłowe wyniki tarczycy i nie widzi powodu przyjmowania go czego mogę się spodziewać
najprawdopodobniej, jeśli wyniki są w normie lub przy przyjmowaniu obecnej dawki weszła Pani w lekką nadczynność, oznacza to że przyczyny które prowadziły do niedoczynności (osłabienia pracy narządu) zostały zaadresowane. Jeśli natomiast odstawienie leku spowoduje nawrót objawów to oznacza, że tarczyca wymaga wsparcia. Dietoterapią i zdrowym stylem życia poprawić pracę tarczycy i wspomóc ją by samodzielnie produkowała odpowiednią dla całego organizmu ilość hormonów.
Mam zdjagnozowaną niedoczynność tarczycy z powodu małej objętości ,mam wykonać badania krwi i dopiero endokrynolog dobierze leki,co mogę zrobić żeby po lekach nie przytyć,a może nawet schudnąć ?
Trzeba znaleźć przyczynę niedoczynności i pod to obrać kierunek. Jeśli tarczyca jest mała to zapewne efekt nieleczonej choroby hashimoto. W tym przypadku proponuję działać pod kątem zdrowia jelit, wsparcia układu odpornościowego, uzupełnić niedobory oraz czynniki kluczowe dla pracy tarczycy. Oprocz tego, jeśli mowa o schudnięciu, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, bo jeśli choroba jest aktywna będzie wiązała się ze stanem zapalnym, a ten z insulinoopornością, dlatego osoby przyjmujące hormony tarczycy z powodu niedoczynności potrzebują specjalnej diety. Proponuję zacząć od jadłospisów odchudzających dostępnych w sklepie, gdzie dowie się Pani więcej o samej insulinooporności oraz o tym, jak schudnąć i od czego zależą efekty lub ich brak https://compl-eat.pl/sklep/
Witam. Choruje na Haschimoto i niedoczynność tarczycy, lekarz mnie wyleczył czuję się dobrze biorę Letrox 100 , niestety ważę zbyt dużo dodam że miała robione badania na insulinoodporność. Jaka może być tego przyczyna oprucz złej diety..?
Dzień dobry. Lekarz Pani nie wyleczył, ponieważ bierze Pani leki właśnie z tego powodu, że Pani tarczyca nie pracuje prawidłowo, nie produkuje hormonów, co wiąże się z koniecznością przyjmowania ich z zewnątrz. Jeśli wyniki badań hormonów tarczycowych są okej i tarczyca jest uregulowana pozostaje jedynie dopasować dietę pod wynik krzywej cukrowej i insulinowej i uzupełnić niedobory składników odżywczych, a zapewne waga spadnie.
Witam, czy przeciwciała przy hashimoto powinno się zbijać? Mi endokrynolog powiedział ze przy hashimoto te przeciwciała po prostu są……
Dodatkowo pytanie czy mocno podwyższone całkowite IGE może mieć związek z hashimoto?
Dzień dobry, tak Panie Tomaszu – przeciwciała antyTG i antyTPO są przeciwciałami skierowanymi przeciwko tarczycy. Jeśli chcemy uchronić tarczycę przed kolejnymi zniszczeniami, należy osiągnąć stan remisji, co między innymi wiąże się ze spadkiem poziomu przeciwciał. Podwyższony poziom przeciwciał IgE może wynikać m.in. ze złego stanu jelit, infekcji pasożytniczej, nietolerancji histaminy, a te z kolei mogą wpływać na chorobę hashimoto.
Jestem po terapii jodem radioaktywnym okolo 10 lat temu. Obecnie mam 51 lat i ciagle walcze by zbic pare kilo. Nie moge nigdzie znalezc wskazowek jaka diete stosowac przy braku tarczycy. Obecnie biore letrox 125 mg. Tluszcz osadza mi sie glownie na brzuchu. Prosze o wskazowki jak sie odzywiac
Pani Asiu, jeśli już tarczyca jest wycięta Pani metabolizm jest zależny od zewnętrzych hormonów tarczycy. Dieta w takim przypadku powinna być zawsze oparta na ujemnym bilansie kalorycznym, a jeśli występuje do tego otyłość brzuszna i problemy z redukcją masy ciała, warto byłoby przy uwzględnianiu diety wziąć pod uwagę insulinooporność i wyrównać niedobory. Podstawowym i przydatnym badaniem będzie sprawdzenie poziomu glukozy i insuliny na czczo. Metabolizm i równowaga w gospodarce glukozowo-insulinowej zależy też od witaminy D, magnezu, żelaza, cynku, selenu, witamin z grupy B, potasu – które powinny znaleźć się w diecie odchudzającej. Brak witamin i pierwiastków śladowych może spowalniać metabolizm i utrudniać pozyskiwanie energii z dostarczanego jedzenia, stąd być może więcej jedzenia się odkłada w postaci tkanki tłuszczowej. Gdyby potrzebowała Pani pomocy i indywidualnego prowadzenia zapraszam do kontaktu 🙂
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Zrobie wynik glukozy i insuliny na czczo. Jaki bedzie koszt diety przygotowanej przez pania?
Pani Asiu, cały cennik jest w zakładce cennik – najpierw konsultacja (pierwsza wizyta) a jadłospis wraz z zaleceniami przygotowuję zwykle w ciągu 5 dni po konsultacji 🙂
Witam, od 2 lat biorę euthyrox na początku 25mg okazało się za mało teraz przyjmuje 75mg, a odkąd je przyjmuje waga leci jak głupia do góry, nie potrafie tego opanować, dodam że żyje zdrowym trybem życie, posiłki wysoko białkowe oraz żelazo, co może być przyczyną tycia? insulinooporności nie mam ale za to posiadam anemie czy to może być przyczyna? czytałam że przy euthyroxie branie żelaza w tabletkach osłabia jego działanie.. to prawda ?
Insulinooporność moim zdaniem nie jest wykluczona. Sama niedoczynność tarczycy już może wpływać na zaburzenie komunikacji insulinowej na poziomie komórkowym. Przyczyna na pewno gdzieś jest i nie sposób doradzić coś skutecznego bez zaznajomienia się z całym stanem organizmu. Już same problemy z niedoborem żelaza sugerują mi, że jest w organizmie coś do odkrycia i do naprawy 🙂 Posiłki wysokobiałkowe przy diecie odchudzającej? Zapewne przyczyną tycia jest nadal nieodpowiednia dieta i nie szukałabym przyczyny w tabletkach i ich łączeniu lub niełączeniu, a w podstawach, czyli dostosowaniu diety pod swoją gospodarkę insulinową. I tutaj jest klucz 🙂
Witam. Moje wyniki TSH byly w normie jednak ze wzgledu na planowana ciaze lekarz postanowil podac mi Letrox i je obnizyc. Efekt zostal osiagniety jednak bardzo slabo sie czuje. Moj metabolizm zwolnil, mam ogromne zaparcia. Zarowno wczesniej jak i teraz prowadze zdrowy i aktywny tryb zycia i odpowiednio zbliansowa dieta w ostatnim czasie lekko redukcyjna ale wszystko rozsadnie.
Pounformowalam lekarza o tej sytuacji ale nie spotkalo sie to ze zrozumiemiem i uslyszalam ze raczej powinnam schudna przeciez a nie przytyc. Czy zrobienie kolejnych badan i podstawie ie mu pod nos cos zmieni? Czy tylko pozostaje zmiana lekarza? Bardzo prosze o odpowiedz. Ta sytuacjamocni mnie martwi…
Dzień dobry, norma przy planowaniu ciąży i w ciąży na TSH jest niższa i lepiej dla organizmu dziecka, by poziom TSH był niższy, a przy okazji więcej krążących hormonów tarczycy we krwi też będzie tylko z korzyścią dla dziecka. Zaparcia i wolny metabolizm po letroxie to raczej przypadek i zbieg okoliczności, efekt powinien być odwrotny. Musi być jakaś inna przyczyna takiego stany. Letrox nie wpływa na tycie i nie ma takiego mechanizmu, aby zwiększenie hormonów tarczycy po wprowadzeniu tabletek spowodowało tycie, bo są to hormony, które przyspieszają reakcje metaboliczne. Jeśli TSH, ft3 oraz ft4 są w odpowiedniej normie to sugeruję zmianę diety, bo to nie w lekach przyczyna, a w diecie i gospodarce węglowodanowej. Jeśli chodzi o samopoczucie sprawdziłabym jeszcze poziomy witamin, zapasy żelaza, odżywczość diety.
Nigdy w zyciu nie czytalam na temat tarczycy nic madrzejszego niz ten artykul. Nareszcie zrozumialam jak to wszystko dziala. Bardzo wielkie dzieki, ze ktos potrafi w taki logiczny sposob wytlumaczyc skomplikowane zaleznosci hormonalne, zywieniowe i inne. Wiadomosci szukam od 20 lat.
Bardzo dziekuje i chetnie zapisuje sie na sobskrypcje.
Pani Bożeno, bardzo mi miło widzieć taki komentarz i dziękuję, że go Pani zostawiła 🙂 Choć to stary wpis, to staram się mówić prostym językiem, bo najważniejsze jest zrozumieć i poznać swój organizm, żeby potem zrobić coś dalej. Zdrówka 🙂
Od urodzenia mam niedoczynność przysadki mózgowej . Biorę Letrox 125/150
Mam niedobór hormonów nadnerczy , tarczycy, kobiecych też nie mam i wzrostu . Mam 37 lat i od kilku miesięcy przytyłam z 56 kg do 63 kg przy wzroście .156cm . Nie wiem co mam robić . tyje coraz szybciej.
Pani Agnieszko, metabolizm regulowany jest głównie poprzez wolne hormony ft3 oraz ft4, zatem jeśli te są w normie, to szukałabym przyczyny w gospodarce węglowodanowej i niedostosowanej diecie. Warto wykonać badanie insuliny i glukozy na czczo lub krzywą glukozowo-insulinową. Proponuję też zmianę diety na dietę odchudzającą w wersji z ograniczeniem węglowodanów, co przyniesie znacznie lepsze efekty niż tradycyjne diety. Jeśli nadwaga nie jest duża (a nie jest :)) to proponuję zacząć od TEGO jadłospisu. Jeśli potrzebna pomoc w dobraniu kaloryczności proszę o mail: dietetyk@compl-eat.pl
Witam serdecznie, rok temu wykryto u mnie guza tarczycy, poddałam się operacji usunięcia połowy tego ogranu. Od tamtej pory przyjmuje lthyrox 50, próbowałam kilku diet, waga spadała i rosła, nie mogłam zejść do wymarzonej masy ciała. Jakie kroki powinnam podjąć? Proszę o pomoc
Dzień dobry, jeśli hormony tarczycowe są w normie, to nie szukałabym w tarczycy przyczyny problemu z redukcją masy ciała 🙂 Jeśli waga spada z trudnością, być może jest problem z insulinoopornością, która nie była uwzględniona w poprzedniach dietach. Warto byłoby wykonać krzywą glukozowo-insulinową. Przykładowe jadłospisy odchudzające wraz z informacjami znajdzie Pani tutaj. Zapraszam do indywidualnej współpracy, chętnie pomogę w interpretacji badań oraz dostosowaniu swojego jadłospisu pod możliwości metaboliczne komórek Pani ciała 🙂
Ciekawy artykuł na temat wpływu hormonów tarczycy na przyrost masy ciała. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak te hormony działają i jak mogą wpływać na nasze zdrowie. Wydaje się, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przybieranie na wadze, a hormony tarczycy mogą być jednym z nich. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i leczenia. Artykuł zapewnia kilka przydatnych informacji na ten temat.