W jaki sposób monitorowane są parametry określające gospodarkę żelazową w naszym organizmie? Zwykle badamy poziom żelaza we krwi. Jednak zależy on głównie od naszej diety oraz tego, czy efektywnie trawimy składniki pokarmowe, dlatego gdy nie dostarczasz go regularnie, lepszym wyznacznikiem może być poziom ferrytyny, który jest pewnego rodzaju magazynem żelaza w krwi. Niestety ten drugi parametr sprawdzi się u osób zdrowych, a u niektórych osób jego poziom może zmieniać się w pewnych sytuacjach, ale o tym za chwilę.
JAKIE BADANIA WYKONAĆ, ŻEBY SPRAWDZIĆ STAN TWOJEJ GOSPODARKI ŻELAZOWEJ?
ŻELAZO
Niestety ten parametr nie powie Ci nic o tym, jakie są Twoje zapasy żelaza. Możesz mieć anemię z niedoboru żelaza i jednocześnie mieć żelazo w normie, dlatego badając wyłącznie żelazo nie jesteśmy w stanie wykluczyć anemii. Jeśli masz żelazo we krwi w normie, to znaczy, że prawidłowo je wchłaniasz, a niekoniecznie oznacza to jednocześnie, że ZAPASY żelaza w organizmie są prawidłowe. Żelazo jest parametrem chwilowym i należy o tym pamiętać, że dziś może być w normie, za dwa dni poniżej normy.
To badanie jest refundowane (prywatnie to koszt jedynie 12 zł).
Jednak w praktyce, określając parametry gospodarki żelazowej, szczególnie warto przyjrzeć się ferrytynie. Zaraz po określeniu poziomu żelaza we krwi, jest to jeden z najczęściej zlecanych biomarkerów, świadczących o zapasach żelaza.
FERRYTYNA
Jest informatorem o zapasach żelaza. To jeden z najważniejszych testów, jakie warto wykonać u osób przewlekle przemęczonych, z brakiem energii, ospałością, przerzedzającymi się włosami czy niedoczynnością tarczycy. Ferrytyna jest formą magazynów żelaza, a badanie poziomu ferrytyny pomoże stwierdzić, czy twoje zapasy żelaza są prawidłowe. Jeśli masz objawy niedoczynności tarczycy pomimo prawidłowego poziomu hormonów ft3 i ft4 we krwi, koniecznie sprawdź poziom własnej ferrytyny. A najlepiej sprawdź ferrytynę, nawet jeśli nie masz problemów z tarczycą! Co ciekawe, możesz mieć anemię z niedoboru żelaza, choć nie zawsze morfologia będzie w stanie to wykazać, a więc będąc w stanie anemii Twój poziom hemoglobiny, czy całkowita liczba czerwonych krwinek wciąż może być w normie, czyli morfologia wyjdzie idealnie. Badanie ferrytyny jest w stanie odzwierciedlić zasoby żelaza w organizmie. Ferrytyna poniżej 30 zwykle świadczy już o ubogich zapasach żelaza i wiąże się z koniecznością jego uzupełnienia, w szczególności u osób ze złym samopoczuciem. Myślisz, że ferrytyna powyżej górnej granicy normy oznacza całkiem pokaźny zapas żelaza, który wystarczy na dłużej? Nic bardziej mylnego! Jeśli Twoje poziomy ferrytyny wykraczają poza górną granicę normy może to sugerować stan zapalny, aktywne infekcje, czy być wynikiem przyjmowanych suplementów i nie zawsze oznacza, że zapasy żelaza są wysokie, ale o tym za chwilę.
Niestety to badanie nie jest refundowane, a więc nie dostaniesz na nie skierowania od swojego lekarza. Wykonasz je w laboratorium za około 35zł.
HEMOGLOBINA, HEMATOKRYT
Podstawowy parametr potwierdzający niedokrwistość, jednak niewystarczający do wykluczenia niedokrwistości. Przy prawidłowej hemoglobinie i jednoczesnych brakach żelaza w organizmie również można stwierdzić anemię, z tym że jest to forma anemii utajonej.
MCV
Objętość krwinek czerwonych. Co mówi Ci ten parametr? Obniżone MCV występuje często przy niedoborze żelaza czy witaminy B6, natomiast podwyższony parametr MCV może wskazywać na niedobór innych witamin z grupy B. Problem zaczyna się, gdy cierpisz na jedno i drugie, wtedy MCV wyjdzie w normie pomimo braku żelaza i witamin z grupy B, jak m.in. przy niedoborze witaminy B12.
MCH
Waga hemoglobiny w krwince. Zarówno niski jak i wysoki parametr może wskazywać na anemię, czy niedobór żelaza, witaminy B6, miedzi, kwasu foliowego.
MCHC
Koncentracja hemoglobiny w krwince. Podobnie jak parametr MCV i MCH wskazuje na różne niedobory w związku z anemią, czy anemią w przebiegu chorób przewlekłych.
RDW
Powie Ci, czy Twoje krwinki są podobnej wielkości, czy różnią się rozmiarami. W zależności od pozostałych parametrów i przyjmowanych suplementów wynik RDW wykraczający poza normę nie zawsze świadczy o patologii, a nawet niekiedy jest pożądany!
TRANSFERYNA
Białko, które reguluje stężenie jonów żelaza we krwi. Wyższy poziom – zwykle to znak, że żelaza zaczyna brakować, a więc organizm wzmacnia siły, żeby zwiększyć intensywność jego wiązania. Jej stężenie w osoczu zmienia się dopiero, gdy zapasy żelaza są wyczerpane. Również obniżony poziom transferyny może świadczyć o niedokrwistości z braku żelaza, ostrych stanach zapalnych, czy niedożywieniu. Zwykle towarzyszy przewlekłym chorobom.
TIBC
Całkowita zdolność wiązania żelaza – parametr będzie podwyższony podobnie jak transferyna, często idą ze sobą w parze.
WYSYCENIE TRANSFERYNY
Będzie niskie, gdy brakuje żelaza.
JAKIE SĄ OBJAWY NISKIEJ FERRYTYNY (BRAK ZAPASÓW ŻELAZA) ?
- Brak energii
- Niemożliwość skończenia treningu
- Częste bóle głowy
- Zawroty głowy
- Szybkie męczenie się
- Szybka męczliwość mięśni
- Przewlekłe zmęczenie
- Problemy z koncentracją
- Niska efektywność w pracy, słaba pamięć, trudne wchłanianie nowej wiedzy
- Zimne dłonie i stopy
- Zespół niespokojnych nóg
- Kruche paznokcie
- Wypadające włosy
- Objawy podobne jak przy niedoczynności tarczycy, czy wyczerpanych nadnerczach
- Nadmierna senność
- Ospałość z rana
O TYM, JAK STAN ZAPALNY ZMIENIA TWOJE WYNIKI
Jednym z czynników, od których nie spodziewałeś się, że wpłynie na Twoją gospodarkę żelazem, jest stan zapalny.
W 2000 roku naukowcy odkryli związek zwany hepcydyną i uznali go za „główny regulator” metabolizmu żelaza. Zasadniczo hepcydyna kontroluje, czy żelazo może dostać się do i z komórek. Wpływa to na kilka kluczowych procesów związanych z metabolizmem żelaza:
- Wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego
- Recykling żelaza z uszkodzonych struktur
- Utylizacja żelaza z zapasów ferrytyny
Zazwyczaj poziom hepcydyny wzrasta, gdy występuje wysoki poziom krążącego żelaza. Zmniejsza to wchłanianie żelaza z pożywienia, zmniejsza ilość odzyskanego żelaza uwalnianego do systemu i przekształca więcej żelaza w formę magazynową – ferrytynę. Wszystko to pomaga chronić organizm przed przeciążeniem żelazem. W przypadku stanu zapalnego, zmianie ulega produkcja hepcydyny, czyli następuje jej wzrost.
ŻELAZNA WALKA
Wzrost odpowiedzi na stany zapalne pomaga naszemu organizmowi w obronie przed atakującymi patogenami. Zagraniczni najeźdźcy, tacy jak bakterie i wirusy, potrzebują żelaza, aby przetrwać i rozwijać się, tak jak my. Dlatego organizm reaguje zwiększeniem hepcydyny i usunięciem dużej ilości żelaza z krążenia, więc nie jest ono dostępne dla „najeźdźców”, zasadniczo hamując ich zdolność do wzrostu i replikacji. Wynik? Dużo żelaza jest składowane i przekształcane w ferrytynę. Stąd myślisz, że Twój poziom zapasów jest wysoki, ponieważ ferrytyna jest wysoko, jednak podniesiony jej poziom to najczęściej patologiczny stan wywołany infekcją.
Ferrytyna jest zwykle dobrą miarą ogólnego stanu zapasów żelaza, ale w przypadku awarii, czyli sytuacji zapalnych, działa jako odpowiedź immunologiczna, a nie jako marker poziomu żelaza i nie można o tym zapominać. Warto spojrzeć na parametr białych krwinek. Podwyższenie poziomu markerów białych krwinek może również oznaczać, że organizm walczy z infekcją, a zatem wytwarza odpowiedź immunologiczną. To białe krwinki pomagają zwalczać patogeny, które atakują organizm, dlatego analizując morfologię wraz z ferrytyną, możesz sprawdzić o czym mówi wysoki/prawidłowy poziom ferrytyny i czy na pewno nie jest wywołany infekcją.
GDY WĄTROBA PADA
Ferrytyna jest przechowywana w wielu typach komórek, w tym w komórkach wątroby. W przypadku uszkodzenia wątroby z jakiejkolwiek przyczyny, ferrytyna przedostaje się do krwi. Dlatego poziom ferrytyny w surowicy może być pośrednim pomiarem martwicy wątroby. W jednym z badań w „Hemochromatosis and Iron Overload Screening (HEIRS)”, wykazano, że ferrytyna jest zastępczym markerem obecności wirusowego zapalenia wątroby.
ŻELAZO W NORMIE, A FERRYYTNA NISKO – JAK TO MOŻLIWE?
Rozwój anemii z niedoboru żelaza jest procesem stopniowym. Jeśli organizm nie pobiera wystarczającej ilości żelaza, najpierw wykorzystuje żelazo, które jest przechowywane w tkankach (tj. ferrytynę) i poziom ferrytyny we krwi zacznie spadać. Jeśli nie zostanie dostarczone wraz z pokarmem do krwi, zmagazynowane żelazo zaczyna się wyczerpywać, ponieważ jest wykorzystywane na bieżąco do produkcji czerwonych krwinek. We wczesnych stadiach niedoboru żelaza poziom żelaza we krwi może być normalny, podczas gdy jego forma służąca jako magazyn, a zatem poziom ferrytyny, zacznie się zmniejszać. Organizm zawsze dąży do równowagi, dlatego w takim przypadku ważniejszy jest parametr żelaza i utrzymanie go na dobrym poziomie.
CZY SUPLEMENTACJA JEST ZAWSZE DOBRYM POMYSŁEM?
Jak wesprzeć organizm i uzupełnić utracone magazyny żelaza?
Przede wszystkim wyeliminować przyczynę, która do tego niedoboru doprowadziła. Jeśli była to niedoborowa dieta, niedokwaszony żołądek, zniszczone kosmki jelitowe, zapalenie żołądka czy celiakia – naprawienie problemu spowoduje, że organizm zacznie prawidłowo na nowo wchłaniać żelazo, a jego wzrost we krwi wpłynie pozytywnie na uzupełnienie zapasów ferrytyny. Nierzadko jednak rozpoczynamy suplementację żelazem jeszcze zanim zastanowimy się nad tym „dlaczego mam niedobór żelaza?”.
Dlaczego jest to istotne?
Ponieważ czasem suplementacja żelazem, bez uwzględnienia przyczyn może nie dać efektu – czyli tak, jak dotychczas żelazo nadal nie będzie się wchłaniać. Stąd dieta i suplementacja zawierająca więcej żelaza to nie zawsze najlepszy pomysł.
Dokwaszać, czy odkwaszać?
Pomyślmy teraz, co dzieje się w przypadku, gdy twoje trawienie nie przebiega prawidłowo, a w żołądku brakuje kwasu solnego? Wyobraź sobie, że żelazo dużo lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego w środowisku kwaśnym. Naturalne pH żołądka (zdrowego żołądka rzecz jasna!) to właśnie środowisko kwaśne. Jeśli twoja tarczyca nie działa prawidłowo, masz grzybicę przewodu pokarmowego, refluks, gazy, częste odbijania lub stosujesz wysokowęglowodanową dietę, a po produktach mięsnych i z większą ilością białka czujesz się źle, zacznij nie od przyjmowania preparatów z żelazem, a od sprawdzenia możliwości wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Być może śluzówka twojego żołądka jest naruszona, przez co pH soków żołądkowych nie będzie dostateczne kwaśne dla optymalnego wiązania żelaza.
Zapalenie żołądka czy przyjmowanie leków blokujących wydzielanie kwasu solnego zawsze zmniejsza efektywność trawienia i wiązania żelaza.
Więcej objawów, które mogą świadczyć o stanie zapalnym żołądka znajdziesz tutaj. Jeśli masz stwierdzony stan zapalny lub twoje objawy są zgodne z tymi, których doświadczają osoby z zapaleniem śluzówki żołądka, zacznij od naprawy śluzówki.
Kompleksowy przewodnik po regeneracji błony śluzowej żołądka wraz z gotowym jadłospisem na 14 dni w kilku wersjach kalorycznych (1800-2200 kcal) znajdziesz tutaj.
Infekcje – czyli, jak dzielisz się żelazem z innymi
Jednym z czynników, które należy wyeliminować są infekcje pasożytnicze i infekcja helicobacter pylori. Co ciekawe, zwierzęta zarażone tęgoryjcem (pasożyt) i karmione umiarkowanymi ilościami żelaza stały się bardziej chore i bardziej anemiczne niż te, które jedzą bardzo mało żelaza. Dlatego niektóre osoby przy niskożelazowej niedoborowej diecie czują się może nie najlepiej, ale po wprowadzeniu suplementacji żelazem ich stan ulega pogorszeniu! Doświadczyłeś zaparć po rozpoczęciu suplementacji sztucznymi preparatami żelaza? No, to jesteś na to żywym przykładem.
Jak profesor pediatrii i chorób pasożytniczych Michael Cappello mówi – zależność między poziomem żelaza, a intensywnością infekcji tęgoryjcami przypomina krzywą dzwonową: przy bardzo niskim i bardzo wysokim poziomie żelaza pasożyt nie radzi sobie zbyt dobrze, ale szaleje na średnim poziomie. Cappello podejrzewa, że wysoki poziom żelaza może zatruwać tęgoryjce, a niski poziom żelaza zapobiega przekształcaniu się robaków w ich dorosłe formy ssące krew. Dodaje, że zwiększenie poziomu żelaza u zarażonych osób za pomocą suplementów może sprawić, że będą one idealne dla rozwoju i cyklu życiowego głodnych tęgoryjców.
Pasożyty, które przyczepiają się do struktur jelit zaczynają ssać krew i składniki odżywcze, wpływając na wyczerpanie zapasów żelaza i blokując jego wchłanianie we krwi. Czyli pasożyt podkrada Twoje żelazo. Wtedy myślisz sobie – no to dostarczę jeszcze więcej żelaza do krwi, żeby w końcu wystarczyło i dla pasożytów, i dla mnie. Po dostarczeniu do organizmu większej ilości żelaza, problem nabiera mocy. Choć prawda jest taka, że pasożyty są w stanie wywołać nawet choroby nowotworowe i odpowiadają za wieloletnie biegunki, to i tak większość z nas nadal nie wierzy w pasożyty lub robi badania które nie mają żadnej wartości diagnostycznej, a wykrycie pasożyta graniczy z cudem.
Diagnostyka przyczynowa
Badania z krwi w kierunku pasożytów są wysoce wiarygodne niestety jedynie przez krótki czas od momentu, kiedy doszło do zakażenia. Niestety jednak ich cena waha się od 50 do 300 zł za jeden rodzaj przeciwciał dla jednego pasożyta. Chcąc zbadać chociażby 5 różnych pasożytów wydamy kilkaset złotych. Oczywiście jest szansa, że wynik wyjdzie dodatni, ale jest też ryzyko że wyjdzie fałszywie ujemny nawet przy aktywnej infekcji. Najpopularniejsze badania z krwi, jakie możesz wykonać w laboratorium diag.pl to giardia lamblia w klasie IgG i IgM, tasiemiec w klasie IgG, glista w klasie IgG, motylica wątrobowa w klasie IgG czy przywry (schistosomoza) w klasie IgG.
Alternatywą są badania z kału metodą PCR.
Częściej pracuję na wynikach z kału w laboratorium specjalizującym się w tego typu badaniach. Badanie zamawia się przez Internet. Wraz z zestawem pobraniowym otrzymujemy szczegółową Instrukcję. Badanie możesz wykonać w domu i przesłać pobrane próbki kurierem. Osobiście zalecam przed pobraniem próbek (wystarczy dzień przed) spożywać więcej pokarmów gorzkich np. oliwy, grejpfruta, chrzanu, gorczycy, czy wypijać herbatkę żółciopędną.
Badanie możesz zamówić TUTAJ ze specjalną zniżką. Wpisz kod COMPLEAT przy zamówieniu, aby uzyskać rabat.
Pamiętaj, że badanie z kału również nie ma stu procentowej wykrywalności. Jeśli w laboratorium parazytologicznym nie znaleziono jajeczek pasożytów w kale, nie oznacza to, że nie masz go w organizmie. Wynik ujemny oznacza jedynie, że jajeczek czy cyst nie ma w kale i nie udało się złapać ewentualnych jajeczek z jednej próbki twojego kału, ale nie oznacza to, że na sto procent nie masz infekcji. Komu by się chciało rozmnażać 24h na dobę przez cały miesiąc?
Oprócz badań w kierunku pasożytów warto sprawdzić inne przyczyny, jak infekcje bakteryjne, grzybicze, choroby zapalne jelit, celiakia, czy zapalenie śluzówki żołądka. Jeśli masz celiakię w postaci nieklasycznej czyli utajonej, możesz zupełnie nie mieć problemów ze strony przewodu pokarmowego, jednak stan zapalny w obrębie kosmków jelitowych będzie skutkował stanem zapalnym. Kosmki jelitowe u osoby z celiakią mogą nie wchłaniać efektywnie żelaza. Co ciekawe, samo ograniczenie czy wykluczenie glutenu z diety, to nadal za mało, aby wyleczyć jelito. Potrzeby jest specjalny protokół leczniczy, który usprawni pracę przewodu pokarmowego oraz stosowanie ścisłej diety bezglutenowej. Tutaj znajdziesz specjalny poradnik po bezglutenowej diecie dla osób z celiakią i różnymi rodzajami nadwrażliwości na gluten.
Czyli sam odpowiedz sobie na pytanie, czy warto na ślepo uzupełniać żelazo i stosować co rusz nowe suplementy, czy może warto udać się na kompleksowe badania w celu znalezienia przyczyny, a następnie wprowadzić rozsądną suplementację lub nawet obyć się bez niej?
Comments (153)
A co jeśli mam wysokie żelazo a niska ferrytyna i trochę wyższa transferyne ?
Transferyna rośnie również w przypadku niedoborów, żelaza, stąd prawdopodobnie jej wzrost. Ferrytyna niska rówwnież potwierdza niedobór żelaza.
U mnie po zmianie diety na bogatą w żelazo, po 6mcach żelazo spadło ze 100 na 80, ale z kolei ferrytyna wzrosła z 8 na 16. Czy to oznacza, ze magazyny żelaza zaczynaja się uzupełniać ?
Tak – magazyny się uzupełniają, choć po 6 miesiącach to nadal kiepski wynik ferrytyny. Żelazo będzie zależne od wchłaniania z jelit i stosowanej diety zatem uzyskany wynik poziomu żelaza z krwi będzie inny każdego dnia.
Dzien dobry. Mam problem z podwyższonym żelazem, mimo ubogiej diety w zelazo, sprawdzałam kilkakrotnie i wychodzi powyżej normy. Zawsze mialam niedobory, 3 lata temu w ciąży musialam przyjmowax żelazo dodatkowo.
Żelazo 194ug/dl
Ferrytyna 20.10ng/ml
Transferyna 228mg/dl
TIBC 258ug/dl
UIBC 64ug/dl
Mam niedoczynnosc tarczycy, zespół Gilberta, podwyższona prolaktyne
Przed badaniem zawsze jestm naczczo 13h, dzien wczesniej unikam pokarmów zawierających żelazo
Nie wiem. Nie przyjmuje preparatów zelaza, nie jem czerwonego mięsa, moja dieta jest raczej uboga. Przy wzroście 177 ważę 47,5kg
Będę wdzięczna ja jakas podpowiedz
Dzień dobry. Podwyższone żelazo nie jest parametrem zależnym wyłącznie od wchłaniania z przewodu pokarmowego i jego zawartości w diecie. Jak widać w Pani przypadku zapasy żelaza w organizmie są niskie, a mimo to sam poziom żelaza jest podwyższony. Szukałabym raczej diagnostyki pod katem stanów zapalnych. Zaczęłabym od unormowania pracy tarczycy i hormonów, uzupełnienia niedoborów, zadbania o wątrobę. Być może jest to kwestia problemów z przewodem pokarmowym, braku witaminy D3, omega-3, magnezu, witamin z grupy B. Jakikolwiek stan zapalny w organizmie może wpływać na podwyższenie poziomu żelaza we krwi, nawet przy jego ogólnym niedoborze.
Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Mam 25 lat, ostatnio czuję się źle, jest mi słabo, szybko się męczę, kołacze mi serce, i często czuję jakbym miała zaraz zemdleć. Wpadają mi włosy, jestem blada i jest mi zimno. Dodam że ostatnio byłam u endokrynologa i wyniki według lekarza mam w normach (chociaż według mnie stosunek hormonów do siebie jest dziwny bo Ft3 44,2% a Ft4 18%, Tsh 2,09) i powiedział że moje objawy są od niedokrwistości. Moje wyniki, erytrocyty 3,71 <4,0 , hemoglobiny 11,98 <12,00 , hematokryt 35,7% < 37,00. MCV 96,0 fl norma 87,0-97,0 , PCT 0,19 norma 0,12-0,36 , MCHC 33,53 norma 33,0-36,0, MCH 32,33 norma 27-34. PLT 197 norma 150-450
Żelazo 94, ferretyna 59,0 norma 5,0-204,0, kwas foliowy 11,9 norma 3,1-20,5 , witamina B12 360 norma 187-883, witamina 25(OH)D Total 19,8 norma 30-50, potas 3,90 norma 3,5-5,5 , magnez 2,33 norma 1,70-2,60.
Od odebrania wyników czyli od 9 Maja biorę żelazo z witaminą B12 i kwasem foliowym (nazywa się Szelazo) i witaminę D 4000 jednostek dziennie. Teraz biorę 10000 jednostek codziennie.Narazie nie czuję się lepiej, staram się jeść więcej produktów z żelazem albo mam biegunki i czasem nudności po tabletkach z żelazem . Czy mam brać więcej witaminy b12 bo wydaje mi się że to co jest w tabletce z żelazem to jest mała ilość 2,5ug. Czy moja niekorwistość wynika z nieboru żelazo , witaminy B12 (bo MCV na to by wskazywało), kwasu foliowego czy wszystkiego naraz? Ile czasu trzeba brać witaminę B12 (100ug) żeby jej poziom się podniósł?
z wyników wynika, że anemia oraz wynikające z niej złe samopoczucie jest z niedoboru witamin z grupy B, a nie z niedoboru żelaza. Nie mogę ingerować w leczenie zlecone przez lekarza prowadzącego, jednak gdyby była Pani moją pacjentką odradziłabym stosowanie preparatów żelaza, a zamiast tego cały kompleks witamin z grupy B. W międzyczasie warto szukać przyczyny niedoborów witamin z grupy B w organizmie – niedokwaszony żołądek, pasożyty, zły stan kosmków jelitowych, brak zielonych warzyw, jaj, czy dobrej jakości mięsa? Pamiętajmy też, że podane przez Panią normy to normy laboratoryjne, a nie funkcjonalne, stąd jeśli wynik mieści się w normie laboratoryjnej, nie oznacza to że nie ma Pani prawa czuć się źle. Witaminy z grupy B na bieżąco są wydalane z moczem, nie ma więc czegoś takiego jak uzupełnienie “na zapas”. Nie każdy musi suplementować witaminy z grupy B – trzeba poszukać przyczyny, a potem odstawić preparaty, gdy przyczyna zostanie zaadresowana. Jeśli po dotychczas stosowanych preparatach ciało nie reaguje dobrze, to wg mnie znak, że suplementacja Pani nie służy i warto szukać innego rozwiązania.
Witam, a co w przypadku jeśli będąc w ciąży miałam za niski poziom ferrytyny 9 UG/L i stosowałam tardyferon. Po suplementacji mój poziom wzrósł do wartości 25 UG/L. Po porodzie ze względu na żylaki dostałam zakrzep w żyle i wypisano mnie do domu z 50 zastrzykami. Po około 1,5 miesiąca po porodzie zrobiłam badanie krwi i poziom ferrytyny wzrósł ponad normę. Najpierw dając wynik 198 UG/L. Następnie 3 tygodnie później na 225 UG/L a ostatnio już jest
327 UG/L,
TIBC 60,t umol/L,
żelazo 27,7 umol/L
Transferyna 2,31 UG/L
Wysycenie transferyny 45,8 %
Powyższe wyniki są zrobione tydzień po zakończeniu antybiotyków na oskrzela. Pozostałe parametry krwi z morfologię w normie poza lekko obniżonymi NEUT% 47,6 % i nieznacznie podwyższonymi limfocytami syntyzujacymi p/c % tj. 0,2% . Po porodzie około 3 tygodnie brałam po 1 tabletce tardyferonu potem już nie. Co się moglo stać? Zawsze miałam raczej niskie wartości poniżej normy a teraz cały czas ferrytyna ma tendencję wzrostowa. Jakie powinnam zrobić badania żeby znaleźć przyczynę tego stanu ? Oraz jak wygląda leczenie tej ciągle wzrastającej ferrytyny? Od zawsze miałam problem ze stawami zwłaszcza kolan i skokowy (przeskakiwanie, strzelanie, bóle kolan) oraz wiele lat Man kamień w woreczku żółciowym który nie dawał raczej objawów czasem lekko pobolewal jak zjadłam coś tłustego. A że urodziłam 5 dzieci nie miałam jak i kiedy tego woreczka usunąć laparoskopowo. Możliwe że wysoki stan ferrytyny pochodzi od woreczka żółciowego lub wzmagającego się ostatnio bólu stawów. Już nie wiem nawet o jakie badania prosić lekarza rodzinnego. Proszę o jakąś podpowiedź, z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Aniu, ciężko coś doradzić bo nadal nie znam całego obrazu Pani stanu zdrowia. Pani poziom ferrytyny nie jest tutaj informacją o magazynach żelaza, a wzrósł zapewne w wyniku infekcji czy jakiegoś zaburzenia przewlekłego – jest to więc informacja że w organizmie toczy się stan zapalny i z pewnością tak nie powinno być. Morfologia też wskazuje że odporność jest niewystarczająco dobra, a organizm jest obciążony. Dolegliwości stawowe, przeciążony pęcherzyk żółciowy, czy jakiekolwiek “sygnały” wysyłane przez organizm wołający o pomoc, to informacje w którym kierunku szukać. Przyczyn może być mnóstwo, bez pełnego wywiadu chyba niewiele podpowiem, ale na pewno zaczęłabym od stanu przewodu pokarmowego, wmocnienia organizmu i uzupełnienia niedoborów po ciążach które przecież mocno nas wyjaławiają, diagnostyka pod kątem chorób stawów (może autoimmunologia? diagnostyka ANA1) i szukania tych czynników prozapalnych 🙂
Witam. Czy można się zapisać na prywatną wizytę do pani ?!
Dzień dobry,
Tak pojawiają się wolne terminy dla nowych osób. Proszę się zapisać poprzez formularz na stronie, a ja się z Panią skontaktuję. E-REZERWACJA PIERWSZEJ WIZYTY
Witam. Ja mam za niską ferrytynę i b12 niby w normie labo ale wiem, że też powinna być wyższa. Transferyna w górnej granicy normy. Natomiast mam podwyższone mpv 13.3, plcr 51.6 oraz pdw 19.4. Czy jeśli zacznę walczyć z podniesieniem ferrytyny i b to te wyniki wrócą do normy czy najpierw isc do lekarza szukać przyczyny podwyższenia tych drugich oznaczeń?
Dzień dobry, szukać przyczyn słabego wchłaniania – przewód pokarmowy, żołądek, pasożyty, niedoborowa dieta. Podwyższone parametry wskazują na infekcję bakteryjną, której skutki widać w obrazie płytek krwi. Sądzę że wszystko jest połączone i walka z podsieniem ferrytyny idzie w parze z szukaniem stanu zapalnego, który odzwierciedla morfologia.
Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Zazwyczaj miałam hemoglobinę/ ferrytne w dolnej granicy normy i żelazo tak w połowie. Obecne wyniki : żelazo 205 przy normie 37-145; ferrytyna 30.35 przy normie 4.63-204. Dodam że w ostatnim czasie nie stosowałam żadnej diety poprawiającej wchłanianie żelaza czy z dużą ilością żelaza. Jedyne co mi przychodzi do głowy to suplementacja metylofolianem (miałam zbyt duzy poziom kwasu foliowego zatem podejrzenie mutacji mthfr, obecnie przy suplementacji, poziom kwasu foliowego jest w połowie normy) plus przy tabletkach antykoncepcyjnych mam trochę mniej obwite miesiaczki. Wyniki wątroby w normie. Czy te podwyższone żelazo to powód do niepokoju? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry, jeszcze zbyt mało danych żeby coś podpowiedzieć, a nie chciałabym przestraszyć czy wprowadzić w błąd. Żelazo przy niskiej ferrytynie też może być efektem mutacji w genie CBS. Samo żelazo we krwi z pewnością jest parametrem chwilowym. Warto sprawdzić, czy nie jest to efektem jednorazowego spożycia większej ilości produktów dostarczających żelaza. Zapasy ferrytyny nie są za duże – raczej do poprawy, albo do monitorowania 🙂 Można też sprawdzić poziom miedzi z analizy pierwiastkowej włosa, czy poziom ceruloplazminy.
U mnie ferrytyna niska bo 8,ale żelazo ponad normę, 180. Do tego mam zaparcia i biegunki po kuracji na helicobacter pylori, a lekarz przepisał mi żelazo bez szukania przyczyny tego stanu 🙁
Co powiedzieć? Przykre to, że chcąc naprawić jedno, szkodzi Pani swojemu ciału na co innego. Trzeba naprawić przewód pokarmowy, zregenerować żołądek, zmienić dietę a wtedy i trawienie się poprawi, i nie będzie trzeba się faszerować sztucznym żelazem.
Dzień dobry , szukam przyczyny wysokiego żelaza 260 Tibc 313 ferrytyna 18 . Mój lekarz kazał odstawić tabl antykoncepcyjne i powtórzyć badania za 2-3 miesiące . Nie wytrzymam tak długo szukam na własna rękę od czego zacząć proszę o pomoc
Dziękuje Asia
Dzień dobry, prawdopodobnie to efekt zażywania środków antykoncepcyjnych. Podwyższony poziom żelaza przy niskiej ferrytynie w Pani przypadku może świadczyć o niedoborach żelaza. Warto popracować nad zdrowiem wątroby po stosowaniu antykoncepcji, a żelazo prawdopodobnie wróci do normy. Do tego proponuję zwrócić uwagę na stan żołądka i jelit – być może niski poziom kwasu solnego, brak źródeł żelaza w diecie, słaby stan kosmków jelitowych. Pomocne może być przeprowadzenie kuracji odrobaczającej, wdrożenie suplementacji np. kwasem masłowym, probiotykami, laktoferyną lub colostrum, jeśli nie występuje nietolerancja białek mleka krowiego.
Witam. Proszę o poradę w moich dolegliwościach. Od pół roku mam dziwny stan w jamie ustnej, ale zacznę od początku. Od dłuższego czasu bardzo źle się czuje fizycznie i psychicznie. Brak sił, uczucie wyczerpania, brak sił w mięśniach, bezsenność, w dzień napady senności, przygnębienie, brak chęci do wszystkiego, po nocy zmęczenie, mrowienie w palcach, rękach na plecach, egzema na palcach. Od pół roku problemy z układem trawiennym. Nagłe wodniste biegunki, luźne stolce, przelewania w jelitach, nudności. Zdiagnozowano SIBO, IMO. Po leczeniu antybiotykami, a teraz probiotykiem, kwasem omega 3 i maślanem sodu bardzo duża poprawa jeśli chodzi o układ trawienny. Po antybiotykach jednak miałem nadal wszystkie inne wymienione objawy. Przepisano mi Wit b compleks. Poprosiłem lekarza o skierowanie na badanie poziomu witamin, głównie B12 bo miałem 95 procent objawów jej niedoborów. Dostałem jedynie na żelazo, gdyż lekarz stwierdził że MCV w normie to nie trzeba. Żelazo wyszło na poziomie 60. Zdecydowałem się więc na suplementację żelazo magnez, b kompleks, B12 600 mcg na dobę, D3 20000 doba. Moje wyniki po 4 tygodniach są następujące:
Wapń 2,44
Magnez 0,91
Żelazo 100,7
Ferratyna 115
Wit D3 91,7
Wit B12 569
Kwas foliowy 10,9
Niestety nie zrobiłem przerwy 5 dni w suplementacji. Dzisiaj czuje się już o wiele lepiej jednak został wspomniany na początku dziwny stan w jamie ustnej. Jest to suchość, suchość ust, metaliczny posmak, pieczenie końca języka. Objaw nie występuje w nocy i pojawia się zaraz po przebudzeniu. Tak prawie codziennie z różnym natężeniem od pół roku. Dodam że morfologia, kolonoskopia, gastroskopia, próby wątrobowe, mocz w normie. Co Pani na to?
Mam 4 epizod anemii, ktore pojawiaja się raz na rok – 1,5 roku. ferratyna mi spada do poziomu 6 -8, nizsza mam równiez hemoglobine i erytrocyty. Mieszkam w Anglii, a tu diagnostyka jest do bani. Po 3 epizodzie udało mi sie ublagac lekarza o zrobienie dodatkowych badan, które wykluczyly celiakie, menopauze ( co bylo ich diagnoza bez zbadania, mam 49 lat). Na kolonoskopie i gastroskopie jestem tu za młoda. Przepisuja mi tabletki i gdy po 2 misiacach wzrosnie mi nawet nieznacznie ferratyna nie widza powodu dalszej diagnostyki. Ostatnio, ktos powiedział mi o pasożytach, które moga byc przyczyna. Moje pytanie brzmi jakie badanie w tym zakresie by mi Pani poleciła? Albo ogólnie od czego zaczać, bo nie ukrywam, ze jestem juz sfrustrowana ta sytuacja.
Bardzo często pasożyty są przyczyną. Celiakia – tutaj też trzeba dobrego diagnostę, zdarza się że lekarz wyklucza celiakię bez pobrania wycinków kosmków, co jest błędem i przez to pacjenci są niezdiagnozowani. Nie każdy produkuje przeciwciała w wyniku spożywania glutenu. Pasożyty – tutaj żadna z obecnie dostępnych metod nie jest w 100% wiarygodna i często zdarzają się wyniki fałszywie ujemne. Często wysyłam pacjentów na badania wysyłkowe kału w 4Active. Natomiast jeśli wynik uzyskamy ujemny nie oznacza to, że nie ma w organizmie pasożytów, a jedynie że w danej próbce nie znaleziono ich cyst i jajeczek. Badania przeciwciał z krwi też nie wykażą aktywnej infekcji, szczegolnie jeśli ciało spotkało się z pasożytem już ponad dwa lata temu. Badania z kału metodą PCR w diag.pl – można próbować, choć drogie. Dobry biorezonans w swoim mieście – na pewno warto. Najlepiej połączyć kilka metod i szukać przyczyny. Zaczęłabym od pasożytów i wykluczenia stanu zapalnego śluzówki żołądka, jeśli nie jest w stanie zapalnym być może niedokwaszony 🙂
Dzień dobry, będę wdzięczna jeśli pochyli się Pani nad wynikami mojej córki (17 lat) z powodu ciągłego zmęczenia, zawrotów głowy, ospałości i braku energii skierowanie na morfologię. Wyniki z 20.V.22 (6 dzień cyklu więc praktycznie zaraz po miesiączce) przygnębiające- wszystkie wskaźniki czerwonokrwinkowe grubo poniżej normy (normy laboratoryjne w nawiasach), pani doktor od razu włączyła Tardyferon 2×1, wit. B complex 1×1, ja ze swojej strony dołożyłam sok z pokrzywy (najpierw 50 ml, w drugim tygodniu i dalej 30 ml dziennie z łyżeczką miodu gryczanego), wit.D3 1 kropla 2000 j., oczywiście zmiana diety i pilnowanie. Dnia 9 czerwca (na dzień przed miesiączką) ponowne badania, które wykazały postęp jednak ciągle poniżej norm (wiadomo to tylko 3 tyg.). Więc tak: leukocyty było 4,7 jest 6,2 (4,5-13 tys/ul), erytrocyty było 4,2 jest 4,6 (4,1-5,1 mln/ul), hemoglobina było 7,8 jest 10,1 (10,8-14,5 g/dl), hematokryt było 28 jest 35 ( 35-44 %), MCV było 67 jest 75 ( 77-94 fl), MCH było 19 jest 22 ( 27-33 pg), MCHC było 27,8 jest 29,2 (32,4-36,8 g/dl), płytki krwi było 275 jest 304 (180-340 tys/ul), limfocyty % było 31 jest 28 (15-45 %), inne( Eo,Bazo,Mono)% było 16,4 jest 4,9 ( 0,1-24 %), neutrofile% było 53 jest 68 ( 15-60 %), limfocyty# było 1,5 jest 1,7 ( 1,5- 4 tys/ul), inne (Eo, Bazo,Mono)# było 0,7 jest 0,3 ( 0-1,80 tys/ul), neutrofile# było 2,5 jest 4,2 (1,5-6 tys/ul) RDW-CV było 18 jest 27 (12-15 %), PDW było 11 jest 12 ( 9-17 fl), MPV było 9,0 jest 9,6 ( 9,6-11,7 fl), P-LCR było 21 jest 24 (19-47 %), OB było 4 jest 3, CRP było 0,5 (0-5 mg/l) , poźniej nie robione, żelazo było 12 jest 108,3 ( 50-170, ug/dl). Dodatkowo zrobiłam za pierwszym razem próby wątrobowe z uwagi na fakt, iż ja mam stwierdzony zespół Gilberta i chciałam wiedzieć czy córka mogła odziedziczyć: bilirubina całkowita 1,11 (0-1,2 mg/dl), ALT 5 ( 0-55 U/l), AST 15 ( 5-34 U/l), więc coś jest na rzeczy?, mocznik 19,10 (15-40 mg/dl), TSH 0,55 (0,47-3,41 uIU/ml), FT3 3,04 (2,17-3,77 pg/ml), FT4 1,00 ( 0,79-1,34 ng/dl), anty-TPO 0,22 (0-5,61 IU/ml), anty-TG ‹3 (0-4,11 IU/ml), wit.D 23, Wit.B12 308,4 (187-883 pg/ml), kał na krew utajoną-ujemny, jeszcze glukoza, magnez, sód, potas wapń całkowity, fosfor nieorganiczny- to było w środku norm- badania robiłam ot tak, gdyż wtedy jeszcze nie natknęłam się na Pani bloga. Pani doktor w ogóle nie spojrzała na żadne wyniki poza wskaźnikami czerwonokrwinkowymi i dodatkowo zapisała córce wit. B12 i kwas foliowy oba 2×1- nie podawałam, bo miała włączoną B complex, a ewidentnie wskazywało mi to na anemię z niedoboru żelaza. 9 czerwca już po przeczytaniu Pani bloga rozszerzyłam badania o: kwas foliowy 9,24 (3,1-20,5 ng/ml), ferrytyna 27,08 (5,5-67,4 ng/ml) , transferyna 3,12 (1,8-3,82 g/l). Jesteśmy wtrakcie zbierania materiału- test na pasożyty w laboratorium 4Active w Krakowie. Czy może mi Pani podpowiedzieć co jeszcze mogłabym zrobić i czy wyniki idą w dobrą stronę z uwagi neutrofile % i RDW-CV ponad normy (tylko na Pani blogu natknęłam się na wpis, że czasem RDV ponad normę jest wskazany a inni podają, że to podobno jest bardzo źle i może świadczyć o wielu zagrożeniach?) Czy robienie badań po i przed okresem może też źle wpłynąć na wyniki np. te neutrofile podwyższone? Nie miałam wyjścia definitywnie kazała mi Pani doktor zrobić wyniki za 2 tyg. od wizyty tj. od 27 maja, bo jak nie to szpital. Suplementacja żelaza nadal?
Dzień dobry, komentarze nie służą poradom medycznym i nie mogę na podstawie krótkiej wiadomości doradzić co do dalszego przyjmowania żelaza. Aby uzyskać kompleksową pomoc w bezpieczny sposób, proponuję umówić się na indywidualną konsultację. Nie zawsze odradzam przyjmowanie preparatów żelaza. Pasożyty to dobry krok. Ferrytyna trochę nisko ale widzę też problem z wchłanianiem witamin z grupy B, co też będzie miało wpływ na parametry czerwonokrwinkowe. RDW w przypadku Pani córki może być akurat dobrą odpowiedzią organizmu na zastosowane preparaty żelaza i witamin z grupy B. Morfologię warto powtórzyć. Jeśli będzie Pani potrzebowała pomocy przy poprowadzeniu Pani córki, czy dalszej diagnostyce, proszę o wiadomość. Mam osobę która pracuje z dziećmi.
Dzień dobry. Proszę zbadać ferrytyne. Jeśli będzie poniżej 70 tzn ze słabo wchłania się żelazo. Wtedy kupić laktoferyne i suplementować oraz łykać witaminę C! Niech córka zbada pełen pakiet tarczycowy: TSH, FT3, FT4, ANTY-TPO i ANTY-TG. TSH może być w normie i nic nie wykazać. Ale badania szczegółowe przeciwciał anty-tpo i anty-tyg miga być odpowiedzialne za zmęczenie. Będzie trzeba brać Letrox albo Euthyrox. Za mało tez witaminy B12 u córki. Proszę suplementować i niech je czerwone mięso i wątróbkę 🙂 dodatkowo Witamina D i kwasy omega 3 – codziennie. I zmęczenie powinna minąć. Udajcie się do bystrego lekarza ogólnego z duża wiedza na NFZ. Opiszcie wszystkie nawet najdziwniejsze objawy😉
Co do suplementacji i działania, zależy jaka jest przyczyna niedoboru i złego wchłaniania. Co jeśli, celiakia, pasożyty, zniszczone kosmki jelitowe, niedobór kwasu solnego, helicobacter lub zapalenie żołądka? Wtedy i laktoferyna nie pomoże, a może i zaszkodzi. Tym bardziej nie polecam suplementacji witaminy b12 bez poprzedniego znalezienia przyczyny niskiego poziomu. Dlatego też wspomniałam o tym we wpisie, jak bardzo im wtedy pomagamy. Nie wszystko trzeba uzupełniać suplementami, czasem warto sięgnąć wstecz i szukać przyczyny. 🙂
Jakie badania poleca Pani zrobić, żeby zbadać przyczynę niedoboru? I sprawdzić czy nie ma celiakii, pasożytów, helicobater, zniszczonych kosmków? Jaki lekarz najbardziej pomoże?
Co do przyczyn, może być ich naprawdę mnóstwo., ale jakaś jest na pewno. Helicobacter najlepiej z kału, celiakia na początek z przeciwciał z krwi (tutaj trzeba mieć na uwadze że wyniki zdarzają się fałszywie ujemne) wtedy warto zrobić badanie genetyczne, pasożyty można z kału kilkukrotnym badaniem w dobrym laboratorium parazytologicznym, niektóre można z krwi, żołądek można sprawdzić testem z sodą, a przy okazji potwierdzić badaniem kału (badanie ogóle). To z pewnością tylko część możliwości, ale zawsze coś 🙂
Dzień dobry:)
ja mam podobny problem ponieważ od 7 lat jestem wegetarianką, bez suplementacji witaminami (poziom b12 przy górnej granicy) a mój poziom żelaza w kwietniu wyniósł 245 ug/dl przy czym transferyna 2,30g/l i ferrytyna 47,9 ng/ml. Dziś dostałam nowe wyniki badań żelaza i poziom to 148 ug/dl. Pomiędzy tymi dwoma wynikami wyleczyłam helicobacter pylori. Czy utrzymujący się podwyższony poziom FE może świadczyć już tylko o hemochromatozie? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Poziom b12 przy górnej granicy to akurat dobry wynik i nie ma związku z hemochromatozą. Żelazo i ferrytyna za nisko jak na hemochromatozę. Szukałabym stanów zapalnych i innych infekcji.
Dzień dobry, a ja mam hwmoglobine 13, żelazo po suplementacji 58(a było 35…), a ferrytyny…spadła z 11 do 5,7…miałam heliobacter pylori (wyleczone) i badanie na celakie -wynik ujemny. Lekarz nie szukał przyczyny anemii, która dalej mam. Heliobacter zostało wykryte przypadkiem przez innego lekarza
Dalej jest niedobór żelaza. Skrajnie niski poziom ferrytyny, szukałabym przyczyn tak, jak w informacjach we wpisie, może własnymi siłami uchwyci Pani przyczynę niedoboru 🙂
Dzień dobry. Dziś zrobiłam badania, ponieważ ostatnio miałam zawroty głowy i gorsze samopoczucie. Leczę się na Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Moje wyniki: żelazo 110 (33-193), ferrytyna 25 (13-150), z morfologii wyszły podwyższone Limfocyty procentowe, obniżone Neutrofile. Zawsze przy niskiej ferrtynie miałam też niskie żelazo. Co może być przyczyną takiego stanu? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry, ferrytyna mogłaby być wyższa. Być może występuje jeszcze niedobór witamin z grupy B czy zaburzenia poziomu glukozy we krwi. Limfocyty i neutrofile mogą wskazywać na długotrwały proces zapalny, obniżenie odporności w wyniku infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybicznych czy ogólny zły stan jelit (pasożyty, nietolerancje, nieszczelne jelito, dysbioza, grzyby).
Dzien dobry , bardzo proszę o interpretacje wyników badań, martwi mnie podwyższony poziom ferrytyny
OB (ICD9:C59) ↑ 19 mm/h 3 — 12
HBA1C% (ICD9:L55) 5,2 % 4,5 — 8,0
Morfologia krwi obwodowej z rozmazem (ICD9:C55)
Leukocyty (ICD9:C30) 4,95 ×103/µL 4,00 — 10,00
Erytrocyty (ICD9:C02) 4,26 ×106/µL 3,80 — 5,40
Hemoglobina (ICD9:C19) 13,4 g/dL 12,0 — 16,0
Hematokryt % 40,5 % 37,0 — 47,0
MCV 95,1 fL 80,0 — 100,0
MCH ↑ 31,5 pg 27,0 — 31,0
MCHC 33,1 g/dL 32,0 — 36,0
Płytki krwi (ICD9:C66) 278 ×103/µL 130 — 400
P-LCR 27,7 % 13,0 — 43,0
RDW-CV 12,3 % 11,5 — 16,0
Pałeczki (ICD9:C32) 0,0 %
NEU% (ICD9:C32) 54,8 % 30,0 — 70,0
EO% (ICD9:C32) 1,2 % 0,0 — 6,0
BASO% (ICD9:C32) 0,4 % 0,0 — 1,0
LYM% (ICD9:C32) 32,5 % 20,0 — 50,0
MONO% (ICD9:C32) 11,1 % 0,0 — 14,0
MPV 10,5 fL 9,6 — 12,0
LYMPH# 1,6 ×103/µL 1,0 — 3,7
NEUT# 2,7 ×103/µL 1,5 — 7,0
MONO# 0,6 ×103/µL 0,0 — 1,0
EO# 0,1 ×103/µL 0,0 — 0,4
BASO# 0,0 ×103/µL 0,0 — 0,1
Materiał Osocze fluorkowe Data i godzina pobrania
Badania i parametry Wyniki Wartości referencyjne
Glukoza (ICD9:L43) ↑ 100 mg/dl 70 — 99
Materiał Surowica Data i godzina pobrania
Badania i parametry Wyniki Wartości referencyjne
Sód (ICD9:O35) 139 mmol/l 136 — 145
Potas (ICD9:N45) 3,79 mmol/l 3,60 — 5,20
GGT (ICD9:L31) 8 IU/l 6 — 42
Amylaza całkowita (ICD9:I25) 35,7 IU/l 28,0 — 100,0
Lipaza (ICD9:M67) 23 IU/l 13 — 60
Mocznik (ICD9:N13) 24,7 mg/dl 15,00 — 40,00
Kreatynina (ICD9:M37) ↓ 0,47 mg/dl 0,50 — 0,90
GFR wzór MDRD 154,45 ml/min/1,73m2 > 60,00
Kwas moczowy (ICD9:M45) 4,5 mg/dl 2,40 — 5,70
Magnez (ICD9:M87) 2,14 mg/dl 1,60 — 2,60
Cholesterol całkowity (ICD9:I99) ↑ 196 mg/dl 115 — 190
HDL (ICD9:K01) 60 mg/dl > 45
LDL (ICD9:K03) ↑ 122 mg/dl < 116
Triglicerydy (ICD9:O49) 71,8 mg/dl 35,0 — 150,0
AST (ICD9:I19) 11,8 U/l < 32,0
ALT (ICD9:I17) 9,5 U/l < 33,0
LDH (ICD9:K33) 185 IU/l 135 — 214
Żelazo (ICD9:O95) 116,93 µg/dl 37,00 — 145,00
Ferrytyna (ICD9:L05) ↑ 181 ng/ml 13 — 150
Insulina (ICD9:L97) 5,0 µIU/ml 2,6 — 24,9
Białko C-reaktywne (CRP) (ICD9:I81) 0,98 mg/l < 5,00
Homocysteina (ICD9:L62) 10,4 µmol/l < 12,0
TSH 3 (ICD9:L69) 2,46 mIU/l kobiety: 0,27 – 4,20 kobiety w ciąży: I trymestr: 0,33 – 4,59 II trymestr: 0,35 – 4,10 III trymestr: 0,21 – 3,15
Wolna trójodotyronina (FT3) (ICD9:O55) 3,58 pg/ml 2,57 — 4,43
Wolna tyroksyna (FT4) (ICD9:O69) 1,68 ng/dl 0,93 — 1,70
Immunoglobulina IgE całkowita (ICD9:L89) 13,5 IU/ml < 100,0
Nie HDL 136,8 mg/dl
Materiał Mocz Data i godzina pobrania
Badania i parametry Wyniki Wartości referencyjne
Mocz – badanie ogólne (ICD9:A01)
Barwa moczu żółta
Ciężar właściwy moczu (ICD9:A12) 1,012
Białko (ICD9:A07) nieobecne
Glukoza (ICD9:A15) nieobecna
Ciała ketonowe (ICD9:A11) nieobecne
Odczyn (pH) 6,5
Urobilinogen (ICD9:A25) w normie
Bilirubina (ICD9:A09) nieobecna
Przejrzystość przejrzysty
Azotyny nieobecne
Erytrocyty (ICD9:A13) nieobecna
Leukocyty (ICD9:A14) nieobecne
Mikroskopowy osad moczu (ICD9:A19)
Nabłonki płaskie pojedyncze w polu widzenia nieliiczne wpw
Leukocyty 1-3 w polu widzenia 0-5 wpw
Erytrocyty świeże 1-3 w polu widzenia 0-3 wpw
Bakterie liczne w polu widzenia nieobecne
dzień dobry, ciężko interpretować wyniki w oderwaniu od pacjenta i bez wywiadu, bo leczymy pacjenta, nie kartkę papieru. Ferrytyna to tylko marker stanu zapalnego i niestety nie jest specyficzny, a szukanie stanu zapalnego to jak szukanie igły w stogu siana. Nawet złamany palec, poparzona skóra czy migreny są informacjami, więc najlepiej to byłoby zapytać samej siebie, jakie ma Pani dolegliwości i tym się zając, a ferrytynyna sama spadnie po zaadresowaniu przyczyny źródłowej. Na pewno metylacja do poprawy i praca tarczycy 🙂
Bardzo dziękuję za odpowiedź, ogólnie czuje się dobrze. Odczuwam bóle stawowe , co do tarczycy nigdy nic z nią nie robiłam .
Dzień dobry,
Od jakiegoś czasu poszukuję przyczyn wysokiego żelaza:
[20 maja] żelazo – 176 μg/dl,
[08 czerwca] żelazo 191 μg/dl (pomimo diety ubogiej w żelazo), ferrytyna 35,37 ng/ml, Transferyna – 2,58 g/l, haptoglobina 100,0 mg/dl
[15 lipca] żelazo – 242,5 µg/dl
Witamina B12, Kwas foliowy – w normie, choruję na niedoczynność tarczy i hashimoto ale wyniki mam w normie (przyjmuję Eurthyrox)
Będę robiła jeszcze badania genowe na hemochromatozę. Na razie hematolog twierdzi że nie mam się czym martwić ale jednak nie daje mi to spokoju.
Co może dziać się takiego że żelazo wzrasta z miesiąca na miesiąc tak szybko. Z góry uprzejmie dziękuję za odniesienie się do moich badań.
Żelazo może wzrastać w wyniku jakiejkolwiek infekcji i mam na myśli nie stany ostre jak przeziębienie, czy grypa żołądkowa, ale również stany przewlekłe. Jest choroba hashimoto – jest więc rozregulowany układ odpornościowy, pewne jest że jakieś patogeny są. Być może stosowana antykoncepcja, przewaga estrogenowa, problemy z wątrobą, przeciążenie metalami ciężkimi np. ołowiem; zaburzenia metylacji. Warto zbadać poziom homocysteiny, sprawdzić metale ciężkie i zająć się główną dysfunkcją, czyli układem odpornościowym 🙂
Uprzejmie dziękuję. Będę szukała dalej.
Dzień dobry,
Od wielu lat walcze z niską ferrytyną, lekarze przepisują mi suplementację, poziom podnosi się ( ferrytyna wzrasta z 25 na 50), natomiast miesiac oo odstawieniu żelaza poziom ferrytyny wraca na poziom 25-30. Robiłam gastroskopię, kolonoskopię (wykluczono celiakię i helicobacter), robiłam badanie kału na pasozyty kilkukrotnie i krew utajoną-wyniki ujemne. Jedynie na gastroskopii wyszedł mi lekki stan zapalny błony sluzowej zołądka. Dodam, że mam mutację MTHFR. poziom witaminy B12 -462 , witamina D-31, kwas foliowy- 8,78. Przekopałam już pół internetu, dopiero u Pani trafiłam na ogrom wiedzy w tym temacie, gdzie powinnam szukać wg Pani przyczyny niskiej ferrytyny? Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry, zajęłabym zapaleniem żołądka i przywróceniem prawidłowego pH soków żołądkowych. Żołądek w stanie zapalnym nie będzie odpowiednio zakwaszony, a więc żelazo nie będzie mogło być efektywnie wiązane i wchłaniane, bo taki mechanizm następuje wyłącznie w środowisku kwaśnym żołądka. Widać po witaminie b12 i kwasie foliowym, że również nie są za wysokie, a mechanizm wchłaniania jest podobny. Więcej informacji o samodzielnym leczeniu zapalenia żołądka i szukaniu przyczyn wraz z suplementacją i dietą na 14 dni znajdzie Pani w moim poradniku
Przyczyn zapalenia żołądka może być wiele i to też jest pytanie, z jakiego powodu wystąpiło zapalenie? Samo zapalenie to niestety objaw, działamy przyczynowo, jeśli mamy działać skutecznie.
Przyczyną może być też nieodpowiednia dieta – popijanie posiłków kawą, herbatą, szczawiany, duża ilość zbóż (kwas fitynowy), słodycze.
Po upewnieniu się, że żołądek nie jest już w stanie zapalnym poszłabym w kierunku przywrócenia prawidłowego pH żołądka, czyli zwiększeniu kwasowości soków, aby żelazo mogło się wchłaniać.
Nie wiem czy to ma związek, ale przez wiele lat piłam kawę na czczo przed śniadaniem, a posiłki popijałam też albo drugą kawą, albo herbatą. Jak moge sprawdzić bez gastroskopii czy zołądek nie ma już stanu zapalnego ? Postaram się zakupić Pani poradnik. Czy mogę włączyć maslan sodu, napar z siemienia lnianego oraz korzeń lukrecji by pomóc w zagojeniu błony sluzowej? Czy jesli mam mutację MTHFR to muszę dożywotnio suplementować witaminę B12 i kwas foliowy w formie metylowanej, czy też wystarczy samo zagojenie stanu zapalnego żołądka? Przepraszam za tyle pytań, ale podkreslę jeszcze raz jest Pani skarbnicą wiedzy i inni lekarze powinni się uczyć od Pani! 🙂 Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszelką pomoc.
Zapalenie można w 100% wykluczyć bądź potwierdzić wykonując gastroskopię lub po obawach. Objawy, które mogą sugerować zapalenie żołądka zebrałam tutaj. Wskazówki dotyczące podstawowej oraz dodatkowej suplementacji są w poradniku.
Maślan sodu, siemię lniane i lukrecja powinny być bezpieczne 🙂
Co do mutacji MTHFR to zależy jaka mutacja, na ile procent pracuje gen, jak wygląda poziom homocysteiny. Suplementacja witaminami będzie zależna od tych wyników. Wchłanianie b12 oraz żelaza na pewno poprawi się przy zagojeniu zapalenia żołądka, ale często nawet pomimo wyników w normie dot. b12 i kwasu foliowego warto suplementować formy zmetylowane.
Dzień dobry, odczuwam ciągłe zmęczenie i mam ogromny problem z koncentracją. Mój poziom żelaza, to 90.10 ug/dL, ferrytyna 18,82ng/mL, kwas foliowy 5 ng/mL. Objawy mogą być związane z tymi wynikami, czy powinnam szukać dalej? Z góry bardzo dziękuje za pomoc 🙂
Dzień dobry, tak objawy mogą być efektem niskich zapasów żelaza i witamin z grupy B, które są niezbędne do tworzenia energii w mitochondriach. Proponuję jeszcze zbadać witaminę b12, co pokaże, w jakim stopniu działa wchłanianie w jelitach. Wtedy możemy szukać przyczyn – zapalenie lub niedokwaszony żołądek, niedobór cynku, helicobacter, może pasożyty, a może coś jeszcze… 🙂
Dzień dobry, mam ogromny problem z codziennym funkcjonowaniem. Mgła mózgowa, problemy żołądkowe od zawsze, wypadające włosy. Lekarze nie widzą przyczyny. Zrobiłam pełna diagnostykę. Ferrytyna 2,31; żelazo 70, B12 312; D3 25. Suplementacja żelazem i D3, ale czuję się coraz gorzej, mam wrażenie, że się nie wysyłam mimo bardzo mocnego snu, trudność w przyswajaniu informacji, mówiąc kolokwialnie “boli mnie mózg”, nie wiem, co się dzieje obok mnie. Do jakiego lekarza się udać, bo już nie wiem, gdzie szukać pomocy, a każde leczenie prywatne jest kosztowne. Dziękuję za jakiekolwiek wskazówki.
Dzień dobry, każde leczenie wiąże się z wydatkami. Pomoc innym też jest czyimś sposobem na zarobek. Zapewne objawy wynikają w Pani przypadku ze skrajnego niedoboru żelaza, zapasy ferrytyny są wyczerpane. B12 jest trzykrotnie za nisko, podejrzewam więc problem z produkcją energii. Mózg jest niedotleniony, ciało jest niedotlenione. Ma Pani prawo tak się czuć. Jeśli są problemy żołądkowe to trzeba się tym zająć i szukać przyczyny, bo samo podawanie żelaza to tylko działanie objawowe. Być może jest to kwestia zapalenia żołądka, może infekcji pasożytniczych, a może czegoś jeszcze. Na pewno na konsultacji będę mogła łatwiej Pani doradzić w kwestii diagnostyki i dalszej terapii.
Proszę nie zrozumieć mnie źle, nie kwestionuję tego, że za pracę lekarza trzeba zapłacić. Nie chcę po prostu marnować pieniędzy i czasu na kolejną wizytę i związane z tym badania, żeby dowiedzieć się, że wszystko jest ze mną w porządku, a takie objawy nie świadczą o chorobie (mam już za sobą kilka takich epizodów).
Witam, a gdzie Pani przyjmuje w Polsce? Moja Corka od 9 miesięcy przyjmuje żelazo i nic się nie zmienia. W zeszłym roku była w okropnym stanie po badanich miała ferrytyna na poziome 6 po lekach skoczyła do 28 a potem spadła na 19 później podniosła się na 21 i tak zostaje. Morfologia nie pokazuje anemii oczywiście ale wiadomo że jest. Celiakia z krwi została wykluczona, helicobakter pyroli z krwi również. Ciągle bierze żelazo i nic z tego nie wynika. Mieszkam w Wielkiej Brytanii ale chyba muszę udać się do Polski w celu diagnostyki.
Witam, a gdzie Pani przyjmuje w Polsce? Moja Corka od 9 miesięcy przyjmuje żelazo i nic się nie zmienia. W zeszłym roku była w okropnym stanie po badanich miała ferrytyna na poziome 6 po lekach skoczyła do 28 a potem spadła na 19 później podniosła się na 21 i tak zostaje. Morfologia nie pokazuje anemii oczywiście ale wiadomo że jest. Celiakia z krwi została wykluczona, helicobakter pyroli z krwi również. Ciągle bierze żelazo i nic z tego nie wynika. Mieszkam w Wielkiej Brytanii ale chyba muszę udać się do Polski w celu diagnostyki. Na tą chwilę z badań wychodzi ze ma obniżone limfocyty 0,55 10^9/L, Monocyty 0,18 oraz Mchc 312g/l ale to też zależy od różnicy w labilatoriach więc już w ogóle się gubię. Za 2 tyg mam powtórzyć badanie krwi. Wit B12 356,0pg/ml więc to chyba nie nisko.
Dzień dobry Pani Paulino, osobiście dzieci nie prowadzę. Proszę o wiadomość mailem compleat.lublin@gmail.com
Przekieruję Panią do osoby, która specjalizuje się w dietetyce klinicznej dzieci. Pracujemy w gabinecie w Lublinie, ale nie będzie problemu żeby odbyć konsultację telefonicznie czy mailowo.
dzień dobry, u mnie od dłuższego czasu wysoki poziom- ostatnie wyniki żelaza 154 UG/dL przy ferrytynie 15. Badania laboratoryjnej profilu brzusznego, tarczycowego, morfologia w normie. badanie Wit d w normie, przeciwciala HPV w normie, TIBC w normie… lekarze rozkładają ręce & włosy lecą na potęgę, ogólne złe samopoczucie, ciągła senność…. gdzie szukać przyczyny?
Dzień dobry, normy laboratoryjne to nie to samo co normy funkcjonalne. Pisze Pani, że ferrytyna w normie – nie jest w normie. Kończą się zapasy żelaza. Witamina D czy b12 też mają szerokie zakresy referencyjne, stąd wynik w normie nie świadczy o tym, że będzie się Pani czuła dobrze. Sugeruję uzupełniać żelazo, aby ferrytyna wskoczyła na poziom 70, a potem szukać innych przyczyn. Może być też problem z produkcją energii przy niskim poziomie b12 (bez niej łańcuch oddechowy do produkcji energii nie działa prawidłowo), czy niedobór białka czy cynku w diecie, co będzie nasilało wypadanie włosów. Czasem wypadanie jest też związane ze stresem oksydacyjnym i może nasilić się po infekcji.
Dzień dobry, Czy mogę poprosić o interpretacje wyników? Sama poprosiłam o badania plus zrobiłam dwa prywatnie ( Konieta, 37l).
Od długiego czasu prawie ciągle jestem zmęczona, problemy z koncentracją, pamięcią, przyswajaniem wiedzy, wzdęcia, mało energii, dużo mogłabym spać, niezależnie ile godzin śpie i od której godziny to często czuję się rano jakbym nie spała – zmęczona. Czuję również stawy. Od zawsze obfite miesiączki. Pcos, io. Nowy objaw ostatnio to dziwne uczucie w łydkach w parze z takowym uczuciem w gałkach ocznych – ostatnio w czasie 2dni, gdy miałam mocne objawy dni płodnych. Jestem również osobą z wysokim poziomem stresu. Codziennie piję zieloną herbate podwójną od kilku lat – to chyba źle? I czasem czystek.
Wyniki: B12 – 284; D3 – 28,22; ferrytyna – 8,9; żelazo: 48; kwas moczowy: 6,09; magnez: 1,8; sód: 139,2; potas: 4,08; wbc: 9,2; Lymph: 3,2; Mid: ,0,5; Gran: 5,5; Lympf: 34,5%; Mid: 5,7%; Gran: 59,8%; HGB: 14,1; RBC: 4,94; HCT: 41,2; MCV: 83,4; MCH: 28,5; MCHC: 34,2; RDW-CV: 12,9; RDW-SD: 53,6; PLT: 311; MPV: 10,2; PDW: 13,3; PCT: 0,32
Z góry serdecznie dziękuje!!
Dzień dobry, odpisałam już na wiadomość mailem.
Dzień dobry,
bardzo proszę o interpretacje wyników.. Badania wykonałam prywatnie z powodu nadmiernie wypadających włosów.
Hemoglobina 12, Hematokryt 36,5. Ferrytyna 43,1 Żelazo. 83
Dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry. Wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Ferrytyna mogłaby być lepsza, ale jak na wyniki które na co dzień spotykam, jest to całkiem dobry poziom. Przyczyn może być mnóstwo i nie znając Pani nie jestem w stanie nic powiedzieć. Co do wypadania włosów – niewłaściwa dieta, stany zapalne, niedobory składników żywieniowych, brak białka (szczególnie aminokwasy siarkowe), brak siarki, cynku, krzemu, jodu, biotyny, witamin z grupy B; słaba praca tarczycy i niski poziom hormonów, stres, nieuregulowana gospodarka hormonalna (pcos, insulinooporność, niski progesteron, hiperandrogenizm), choroby auroimmunologiczne, brak kwasu solnego w żołądku i słabe wchłanianie w jelicie, za niski poziom cholesterolu, wyczerpane nadnercza, nierównowaga między kwasami omega-3 i omega-6.
Dzień Dobry! Poproszę o pomoc. Od trzech lat [mam lat 50] pogorszenie stanu zdrowia. Brak sił przy wysiłku, np.wejście po schodach, wypadanie włosów, słabe paznokcie, problemy z pamięcią, przyswajaniem wiedzy, wzdęcia i gazy po posiłku ok.godziny 14.00, czasami ogólne osłabienie organizmu, napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Choruję na niedoczynność tarczycy i hashimoto, nie biorę leków., postanowiłam zapanować nad tym dietą. Staram się nie jeść glutenu, pokarmów przetworzonych, nie oiję kawy i herbaty, sama przygotowuję posiłki również do pracy do pracy żeby nie zjadać śmieci. Prawie codziennie piję koktajl z pietruszki, selera naciowego,banana, wody i 1 łeżyczki spiruliny. Piję dużo wody w ciągu dnia. wg wyników mam niską ferrytynę i nie mogę jej od 3 lat podnieść dietą i suplementami. Ferrytyna 14,6 ng/ml, żelazo 64 ug/dl, wit.B12 313, Homocysteina 9,5 umol/l, kwas foliowy 15,6 ng/ml, wit.D 25,9, insulina 6,4 uU/ml, glukoza 99 mg/dl, TH 3,87, FT3 2,88, FT4 1,04, ANTY TPO 55,4, ANTY TG 25,1, Morfologia jest ok. Prawdopodobnie przyczyną moich nieszczęść są jelita, biorę probiotyki, wcześniej Sanprobi IBS I Debutrim, od roku Narum. Po SANPROBI nie było żadnej poprawy, po NARUM przez jakiś czas było ok, ale znów jest gorzej. Czy mogę prosić o interpretacje wyników. Z góry serdecznie dziękuję.
Dzień dobry, po wynikach widać, że brakuje zapasów żelaza, witamina b12 jest za nisko, homocysteina za wysoka, witamina d3 mogłaby być wyższa, insulina jest okej, glukoza mogłaby być niższa. TSH wskazuje na jawną niedoczynność, hormony wolne powinny być wyżej, przeciwciała są nisko i dobrze. Przyczyna pewnie głównie siedzi w jelitach, gdyż 80 % systemu odpornościowego zależy od pracy naszych jelit. Jeśli wystąpiła już choroba z autoagresji to jednym z czynników, które można wprowadzić jest poprawa stanu jelit w sposób celowany. Samo przyjmowanie probiotyków w celu usprawnienia przewodu pokarmowego to jeszcze za mało. Gdzie w tym wszystkim poziom enzymów trawiennych, dysbioza, grzybica, poziom kwasu solnego, infekcje pasożytnicze, zespół nieszczelnego jelita oraz dieta dedykowana chorobom z autoagresji? Sama niedoczynność tarczycy będzie wpływała na spowolniony pasaż pokarmów w przewodzie pokarmowym i niską efektywność wydzielania enzymów trawiennych, co też przekłada się na wchłanianie z poziomu jelit. Jest pole do działania i na pewno da się to naprawić 🙂
Dzień dobry,
Bardzo proszę o interpretacje wyników
żelazo 26 a ferrytyna >5. Nie rozumiem tak dużego spadku względem norm podanych bo nie czuję sie aż tak fatalnie (jedynie blada skóra, zacienione worki pod oczami i lekkie osłabienie) W jakim stanie jestem?
Pani Asiu, żelazo zupełnie się nie wchłania, a do tego zapasów żelaza nie ma Pani prawie wcale. Jeśli chcemy dobrze funkcjonować to wartość optymalna dla żelaza to ok. 100, dla ferrytyny 70. Nie lekceważyłabym tego stanu – komórki ciała, w tym mózg nie są ani dotlenione, ani odżywione. Pytanie, czy jest wystarczająca ilość żelaza w diecie? Mięso czerwone, jaja, podroby? Czy raczej problem jest z przewodem pokarmowym i ich wchłanianiem.
No właśnie nie jem mięsa gdyż po prostu mi nie smakuje ale wzbogacam swoją dietę rybami i innymi produktami a jeśli chodzi o moje jelita to nie wydaje mi sie że są w najlepszym stanie ( pani doktor powiedziała że podejrzewa zespół jelita nadrażliwego i na tym to stanęło. No cóż będę dalej z tym walczyła z góry bardzo dziękuję.
Ryby prawie nie mają żelaza. Już sam fakt, że jest zespół jelita drażliwego, a więc jeśli jelita męczą się z pokarmem, to jest to z ich strony taka informacja, że nie trawią odpowiednio pokarmu. Wtedy nawet zwiększenie ilości żelaza w diecie może nie dać żadnych efektów. Przyczyn takiego stanu może być dużo, ale na pewno skądś to się bierze, pisałam już o tym w innych komentarzach pod tym wpisem.
Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ” poprawa stanu jelit w sposób celowany” , powinnam zastosować konkretną dietę żeby się ratować? Czy powinnam przyjmować żelazo? Pozdrawiam
najpierw diagnostyka, potem działanie ukierunkowane na przyczyny, suplementacja żelaza ostateczność. Jak napisałam tutaj “poziom enzymów trawiennych, dysbioza, grzybica, poziom kwasu solnego, infekcje pasożytnicze, zespół nieszczelnego jelita oraz dieta dedykowana chorobom z autoagresji” – wszystko po kolei do sprawdzenia, a i to pewnie jeszcze nie wszystkie możliwości. Dieta przy chorobach z autoagresji to konieczność.
Bardzo dziękuję.
Dzień dobry, chcialabym zasiegnac porady bo jestem juz bezradna i nie wiem czy mam sie czym martwic czy nie…lekarze od ponad roku mowia ze poczekamy, moze sie samo unormuje…ale widze po badaniach ze poziom zelaza jest caly czas w podobnym stezeniu i boje sie ze wyniszczac moze organizm od srodka. Nie wiadomo tez o co chodzi z prawie o 100% podwyzszona bilirubina 🙁 Mam 33lata, kiedys mialam anemie i przyjmowalam zelazo (jakies 5+ lat temu), zelazo sie unormowalo. Ok poltora roku temu zrobilam badania i sie okazalo ze mam wysoki poziom bilirubiny i zelaza. Odstawilam tabletki antykoncepcyjne. Teraz zrobilam ponownie badania- zelazo (221) norma (33-193), bilirubina 2.36 norma (0-1.2), ferrytyna 46.4 norma (13-150), homocyteina 10.7 (norma <15 bez suplementacji folianami). Dziekuje i pozdrawiam. Ola
Na pewno samo czekanie nie naprawi źródła problemu, ja bym działała mimo wszystko, bo to Pani zdrowie 🙂
Pytanie, po co były przyjmowane tabletki antykoncepcyjne? Jeśli celem “leczenia” to trzeba wiedzieć, że sztuczne hormony nie leczą, więc problem sprzed rozpoczecia terapii hormonalnej jest nadal taki sam, a nawet większy, ponieważ przyjmowana antykoncepcja obciąża wątrobę, a same estrogeny zaburzają wewnątrzkomórkowy metabolizm żelaza. Oliwy do ognia dokłada praca wątroby, ponieważ to ona odpowiada za metabolizm hormonów i ich usuwanie wraz z kałem. Jeśli poziom bilirubiny jest wysoki, możemy podejrzewać, że żółć (wraz z hormonami…) nie spływa do światła przewodu pokarmowego, a więc estrogeny nie zostają wydalone, co nasila problem nierównowagi hormonalnej. Zajęłabym się tutaj usprawnieniem pracy wątroby bo ten sam szlak wątrobowy odpowiada na metabolizm estrogenów i bilirubiny. Nie znam Pani więc nie mogę doradzić konkretnych preparatów, bo wszystko jednak będzie zależne od przyczyny, a opis nie mówi nam o całości problemu – być może mamy tutaj problem z jelitem cienkim, niedoborami czy infekcjami pasożytniczymi, niedoborem choliny – to wszystko będzie utrudniało pracę wątroby i negatywnie wpływało na proces tworzenia i spływania żółci do pęcherzyka, a następnie do przewodu pokarmowego. Dorzuciłabym jeszcze USG jamy brzusznej 🙂
Witam, mam problem z wypadającymi włosami od już prawie dwóch lat. Zaczęło się od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Włosy mocno się przerzedziły wiec wykonałam miesiąc temu pakiet tarczycowy. Wszystkie wyniki były prawidłowe. Sprawdziłam tez prolaktyna oraz żelazo i ferrytyne. Prolaktyna 5.5 wiec prawidłowa. Żelazo 105, ferrytyna 22.5. Czy niska ferrytyna przy prawidłowym żelazie może być przyczyna wypadania włosów ? Dziękuje
odstawienie tabletek antykoncepcyjnych to kluczowy czynnik, który wpływa na zmianę stężeń hormonów. Jeśli okres wrócił do normy i jest prawidłowy, nie powinno to wpływać na wypadanie włosów. Żelazo wysokie i niska ferrytyna mogą być tutaj dobrym kierunkiem, ponieważ ferrytyna powinna być minimum 70, dlatego pomimo tego “dobrego” poziomu żelaza, zapasy żelaza są niskie. Sugerowałabym zmianę diety na bardziej odżywczą, aby zawierała więcej źródeł żelaza, ewentualnie jakieś wsparcie w postaci laktoferyny czy colostrum, dokwaszanie żołądka 🙂
Tak miesiączka jest regularna. Skupie się na tym co Pani napisała.
Bardzo Pani dziękuje za Odpowiedz.
A czy uważa Pani ze suplement zawierający bioaktywne żelazo ze sproszkowanej ferrytyny bydlęcej, jak np ferritin także może pomoc podnieść poziom ferrytyny?
może pomóc, jeśli wchłanianie w jelitach jest dobre i przewód pokarmowy pracuje prawidłowo. Dużo ekonomiczniej byłoby zjeść wątróbkę, która naturalnie zawiera ferrytynę.
Spróbuje najpierw naturalnie poprawić zakwaszenie żołądka. Kupię tez laktoferyne. Test z soda oczyszczona wyszedł złe wiec podejrzewam ze to jest przyczyna niskiej ferrytyny. Dziękuje za pomoc
Dzień dobry. Czy nadmiar B12 może mieć wpływ na niską ferrytynę? Nie jestem wege, a zmagam się z niedoborem od lat. Mam Hashimoto. Suplementuję D3 (w normie), kwas foliowy, B12 i magnez.
Leukocyty 5,90 tys/µl, Erytrocyty 5,26 mln/µl, Hemoglobina 14,0 g/dl, Hematokryt 46,0 %, MCV 87,5 fl, MCH 26,6 pg, McHc 30,4 g/dl, RDW-SD 41,7 fl, RDW-CV 13,2%. Poza tym OB 3 mm/h, żelazo 103 µl/dl, ferrytyna 16,1 ng/ml, kwas foliowy 13,70 ng/ml, wit. B12 798,00 pg/ml. Suple wzięte z ostatnim posiłkiem 13h przed badaniem.
Czy powinnam przestać suplementować B12? To może być stan zapalny jeśli OB w normie? Dodam, że 3 miesiące temu odstawiona antykoncepcja po 11 latach.
Będę wdzięczna za podpowiedź co dalej robić.
b12 nie ma wpływu na poziom ferrytyny. badanie witaminy b12 z krwi należy wykonać po co najmniej 5 dniowej przerwie od suplementacji, a następnie na podstawie uzyskanego wyniku rozważyć suplementację. Poziom 798 to dobry poziom, choć wysoki, ale jak na suplementację, myślę że jest prawidłowy i odzwierciedla stosowaną suplementację. Warto zająć się ferrytyną i stworzyć w organizmie takie warunki, aby podnieść do poziomu co najmniej 70.
Witam, czy poziom żelaza w surowicy 206 μg/dL (norma to 50 — 170) przy ferrytynie ) 50,2 ng/mL norma (4,6 — 204,0) powinien skłonić mnie do wizyty u lekarza, czy lepiej najpierw powtórzyć badanie?
Nie zażywam na stałe żadnych leków – staram się prowadzić dietę bogatą w owoce (często cytrusowe) i warzywa (ostatnio pomidor, papryka).
Warto powtórzyć badanie a dodatkowo sprawdzić próby wątrobowe, homocysteinę, b12, kwas foliowy oraz pełną morfologię. Namiar żelaza może być nadal związany z pewnego rodzaju anemią spowodowaną innymi niedoborami, problemem z pracą wątroby, zatruciem organizmu metalami cięzkimi. Zwróciłabym też uwagę na ew. infekcje w każdej cześci organizmu – co dzieje się w jamie ustnej, skórze, zębach, jelitach, układzie moczowo-płciowym. Do tego kwestia cyklu hormonalnego. Zapewne zaadresowanie przyczyny, która powoduje że żelazo jest wysokie a ferrytyna w normie pomoże znormalizować wyniki.
Dzień dobry, mój poziom żelaza to 113,0 µg/dl (norma od 33 do 197) a poziom ferrytyny 882,00 ng/ml (norma od 30 do 400 ng/ml) Brałem ipp, mam zapalenie żołądka. Bez inhibitorów poziom żelaza jest jeszcze wyższy, tak samo jak ferrytyny. Mam zapalanie żółądka, od trzech lat którego nie mogę wyleczyć. Odbijanie 2h po posiłku, w nocy na pusty żołądek mi się nie odbija. Mam okrutnie cuchnące gazy. Wyniki wątroby w normie, tak samo jak trzustki, ale stolec często jest żółtawy, Nie mam bóli brzucha, jedynie podczas odbicia, boli mnie pod lewymi żebrami. Będąc na samym mięsie nie mam gazów, ale mam zaparcia.
Dzień dobry, myślę że problemem nie są tu same wyniki, ale problemem jest zapalenie żołądka. To niemożliwe, aby leczyć zapalenie żołądka 3 lata i nie wyleczyć. Musi być jeszcze jakaś przyczyna, która nie została zaadresowana, skoro leki nie pomagają. Podejrzewam, że jeśli żołądek wróci do prawidłowej pracy i śluzówka się zregeneruje to i praca wątroby wróci do normy – niestety przewlekły niedobór kwasu solnego wywołany lekami będzie miał wpływ na słabszą pracę wątroby. Co do cuchnących gazów – nie ma się co dziwić, nie trawią się składniki pokarmu, co jest normalnym skutkiem leków IPP. Brakuje w świetle jelita żółci, więc nie ma też “dezynfekcji” z patogennych bakterii w jelicie cienkim. Żółty stolec to kwestia po stronie wątroby lub dróg żółciowych – proponuję sprawdzić bilirubinę, pasożyty z kału, lamblie przeciwciała z krwi, h.pylori antygen z kału. Trzeba poszukać tego, co jest pierwotną przyczyną zapalenia żołądka, zregenerować śluzówkę, odstawić leki, a potem zając się przywróceniem prawidłowego pH i będzie ok 🙂
Witam 🤗
Jestem matka karmiąca od 1,5 roku ostatnio źle się czułam bol stawów brzucha w lewym boku i temp rano 37.3. Zrobiłam badania i zelazo 239 a norma 170 ferrytyna 40 norma do 200 kwas foliowy 8 b12 -350 w morfologi obniżone leukocyt i podwyższone Mch. Jak dalej postępować bardzo się martwię .
Dzień dobry, za mało wiadomo, żeby pomóc i jakoś pokierować, zresztą co to za pomoc w komentarzu, bez rozmowy… Porada to też odpowiedzialność, nawet jeśli się nie znamy. Na pewno jest jakiś stan zapalny, na co wskazuje żelazo, być może problem z wątrobą lub z jelitami. B12 za nisko, potrzebna diagnostyka i praca indywidualna, żeby ktoś zebrał wywiad, porozmawiał i poprowadził Panią. Szukać robaków, wprowadzić dobre probiotyki, sprawdzić jeszcze lipidogram, pasożyty, wątrobę, trzustkę.
Dzie dobry, od miesiaca suplementuje zelazo Feroflexem + wlaczylam do diety produkty bogate w zelazo – ryby i kurczaka, ktorych wczesniej nie jadlam, natomiast ferrytyna sie nic nie zmienila, nadal jest na niskim poziomie 15. Czy jest to mozliwe, ze to za krotki okres czas zeby sie cos zmienilo czy tezeba szukac przyczyn slabego wchlaniania? Bede wdzieczna za pomoc:) Pozdrawiam
Dzień dobry, dieta do zmiany. Ryby w ogóle nie mają żelaza, kurczak ma tylko w wątróbce czy serduszkach. Także proponuję mięso czerwone – wołowinę, wieprzowinę, podroby, dobry pasztet, jaja.
Dzień dobry, niemowlak – 14 mc ferrytyna 40, hemoglobina 11,8, żelazo 40 po niżej normy.
Mchc, mcv i mch przy dolnej granicy normy.
Nie je od około 2mc. Śladowe ilości pokarmów.
Czy przy samym obniżonym żelazie w krwi może to być anemia utajona ? Lub zmierza w kierunku anemii? Czy zapasy żelaza się zaczną wyczerpywać ?
Podaje zakwas z buraka. Jednak martwi mnie ten wynik żelaza później normy.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, nie pracuję z niemowlakami i dziećmi. W celu interpretacji badań warto umówić się na konsultację do mgr Katarzyny Mazurek: katarzynaa.mazurekk@gmail.com
Witam.
Suplementowałem żelazo, jakieś 4 miesiace temu, przez kwartał. Poziom ferrytyny wzrósł z 42 doponad 70, ale wyniki morfologii zaskoczyły, ze wzgledu na spadek RBC, HTC, HGB, podczas, gdy poprzednio utrzymywały się w niskiej normie, a takze wspadek monocytów procentowo…
WBC 7,6 K/µl 4,0 — 10,0
NEU 5,07 K/µl 1,63 — 6,96
NEU% 66,4 % 45,0 — 70,0
LYM # 2,21 K/µl 1,09 — 2,99
LYM% 28,9 % 20,0 — 45,0
MON 0,24 K/µl 0,24 — 0,79
MON% ↓ 3,1 % 4,0 — 10,0
EOS 0,08 K/µl 0,03 — 0,44
EOS% 1,1 % 1,0 — 5,0
BAS 0,04 K/µl < 0,08
BAS % 0,5 % 0,0 — 1,0
RBC ↓ 4,45 M/µl 4,5 — 5,5
HGB ↓ 13,8 g/dl 14,0 — 18,0
HCT ↓ 39,5 % 40,0 — 54,0
MCV 89 fl 80 — 94
MCH 31,0 pg 27,0 — 31,0
MCHC 34,9 g/dl 31,0 — 37,0
RDW 14,4 % 10,0 — 20,0
PLT 214,0 K/µl 130,0 — 400,0
MPV 8,7 fl 6,0 — 10,0
Sód 139 mmol/l 135 — 145 1 –
Potas 4,62 mmol/l 3,50 — 5,00 1 – 12:06
Glukoza ↑ 109 mg/dl 70,0 — 100,0 1
Amylaza 65 U/l 28 -100
ASPAT 20 U/l 5 — 40
ALAT 18 U/l 5 — 40
CRP – białko C reaktywne < 0,6 mg/l 0,0 — 5,0
Kreatynina 0,92 mg/dl 0,70 — 1,30
Kwas moczowy 6,2 mg/dl 2,8 — 7,0
Ferrytyna 72,3 ng/ml 30,0 — 400,0
Witamina B-12 624,00 pg/ml 191,00 — 663,00
Vitamin D 73,9 ng/ml 30,0 — 100,0
Proszę o interpretację….Pozdrawiam ,Adam
Dzień dobry, ogólnie to wyniki ma Pan naprawdę ładne, jak mało kto. Widać, ze jest suplementacja 🙂 Do produkcji krwinek potrzeba nie tylko żelaza, ale skupiłabym się może bardziej na białku w diecie, cynk, miedź, kwas foliowy, magnez, witamina C. I albo poprawiać insulinowrażliwość albo ograniczać węglowodany i cukier w diecie, bo widzę problem z metabolizmem węglowodanów na poziomie mitochondriów (za wysoka glukoza i kwas moczowy). Tutaj warto zasuplementować dobre omega-3, magnez, witamina C liposomalna, cynk na parę miesięcy. Dobadać kwas foliowy. Ferrytyna dalej nie jest dobra jak na mężczyznę – z naturalnych rzeczy proponuję pyłek pszczeli, zakwas z buraka + colostrum i podbić jeszcze trochę 🙂 Zdrówka!
Witam
Od pewnego czasu borykam się z ogromną utratą włosów, kruchymi paznokciami oraz szybka męczliwość i spadek energii. W sumie na nic nie choruję. Jelita ok, nie zapadam na infekcje, zdrowo odżywiam się od lat. Uprawiam sport. Zrobiłam badania kontrolne w styczniu i zaniepokoiły mnie wyniki związane z żelazem.
Powtórzyłam część wyników w marcu. Nie są one chyba za dobre. Co z wyników powinnam jeszcze zrobić? Czy z tych wyników można odczytać co jest w deficycie i czym suplementować.
Biorę tzw. ADEK witaminę D3 4000 j + K2 MK7+ wit. A+wit. E + Omega 1000mg, piję pierzgę oraz colagen.
Proszę serdecznie o pomoc.
WYNIKI ZE STYCZNIA
Leukocyty 5.1 tys/µl 4,0 — 10,0
Erytrocyty 4,2 mln/µl 3,9 – 5,2
Hemoglobina 11,5 g/dl 11,2 – 15,7
Hematokryt 37 % 34 – 45
MCV 88 fl 79 — 95
MCH 28,0 pg 26,0 — 32,0
MCHC 31,3 g/dl 32,2 — 35,5
Płytki krwi 288 tys/µl 150-400
RDW-CV 14,7 % 11,7 — 14,4
PDW 14 fj 10-16
MPV 11,4 fl 9,4 – 12,50
P-LCR 35% 19-47
PCT 0,3% 0,2 – 0,4
Sód 137 mmol/l 136 — 145
Potas 4,29 mmol/l 3,50 — 5,00
Glukoza 98 mg/dl 70,0 — 99,0
Insulina 8,2 µIU/ml 2,6 – 24,9
ALT 10 U/l 0 -33
AST 17 U/l – – 32
Fosfataza zasadowa 41 U/l 35 – 105
Kreatynina 0,66 mg/dl 0,50 — 0,90
eGFR >90 ml/min/1,73m2
Bilirubina całkowita 0,36 mg/dl 0,0 – 0,90
Lipidogram:
Cholesterol całkowity 211 mg/dl 115 – 190
HDL 126,10 mg/dl
nie-HDL 84,90
LDL 73,70 mg/dl
Trójglicerydy 56 mg/dl
TSH 3,81 µIU/ml 0,27 – 4,200
FT3 2,39 pg/ml 2,00 – 4,40
FT4 0,93 ng/dl 0,93 – 1,70
Żelazo 36,2 µg/dl 37,0 – 145,0
Ferrytyna 9,00 µg/ml 13,0 — 150,0
Witamina D metabolit 25(OH) 35,70 ng/ml
WYNIKI Z MARCA – morfologia prawie kopia ze stycznia, ale
Hemoglobina 11,1 g/dl 11,2 – 15,7
Glukoza 81 mg/dl 70 – 99
Żelazo 25,2 µg/dl 37,0 – 145,0
Ferrytyna 11,00 µg/ml 13,0 — 150,0
Słaba kondycja jelit, subkliniczna niedoczynność tarczycy, niskie zapasy żelaza, słabe wchłanianie żelaza, niedobór cynku. Badań można wykonać jeszcze wiele, natomiast tutaj już jest nad czym pracować. Zapraszam na konsultacje indywidualne – na razie co prawda nie mam terminów, ale tutaj można się zapisać na listę oczekujących.
Żelazo w normie chociaż blisko dolnej granicy (75), Ferrytyna wysoko (364).
Dlaczego tak może być?
jakiekolwiek stany zapalne, infekcje, zakażenia, problemy z wątrobą. Na pewno w morfologii będzie widać coś więcej. Przypuszczam, że ma Pani jakieś dolegliwości, bo ferrytyna jest tylko informacją o stanie zapalnym i na pewno nie świadczy w tym przypadku o wysokich zapasach żelaza… trzeba szukać dalej 🙂
Czy poziom ferrytyny 46 wyklucza anemię? Mam liczne objawy. Z morfologii nic nie widać (hemoglobina 14,4, hematokryt 42%, MCV 94.6, MCH 32.2 więc niby wszystko w normie), tylko leukocyty 3.7, neutrofile 1.9 i bazofile 0.01 są poniżej normy. TSH 0.45. Badania były wykonane w czasie infekcji więc dziwią mnie te leukocyty…
Dzień dobry, hemoglobina jest w porządku, więc anemii raczej bym nie szukała. Sam poziom ferrytyny nie musi oznaczać, że zapasy żelaza są duże, bo ferrytyna jest też markerem stanów zapalnych, więc może się podnosić nie z powodu dużych zapasów żelaza a z powodu chociażby infekcji. Po morfologii widać że jest infekcja albo mocno osłabiona odporność. TSH też dziwnie nisko, graniczny wynik. Przy infekcji badań nie robimy, proponuję wykonać morfologię, b12, żelazo, ferrytynę jak będzie Pani w dobrej kondycji.
Dzień dobry,
dobrze, że tu trafiłam, swoje już wyczytałam, gdyż szukam rozwikłania problemu 17 letniej córki – bóle głowy, apatia, duże problemy z zasypianiem. Morfologia bez zarzutu: hemoglobina 14,0, hematokryt 42,0. Lekarz neurolog (konsultacja bólów głowy) skierował nas do hematologa, z uwagi na niskie średnie stężenie HGB w erytrocytach 31,7, a po miesiącu suplementacji Tardyferonem dał wynik 33,2.
Córce sprawdziłam poziom żelaza – 137, ferrytyna -18.0, kwas foliowy 16.0, vit. B12 – 704, Vit D3 – 31
Niestety nie je mięsa, dostaje colostrum. Oczywiście musi się dożywić, bo pewnie to też przyczyna bóli głowy. Czy może Pani coś zasugerować ? Czy powinna np przyjmować ferritin, aby to szybciej uzupełnić ?
Dzień dobry, bóle głowy mogą wynikać z wielu różnych przyczyn i nie sposób tego ująć w jednym komentarzu. Na pewno warto byłoby przeprowadzić celowaną diagnostykę, bo parametry żelazowe nie są aż takie złe, by była to przyczyna bólu głowy. Rozwiązanie problemu będzie zależne od przyczyny bólu – jakie to bóle, kiedy się pojawiają, jakie jest ciśnienie, co dzieje się w przewodzie pokarmowym, jak wygląda dieta, cykl hormonalny, kwestia histaminy, dysbioza, grzybica, infekcje przewlekłe, poziom zatoksycznienia organizmu i w tym też toksyny wydzielane przez pasożyty, które mogą zatruwać organizm. I pewnie jeszcze wiele wiele innych przyczyn. Myślę, że trzeba zająć się innymi objawami, bo na pewno takie są i po ogarnięciu całego organizmu i doprowadzenia do homeostazy bóle głowy też miną, gdyż jest to tylko objaw, a objawów nie leczymy, leczymy przyczyny 😉
Mam prosbę o interpretację wyniku córki, żelazo ponad normę 220 ( norma do 180) ferrytyna 20 norma od 11. Jest zmęczona. Lekarz kazał szukać w innych badaniach GGTP LDH bilirubina. Czy może to być choroba Hemochromatoza. Inne szczegółowe wyniki ok, próby wątrobowe, morfologia ( hemoglobina 14), crp 0.5, OB 1, tarczycowe ok. cukier 83, insulina 4,31 ( norma do 23 ) D3 – 54
Dzień dobry, raczej po tych wynikach hemochromatozę bym wykluczyła/ Trochę niskie zapasy żelaza. Sugerowałabym wsparcie wątroby i szukanie stanów zapalnych – przewód pokarmowy, odrobaczanie, sprawdzenie poziomów witaminy b12, być może jakieś przewlekłe infekcje lub przeciążenie stresem, co wpływa na nadnercza. Tarczyca do sprawdzenia – tsh, ft3 ,ft4.
Dzień dobry, czy moje wyniki mogą wskazywac na nadmiar żelaza na hemochromatoze? Kobieta, 40 lat, 160 wzrostu, 60 kg wagi. Ostatnio robiłam pierwszy raz w życiu żelazo i wyszło mi: Żelazo 184 ug/dl (norma 50-170), ferrytyna 116 ng/ml (norma 4,63-204), homocysteina 12,92 umol/l (norma 4,44-13,56) – przy polimorfizmie MTHFR A1298C układ homozygotyczny (dopiero dowiedziałam się o tym,że mam ten polimorfizm), kwas foliowy 4,82 ng/ml (norma 3,10-20,50), B12 258,40 pg/ml (norma 187-883) – przy ww polimorfizmie, jeszcze bez suplementacji (dopiero ja zaczynam, za 3-6 miesięcy powtórzę wyniki suplementacji we witamin, suplementuje dopiero kilka dni witaminy z grupy B, w tym B6, B12 i kwas foliowy, wszystko metylo), kreatynina w normie, lipidogram w normie, próby wątrobowe w normie, crp i ob w normie, pakiet tarczycowy w normie, hemoglobina 15,5 g/dl (norma 11,2-15,7), hematokryt 44,1 % (norma 34,1-44,9). Czy mam już nadmiar żelaza i powinnam iść np do hematologa? Bardzo się boje bo ta ferrytyna wysoka jest choć nie przekroczyła norm, a do tego ta hemoglobina i hematokryt są na skraju, zaraz przekroczą normy co chyba wiąże się jakoś z tym nadmiarem żelaza?
Dzień dobry, żelazo i ferrytyna są również markerami stanu zapalnego, mogą podnosić się przy chorobach przewlekłych i infekcjach. Poziom ferrytyny raczej wyklucza hemochromatozę. Występuje duży niedobór witamin z grupy B, a przed wprowadzeniem suplementacji proponuję poszukać przyczyny i przeprowadzić kurację odrobaczającą, by niepotrzebnie nie dokarmić patogenów (wtedy poczuje się Pani gorzej zamiast lepiej po prowadzeniu b-kompleksu).
Mam wysokie żelazo 188 i ferrytyne koło 200 od 3 lat. Mam 39 lat, jestem notorycznie zmeczona i mam częste wzdęcia i bóle żołądka. Na biorezonansie wykryto motylice wątrobowa. Robiłam badania w kierunku chemochromatozy- wyszedł obecny jeden gen z trzech.
Hemochromatozę może potwierdzić lub wykluczyć gastrolog lub hematolog, choć na pewno przydałoby się więcej badań, zmiana diety, poszukanie innych stanów zapalnych. Każdy stan zapalny może powodować podwyższenie poziomu ferrytyny i żelaza, a przewlekle podwyższone parametry wcale nie muszą być związane z Hemochromatozą. Motylica wątrobowa mocno uszkadza wątrobę.
Dzień dobry. Proszę o podpowiedź, co mogę zrobić ze swoim bardzo złym samopoczuciem.
Wyniki badań:
ferrytyna – 8,70
transferyna- 363
witamina b12 -217
kwas foliowy -34,30( dużo ponad normę, ponieważ był przyjmowany przez miesiąc,miesiąc temu duży niedobór)
hemoglobina- 10,5 (12-16)
hematokryt -31,6 (37-47)
mcv-76,5 (80-97)
mch-26,6 (27-34)
żelazo – 74
Pozostałe wyniki mieszczą się w widełkach laboratoryjnych.
Wizyta u hematologa skończyła się przepisaniem żelaza i stwierdzeniem, ze muszę ferrytynę dociągnąć do 20. Niestety bardzo źle toleruję żelazo i stąd moje pytanie, czy suplementacja samej laktoferyny ma sens plus oczywiście dieta?
Dzień dobry. Duże niedobory żelaza, b12, niedobór witamin z grupy B na poziomie komórkowym. Albo dieta do zmiany, albo problemy z żołądkiem, być może zniszczone kosmki jelitowe. Krwinki są za małe i nie przenoszą efektywnie tlenu, a niski poziom b12 będzie skutkował zaburzeniem pracy mitochondriów, tak więc nie będzie w nich produkcji ATP, co odczuwa się brakiem energii. Sama laktoferyna na pewno nie zaszkodzi w połączeniu z większą iloscią pokarmów bogatych w żelazo, ale przewodem pokarmowym też warto by się tu było zając. Może niedokwaszony żołądek, może stan zapalny, pasożyty, słabe wchłanianie, niedoborowa dieta…
Dzień dobry, badania 2,5latki. Pediatra mówi że wyniki ok, że co roku zmieniają normy, w internecie znajduje że ferrytyna poniżej 10 nie jest dobra. Oto wyniki:
ferytyna 9,248ng/ml
hemoglobina 12,8g/dL
hematokryt 39,2%
MCV 78fL
MCH 25,5pg
MCHC 32,7g/dL
RDW-CV 12,1%
żelazo 117ug/dL
Proszę o informację czy jest dobrze?
Dzień dobry. Nie pracuję z dziećmi, a normy dla dzieci są inne niż dla dorosłych, dlatego nie chciałabym wprowadzić Pani w błąd, bo po prostu nie znam się na wynikach dzieci i nie wiem, jakie są prawidłowe normy.
Rozumiem, dziękuję. Pozdrawiam serdecznie
Witam. Proszę o poradę w moich dolegliwościach. Od pół roku mam dziwny stan w jamie ustnej, ale zacznę od początku. Od dłuższego czasu bardzo źle się czuje fizycznie i psychicznie. Brak sił, uczucie wyczerpania, brak sił w mięśniach, bezsenność, w dzień napady senności, przygnębienie, brak chęci do wszystkiego, po nocy zmęczenie, mrowienie w palcach, rękach na plecach, egzema na palcach. Od pół roku problemy z układem trawiennym. Nagłe wodniste biegunki, luźne stolce, przelewania w jelitach, nudności. Zdiagnozowano SIBO, IMO. Po leczeniu antybiotykami, a teraz probiotykiem, kwasem omega 3 i maślanem sodu bardzo duża poprawa jeśli chodzi o układ trawienny. Po antybiotykach jednak miałem nadal wszystkie inne wymienione objawy. Przepisano mi Wit b compleks. Poprosiłem lekarza o skierowanie na badanie poziomu witamin, głównie B12 bo miałem 95 procent objawów jej niedoborów. Dostałem jedynie na żelazo, gdyż lekarz stwierdził że MCV w normie to nie trzeba. Żelazo wyszło na poziomie 60. Zdecydowałem się więc na suplementację żelazo magnez, b kompleks, B12 600 mcg na dobę, D3 20000 doba. Moje wyniki po 4 tygodniach są następujące:
Wapń 2,44
Magnez 0,91
Żelazo 100,7
Ferratyna 115
Wit D3 91,7
Wit B12 569
Kwas foliowy 10,9
Niestety nie zrobiłem przerwy 5 dni w suplementacji. Dzisiaj czuje się już o wiele lepiej jednak został wspomniany na początku dziwny stan w jamie ustnej. Jest to suchość, suchość ust, metaliczny posmak, pieczenie końca języka. Objaw nie występuje w nocy i pojawia się zaraz po przebudzeniu. Tak prawie codziennie z różnym natężeniem od pół roku. Dodam że morfologia, kolonoskopia, gastroskopia, próby wątrobowe, mocz w normie. Co Pani na to?
Dzień dobry, ciężko o poradę przez internet i bez rozmowy. Sprawdziłabym bardziej dysbiozę jelit, przerost candidy i/lub bakterii. Wymaz ze zmian skórnych, posiew z jamy ustnej, ewentualnie organix gastro lub d-arabinitol z moczu. Przeleczenie sibo antybiotykami nie jest rozwiązaniem problemu, tylko działaniem na objawy, więc przyczyna źródłowa dalej jest. Poziom b12 badany na suplementacji dalej nic nie mówi, trzeba odstawić na 5 dni. Zresztą przy dużym niedoborze też b12 nie suplementujemy, tylko szukamy przyczyny – trzeba by było zobaczyć, co się działo przed suplementacją, ale zaczęłabym od trawienia i przewodu pokarmowego oraz uregulowania gospodarki węglowodanowej.
Dzień dobry. Od dłuszszego czasu bardzo słabo się czuje, Odczuwam ogromne zmęczenie do tego ból stawów, duszności i zawroty i bóle głowy. Drętwienie i mrowienie barku i ko;ńczyn. Czuję bardzo duże obniżenie nastroju. Mam wzdęcia, ogromne gazy i biegunki. Zrobiłam morfologię i badanie żelaza. Wyniki:
Żelazo 147,3
Ferratyna 37,9
Transferyna 228
Tibc 264,8
Uibc 117,5
% saturacji 55,63
W morfologi
Mcv 95,9
RDW – SD 46,4
Witamina B12 450
Bardzo proszę o poradę.
Dzień dobry, trzeba się zająć unormowaniem pracy przewodu pokarmowego. Wzdęcia, gazy i biegunki to informacja, że przewód pokarmowy nie pracuje prawidłowo i nie wchłania jedzenia, które Pani spożywa, skąd zatem ma być energia. Z badań za nisko b12, ale sama podaż jedynie może zaszkodzić w sytuacji, gdzie jelita szaleją 🙂 zapraszam do współpracy indywidualnej.
Witam serdecznie
Proszę o pomoc. Od jakiegoś czasu jestem zmęczona, mam mało energii, bolą mnie stawy, mam brązowe plamy na twarzy, zanika mi owłosienie łonowe, słabe libido. Zrobiłam diagnostykę u ginekologa jest ok , zrobiłam rm przysadki mózgowej jest ok, próby wątrobowe, cukier, insulina, hemoglobina glikowana, cholesterol, próby tarczycowe, prolaktyna jest ok. Zastanawia mnie bardzo gospodarka żelazowa, dnia 11.05 wyniki: MCHC 36,6 !, hemoglobina 13,5, Żelazo 206,00 !, endokrynolog kazała odstawić produkty z żelazem czyli ścisła dieta kolejne wyniki powtórzyłam 18.05 : MCHC 35,6 !, hemoglobina 14,8, Żelazo 133, TIBC 245, UIBC 112, %wysycenia transferyny 54,3% !, ferrytyna 179 !. teraz zrobiłam kolejne badania, nadal jestem na diecie : MCHC 35,6 !, MCH 32,4 !, Żelazo 74, Hemoglobina 13,7, Ferrytyna 145, Transferyna 192 !. Zgłupiałam już totalnie, o co może chodzić. Nigdy nie jadłam dużej ilości mięsa, jem dużo dań wegetariańskich. Gdzie mam szukać przyczyny, co dalej robić. pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani Agnieszko. Po tych kilku informacjach już widać, że są prawdopodobne problemy hormonalne, problemy z wątrobą oraz z nadnerczami i tutaj szukałabym przyczyny. Trzeba zrobić diagnostykę, bo wszystko o czym Pani pisze to są objawy, które mają swoją przyczynę. Gospodarka żelazowa nie jest wynikiem niewłaściwej diety, bo nawet przy bardzo wysokim spożyciu mięsa czerwonego organizm nie wchłania nadmiaru, żelaza, tylko tyle ile jest mu potrzebne, a więc problem jest gdzie indziej. Ferrytyna i żelazo są markerami stanu zapalnego, także zaadresowanie przyczyny pierwotnej problemów zdrowotnych zapewne pomoże pozbyć się objawów 🙂 Zapraszam do współpracy indywidualnej, bliżej jesieni będę miała wolne terminy i postaram się pomóc w rozwiązaniu zagadki.
Dzień dobry, proszę o ukierunkowanie co dalej robić czy się tym nie przejmować.
Otóż mam zawsze bardzo podobne wyniki, mianowicie erytrocyty poniżej lub w dolnej granicy normy, za wysokie MCV, MCH, RDW-SD i RDW-CV, hemoglobina na dobrym poziomie, ok. 15, ferrytyna również – ok. 80. Nie przeszkadzałoby mi to, gdyby nie to że biegam, a zasadzie trenuję bieganie (6 razy w tygodniu, ułożony trening ukierunkowany na konkretny wynik). Zrobiłem ostatnio kontrolne badania i poprosiłem lekarza o kilka dodatkowych, oto wyniki: TIBC 300 µg/dl, UIBC 264 µg/dl, żelazo 54 µg/dl, %saturacji: 18(poniżej normy), kwas foliowy 16 ng/ml, B12 930 pg/ml (powyżej normy), pozostałe parametry tak jak pisałem na początku. Co może być przyczyną niskich erytrocytów i stale podwyższonych parametrów o których pisałem? 32lata, 181cm, 74kg, zróżnicowana dieta. Dodam, że wyniki wychodzą podobnie w okresie treningu jak i w przerwie od treningów (np. okres kontuzji czy roztrenowania).
Dzień dobry, podejrzewam problem z gospodarką żelazową, która może być objawem problemów z wątrobą, wchłanianiem na poziomie jelit lub pasożytami jelitowymi. Ferrytyna za nisko, żelazo za nisko. Produkcja krwinek jest prawidłowa, ale nie przenoszą z pewnością dobrze tlenu bo jest dużo małych, ale i dużo starych dużych krwinek, a poza tym w ogóle jest ich mało ogólnie we krwi 😉 Za wysoka b12 to wynik suplementacji (jeśli była), spożywanie dużej ilości żywności wzbogacanej b12 (często w prep. dla sportowców) lub kolejna wskazówka, aby przyjrzeć się wątrobie; czasem niedobór litu.
Proponowałabym sprawdzić pasożyty z kału w laboratorium parazytologicznym, z badań z krwi: wszystkie próby wątrobowe, TSH, homocysteinę, lipidogram. Mam przeczucie, że coś tam dałoby się znaleźć, gdybyśmy mieli trochę więcej badań 🙂 A potem zapraszam do mnie na konsultację, to podziałamy kierunkowo na przyczyny 🙂
Pomocny artykuł!
Lipidogram i próby wątrobowe miałem razem z tymi badaniami – cholesterol całkowity 152, HDL 50, nie-HDL 102, LDL 86, trójglicerydy 82, ALT 22, AST 22, więc chyba ok,. więc wątrobę wykluczyć? TSH miałem przy okazji poprzednich badań, nie pamiętam wartości, ale było bardzo dobre. Faktycznie brałem B complex, dostałem próbkę za darmo, normalnie raczej nie przesadzam z suplementacją. W takim razie sprawdzić te pasożyty i homocysteinę? Jeszcze coś?
Lipidogram słabiutko. Nisko wcale nie znaczy dobrze… cholesterol jest niezbędny. Kolejne potwierdzenie problemów z wchłanianiem albo pracą wątroby. TSH w normie też nic nie znaczy, norma laboratoryjna to nie jest norma funkcjonalna niestety 🙂 Proponuję wysłać kał do olimpiamed i ogarnąć procedurę przygotowania wg wskazówek na stronie. Pewnie to tylko kwestia regeneracji kosmków i oczyszczenia jelit z patogenów 🙂
Sprawdziłem TSH z listopada – 1,540. wtedy ferrytyna 114, natomiast erytrocyty, MCV, MCH I RDW-SD tak jak pisałem wyżej. Ok mogę wysłać, ale na jakie konkretnie badania wysłać próbki? I to musi być konkretnie w olimpiamed?
nie, moze być każde dobre laboratorium parazytologiczne np. felix, dia-bacter, olimpiamed, 4acitive
Witam, w ciągu ostatniego roku łącznie przez dobre kilka miesięcy zażywałam żelazo. Hemoglobinę zawsze miałam raczej niską, a gdy zaczęłam badać ferrytynę wychodziły wyniki typu 5, 3,5, 4 (nawet przy suplementacji żelazem nie bardzo się podnosi). Najnowsze badania, wykonane po 4 miesiącach zażywania przepisanego przez lekarza żelaza to: ferrytyna 11, żelazo 80, hemoglobina 12,5. Wydaje mi się, że coś jest nie tak. Hematolog widząc wyniki sugeruje jeszcze 2/3 mc przyjmowania żelaza, modyfikację diety, a dopiero po tym czasie dalszą diagnostykę w kier gastrologicznym .Nie mam żadnych dolegliwości trawiennych, test na pasożyty negatywnie, miesiączki w normie. Czy faktycznie może być tak, że potrzeba organizmowi więcej czasu na odtworzenie zapasów? Czy może jednak tak nieznaczna poprawa wyników musi oznaczać jakiś problem z wchłanianiem?
Pytanie jak wygląda dieta, czy żołądek na pewno jest dobrze dokwaszony. Odrobaczanie być może i tak warto zrobić. Wyniki ujemne nie znaczą, że pasożytów w kale nie ma. Warto zrobić testy kilka razy lub mimo wszystko się odrobaczyć. Pośrednio można też sprawdzić jak wygląda kwestia stanu kosmków jelitowych badając chociażby lipidogram, alp, b12. Warto sprawdzić badanie ogólne kału na diecie mięsnej, wtedy będzie wiadomo, czy nie brakuje enzymów trawiennych lub kwasu solnego, bo bez niego na pewno żelazo się nie wchłonie.
Witam serdecznie, mój problem od 2 lat ten sam morfologia z lekko podwyższona transferyna reszta książkowo, tarczyca książkowo, wątroba i nerki wyniki krwi książkowo robiłam pakiety wątroba i nerki w lm bruss, zdrowa jak ryba oprócz nerwicy, ferrytyna waha się między 6 a 10 a żelazo między 190 a 210, w zeszły czwartek miałam zabieg konizacji szyjki bo miałam zmianę cis 3 czy to ona mogła wpływać na podwyższony poziom żelaza a mały ferrytyny? Bo już szukam przyczyny wszędzie, moje samopoczucie zależy od dnia jestem wegetarianka spożywam dużo zielonych warzyw. Ogólnie wyniki super jedyny problem to właśnie ferrytyna o żelazo.
Dzień dobry, wzrost żelaza może być sygnałem o stanie zapalnym, a nie informacją o wysokich zapasach żelaza, a wzrost tranferyny jest potwierdzeniem tego, że żelaza brakuje. Na pewno jakiekolwiek infekcje są stanami zapalnymi, warto szukać przyczyn, a swoją drogą zająć się zwiększeniem ilości żelaza w diecie lub jego suplementacją. Na diecie wege dobrym pomysłem może być sok z kiszonego buraka, sok z pokrzywy, pyłek pszczeli + witamina C i zazwyczaj to wystarczy, o ile nie mamy problemów z pasożytami.
Witam,
Jestem zaniepokojona wysokim poziomem ferrytyny 300 (przy normie do 150), przy średnim poziomie żelaza 158.
CRP, ALT, AST w normie. Hemoglobina 15,7,
Hematokryt 45, leukocyty 5.35, erytrocyty 4,89, MCV 92, MCH 32,1 RDW-CV 11,7
Od tygodnia suplementuję żelazo
Od roku mam bardzo częste problemy z biegunkami i zaparciami, ból żołądka i złe trawienie przy wielu produktach, zwłaszcza owocach, warzywach, czosnku. Sporo schudłam, czuję się przemęczona
Przeszłam zakażenie boreliozą.
Co może być przyczyną takich wyników?
Dzień dobry Pani Aniu,
A po co to żelazo? Przy stanie zapalnym i problemach jelitowych nie jest to wskazane. Nie ma wskazań do suplementacji żelazem u Pani przy tych wynikach badań. Myślę, że przydałaby się diagnostyka przewodu pokarmowego, zmiana diety, ewentualnie wprowadzenie suplementacji. Na pewno w jelitach jest przewlekły stan zapalny i warto się tym zająć, ponieważ nie trawi Pani jedzenia, stąd spadek masy ciała i przemęczenie. A przypuszczam, że po zadziałaniu na przyczynę, ferrytyna wróci do normy a przy okazji odzyska Pani energię 🙂 Zapraszam do współpracy, chętnie pomogę.
Dzień dobry, poszukuje informacji jak szybko wzrasta ferrytyna we krwi. Moje wyniki.
Koniec kwietnia 9
Początek czerwca 13
Koniec lipca 20
23 sierpnia -35
Suplementuje żelazo, jestem na diecie niskowęglowej, od kwietnia przez 2 miesiące zakwaszalam żołądek. Suplementowalam complex Wit b. Pozostałe wyniki z krwi w normie, w kwietniu trochę rozjazd w wielkości krwinek czerwonych. W czerwcu już wszystko w normie. Hemoglobina na przestrzeni tego czasu od 14.5 do 14.9. żelazo z krwi w okolicach od 80-120. czuje się lepiej.
Lekarz zdiagnozował przyczynę anemii utajonej w bardzo obfitych miesiączkach po odstawieniu syna od piersi. Dopiero w lipcu miałam pierwszą normalna w miarę miesiaczke.
Czy takie wzrosty ferrytyny są ok? A może bez sensu suplementuje żelazo skoro przyczyną niedoborów została wykluczona?
Chcielibyśmy z mężem postarać się o drugie dziecko. Lekarze też są podzieleni. Jeden mówi że najważniejsze jest żelazo w krwi. Drugi mówi że ferrytyna musi być na poziomie około 40. Trzeci mówi że żelazo jest ważne i ferrytyna powinna być około 80 w okresie przedkoncepcyjnym. Może ma Pani wiedzę, jak z tym planowaniem ciąży a gospodarka żelazową? Czytałam że żelazo jest potrzebne do formowania łożyska. Ale jak to jest? Każdy lekarz właściwie inna opinia. Spodobał mi się Pani artykuł. Bardzo mądrze napisany, zwracający uwagę na przyczyny a nie objawy tylko. Stąd zdecydowałam się napisać.
Byłabym wdzięczna za podpowiedzi
Dzień dobry. Bardzo ładne wzrosty ferrtyny. Raczej nic nie przyspieszymy. Zapasy są okej i może być więcej, ale nie musi. Dorzuciłabym coś z naturalnych źródeł żelaza jak pyłek pszczeli czy sok z pokrzywy i jedynie monitorować parametry czerwonokrwinkowe i ferrytynę w ciąży 🙂
Dziękuję za odpowiedź😁 i dobre wieści 😄
Biorę żelazo Floradix (naturalny, może być stosowany w ciąży) ale też pyłek pszczeli, pierzgę, herbatę z pokrzywy (soku z pokrzywy nie mogę, bo mam mięśniaka niewielkiego na macicy) sok z aronii, pestki dyni, sezam, no i sporo wołowiny.
Dzień dobry. Mam na imię Magda mam 37 lat. Od 18 roku życia borykam się z niedoborem żelaza. Pół roku temu po gastroskopii i kolonoskopii zdiagnozowano u mnie celiakię. Przed diagnozą dostawałam żelazo dożylnie, ( 4x co 3 tyg.) ponieważ nie miałam go wcale. Ferytyna na poziomie zero. Po podaniach dożylnych poziom ferytyny wzrósł do 80, a żelazo do 100. Teraz po 3 miesiącach ferytyna jest na poziomie 30, a żelazo na poziomie 80. Dodam że mam zanik kosmków jelitowych drugiego stopnia i od 7 miesięcy jestem na diecie bezglutenowej. Znów zaczęły wypadać mi włosy i odczuwam ciągłe zmęczenie. Przyjmowałam różne preparaty żelaza, których nie przyswajałam.. Nie jestem wstanie normalnie funkcjonować.
Proszę o pomoc i wskazówki co dalej robić. Ile czasu trwa regeneracja kosmków? Czy powinnam znów iść na podanie dożylne. Wspomagam się preparatem gluten vita od miesiąca.. ale nie widzę poprawy. Inne parametry krwi mam w normie.
Hemoglobina na poziomie 14.. Proszę o pomoc, bo czuję się jak w kołowrotku.
Dzień dobry. Z regeneracją kosmków to bardzo indywidualna sprawa, ale dieta bezglutenowa to za mało, żeby zregenerować kosmki jelitowe, o czym pisałam tutaj
Najprawdopodobniej u Pani nie jest problemem samo żelazo – ferrytyna na poziomie 30 przy celiakii to już dobry wynik i raczej stan włosów oraz zmęczenie jest wynikiem innych niedoborów. Skłoniłabym się ku regeneracji kosmków za pomocą suplementów oraz wykonaniu innych testów laboratoryjnych, aby sprawdzić stan odżywienia organizmu. Jeśli chce Pani skorzystać z mojej pomocy to zapraszam do współpracy – tutaj może Pani szukać wolnych terminów.
Witam , bardzo zależało by mi na pomocy w interpretacji wyników gospodarowania żelazem, ponieważ mimo prawidłowej ilości snu ciągle odczuwam mocne zmęczenie . Ferrytyna 386,4 ng/ ml , TIBC 308 ,1 ug/ dl , Saturacja transferyny 50,4 %, ,Żelazo 155,2 ug/dl , Transferyna 271,7 mg/dl. Zastanawiam się nad robieniem testu genetycznego w kierunku Hemochromatozy, dodam , że CRP i OB mam w normie więc raczej to nie jest wina stanu zapalnego . Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Dzień dobry. CRP i OB w normie jeszcze nie wyklucza stanu zapalnego 🙂 Sugerowałabym wykonanie: morfologii z rozmazem, homocysteiny, b12, prób wątrobowych, kwasu moczowego z krwi, wit. D3, glukozy i insuliny na czczo oraz lipidogramu. Raczej szukałabym problemu w niedoborach (poza żelazem szereg składników wpływa na produkcję energii), a szczególnie tych kilku, które uczestniczą w produkcji energii wewnątrzkomórkowej (ATP), czyli bezpośrednio w naszych mitochondriach 🙂 Hemochromatozę na tym etapie bym sobie darowała, warto zacząć od podstaw. Z wynikami zapraszam do mnie – pomogę zinterpretować i ustawić suplementację 🙂
Morfologia krwi (C55)
Leukocyty 5,68 10^9/L 3,98 — 10,04
Erytrocyty (RBC)4,47 10^12/L 3,93 — 5,22
Hemoglobina (HGB) 7,40 mmol/l 6,95 — 9,74
Hemoglobina (HGB) 11,9 g/dL 11,2 — 15,7
Hematokryt (HCT) 36,7 % 34,1 — 44,9
Hematokryt (HCT) 0,37 L/L 0,34 — 0,45
Wskaźniki czerwonokrwinkowe: Średnia objętość erytrocytów (MCV) 82,1 fL 80,0 — 99,0
Średnia zawartość HGB w erytrocytach (MCH) ↓ 1,66 fmol 1,70 — 2,10
Średnia zawartość HGB w erytrocytach (MCH) ↓ 26,65 pg 27,40 — 33,80
Średnie stężenie HGB w erytrocytach (MCHC) 20,2 mmol/l 19,8 — 22,3
Średnie stężenie HGB w erytrocytach (MCHC) 325,22 g/L 318,8 — 359,0
Wskaźnik anizocytozy erytrocytów (RDW) ↑ 16,1 % 11,0 — 15,0
Płytki krwi (PLT) 342 10^9/L 140 — 440
Wskaźniki płytkowe: Płytkokryt (PCT) 0,33 % 0,17 — 0,35
Wskaźnik anizocytozy płytek krwi (PDW) 10,8 fl 9,0 — 17,0
Średnia objętość płytek krwi (MPV) 9,7 fL 7,5 — 12,5
Wskaźnik dużych płytek krwi (P-LCR) 22,2 % 13,0 — 43,0
Rozdział automatyczny leukocytów:
Neutrocyty (NEU%) 46,5 % 40,0 — 70,0
Limfocyty (LYMPH%) 41,2 % 20,0 — 45,0
Monocyty (MON%) 9,7 % 2,0 — 10,0 Eozynocyty (EOS%) 2,1 % 1,0 — 5,0
Bazocyty (BASO%) 0,5 % 0,0 — 1,0
Neutrocyty (NEU) 2,64 10^9/L 2,5 — 7,0 Limfocyty (LYMPH) 2,34 10^9/L 1,0 — 3,5
Monocyty (MON) 0,55 10^9/L 0,2 — 1,0
Eozynocyty (EOS) 0,12 10^9/L 0,1 — 0,5
Bazocyty (BASO) 0,03 10^9/L 0,0 — 0,1
Tyreotropina (TSH) 2,002 µlU/ml 0,350 — 4,940 Wolna trijodotyronina (FT3) 2,79 pg/ml 1,58 — 3,91 Wolna tyroksyna (FT4) 0,88 ng/dl 0,70 — 1,48 Witamina 25(OH)D 33.3
żelazo 25 (50-70)
ferrytyna 7 (5-204)
wapń cał. 8.5 (8.4-10.2)
wapń zjonizowany 1.05 (1.15-1.33)
fosfor 3.1 (2.3-4.7)
parathormon 44
witam prosze o interpretacje moich wyników. Mam obfite miesiączki cykl 24 dni mały mięściak. Czuję się bardzo osłabiona, wiecznie śpiąca, problemy z koncentracją, słaba pamięć, dragnia mięśni, nie mogę wziąć głebokiego oddechu, stany lękowe i depresyjne, siniaki na nogach, swędząca skóra, uczucie mrowienia, tiki nerwowe. zdrowie mi się posypało po porodzie i tak trwa już 6 lat. cały czas szukam przyczyny mojego złego samopoczucia. Proszę o pomoc
Ciężko interpretować wyniki w oderwaniu od pacjenta i bez rozmowy. Na pewno jest anemia z niedoboru żelaza i tym się trzeba zająć. Podejrzewam, że jest jeszcze dużo więcej innych niedoborów bo wchłanianie nie wygląda dobrze. Zapraszam do współpracy.
Dzień Dobry
Ogólnie samopoczucie ok, natomiast włosy… Włosy to dramat lecą garściami, Od 2 lat przyjmuje minoxidyl doustnie plus wcierki.
Ferrytyna po kilkumiesięcznym suplementowaniu 28,5, żelazo 142. Glukoza86. TSH 1,15, Sód 144, potas 5,10 keratynina 0,69 alt 19, ast 22. Morfologia leukocyty 5,17, erytrocyty 4,75, hemoglobina13,7, hematokryt41,3, mcv 87, mch 28,9, mchc 33,2, rdw 14,5,Płytki krwi 231,, pct0,24pdw 18,5, mpv 10,2, neurocyty 59,2, limfocyty 28,4, monocyty 9,0, eozynocyty 2,9bazocyty 0,5, neurocyty 3,06, limfocyty 1,47, monocyty 0,47, eozynocyty 0,15, bazocyty 0,02. To tak w skrócie. po przyjmowaniu żelaza w formie pitnej podrażniłam żołądek i gardło co doprowadziło do refluksu, leczyłam kilka tygodni środkami z apteki. Teraz jest ok. Bardzo proszę o jakąś poradę w jakim kierunku podążyć, gdzie zacząć szukać, Czy włączenie laktoferyny to dobry pomysł. Dieta niskowęglowedodanowa, raczej niskocukrowa. Za to sporo warzyw i owoców, jaj , mięso też raczej w niewielkiej ilości. Czesto lekki dyskomfort w lewym boku przy żebrach. Czy może być to znak żeby doprowadzić zołądek do lepszego stanu? chociaz po kilku incydentach z refluksem raczej nie mam z nim problemów. Proszę bardzo o nakierowanie. Pani wiedza jest ogromna dziękuję z góry. POzdrawiam
Dzień dobry, na pewno warto by było sprawdzić gospodarkę hormonalną: progesteron, estradiol + hormony męskie i SHBG. Brakuje wit. b12, białko całkowite, lipidogram (czy nie jest zbyt nisko). Tymi parametrami sprawdzimy czy nie ma problemów z wchłanianiem, ale skoro była suplementacja żelazem i są niskie zapasy ferrytyny, to domyślam się że jelita nie pracują dobrze, a więc nie wchłaniają składników odżywczych potrzebnych do budowy włosów. Laktoferyna nie zaszkodzi, ale to raczej za mało. Dyskomfort w lewym boku może sugerować problem z żołądkiem lub jelitem cienkim – jedno i drugie jest potrzebne do trawienia i wchłaniania pokarmu i tutaj bym szukała. Bo jeśli skupimy się na samej suplementacji, a żołądek i jelita nie pracują prawidłowo lub nabłonek jest zniszczony, to nic z tych suplementów nie wchłoniemy. Trzeba by było poszerzyć diagnostykę w tym kierunku. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, możemy działać indywidualnie 🙂
Dzień dobry,
w sierpniu tego roku ledwo podnosilam się z łóżka, ciśnienie z reguły wynosiło 80/65 (wcześniej mialam wręcz książkowe i nawet zmiana ciśnienia w pogodzie mi nie doskwierała). Na szczęście kardiolog do, którego trafiłam, zlecił badanie na ferrytynę. W połowie sierpnia żelazo wynosiło 80 (norma 33-193), a ferrytyna 11,40 (norma 13-150). Sód, potas, magnez, wiy B12 w dobrych normach. do pozostałych wyników lekarz odniósł się pozytywnie i dostałam od września lek z żelazem. po 2 miesiącach od suplementacji, ferrytyna podniosła się z 11,40 na 16,20.
Chciałam dopytać, czy to normalne, że w tym “nienormalnym” dla siebie stanie, suplementacji żelaza, zmiany diety na produkty bogatsze w żelazo, wspomaganiem napojami z witaminą C, nadal mam ciśnienie na poziomie 98/70, 103/75, póki co rzadko wzrasta do 119/80. I nadal miewam dni kiedy czuję się wyczerpana lub mam wrażenie, że moja głowa nie funkcjonuje prawidłowo i nie łapię wszystkiego w mig jak wcześnkej i odczuwam szumy uszne co jakiś czas? 🙁 czy długo jeszcze będzie się utrzymywał taki stan? jakie doświadczenia mają Państwa pacjenci?
Dzień dobry, niskie ciśnienie może być objawem niezwiązanym z poziomem żelaza. Trzeba szukać przyczyny. Może to być problem z naczyniami krwionośnymi, niedożywieniem, być może kwestia słabej produkcji energii w mitochondriach, słaba praca nadnerczy, niedoborowa dieta, praca tarczycy, niskie spożycie lub słabe wchłanianie białka. Szukałabym na pewno infekcji, można dodać do diety zioła usprawniające krążenie mózgowe czy antyoksydanty. Stan może się utrzymywać tak długo, do póki nie znajdzie się przyczyny. A ferrytyna jest dalej nisko, więc sądzę, że po takiej suplementacji warto wyczyścić jednak przewód pokarmowy i zadbać o wchłanianie 🙂
Dzień dobry.
Córka często ma infekcje i problem z wypadającymi włosami. Zrobiłem badania krwi. Poniżej normy jest MCHC – 31,7. Poza tym żelazo – 48,7
B12-566
ferratyna-34,6
D3-40.
Proszę o poradę.
Dziękuje i pozdrawiam.
Dzień dobry, za mało informacji 😉 nie wiem, w jakim wieku córka, ale problem może być w hormonach, niedożywienie białkowe, pasożyty w przewodzie pokarmowym, niedobór cynku, cholesterolu, aminokwasów, siarki, niskoodżywcza dieta. Żelazo dosyć nisko i ferrytyna też nie jest zbyt wysoka. Przy dużej podatności na infekcje można ogólnie zrobić dużo, jak chociażby wprowadzić colostrum, D3+k2 i podbić tę witaminę d do poziomu 80, witaminę C, czy probiotyki, a nawet zwykły olej z czarnuszki może zdziałać cuda 🙂
Dzień dobry, mój poziom zelaza to 106, ferrytyna 20, lekarz zalecił Sorbifer 1×1 przez 3 miesiące, czy to prawidłowe postępowanie? Zaczęłam się zastanawiać czy moze lepiej zacząć od modyfikacji diety?
Dzień dobry, zawsze bezpieczniej jest zacząć od modyfikacji diety niż od leków 🙂 Można wprowadzić pyłek pszczeli i colostrum, a żelazo moim zdaniem jest ostatecznością.
Dzień dobry,
Z powodu złego samopoczucia, ogromnej senności, zmęczenia i braku siły na cokolwiek, 27.10 zrobiłam badania, m.in.;
-ferrytyna – 43,3 (norma 13-150)
-wit. b12 – 128 (norma 197-771).
Dostałam Energammę 1x dziennie, zalecenie powtórzenia części badań za ok. 2 tygodnie, (tydzień wcześniej skończyłam antybiotyk, miałam zapalenie pęcherza, p. doktor chciała sprawdzić, w którą stronę pójdzie niewielkie odchylenie w morfologii, czy jest to kwestia pozaplna), antygen helicobacter z kału, oraz wykonanie echa serca (niewielkie szmery do weryfikacji).
Dwa dni później byłam u kardiologa – na usg wszystko w porządku, natomiast ze względu na objawy i niską ferrytynę dołożył mi Sorbifer Durules 100mg co drugi dzień na początek, docelowo 1x200mg, zwiększane wg. uznania, w zależności od tolerancji żołądka. Po ok. 10 dniach brałam już 200mg.
17 listopada zrobiłam ponowne badania krwi (pod kątem helicobacter będę robić w przyszłym tygodniu):
-ferrytyna – 43,0 (norma 13-150)
-żelazo – 19,9 (norma 5,83-34,5).
Mam 33 lata, 165 wzrostu, ważę 52kg, od ponad 20 lat jestem wegetarianką. W lutym tego roku miałam cholecystektomię (o ile ma to większe znaczenie, ale jednak układ pokarmowy). Mam również nietolerancję histaminy – bardzo niskie DAO (badane 2 lata temu, podobno raczej bardzo nie urośnie, dlatego nie powtarzałam) – 2,7 przy normie 14-33.
Pierwszy raz w życiu mam rozpoznaną jakąkolwiek anemię, w tym przypadku lekarz kardiolog mówił o utajonym niedoborze żelaza.
Czy to normalne, że pomimo brania żelaza ferrytyna stoi w miejscu, a nawet delikatnie spadła? Mam po żelazie biegunki, ale biorę je na noc, biegunki rano, więc raczej powinno się wchłaniać. Czy to po prostu za krótki czas, żeby były różnice w wynikach krwi? Lekarz mówił, że powinnam przyjmować taką dawkę żelaza ok. 6msc, żeby dobić ferrytynę do ponad 100. Wiem, że jest to również kwestia diety, natomiast obecnie potrafię spać po 13-16 godzin, jestem kompletnie niewydajna w pracy, zależy mi na szybkim efekcie, o dietę oczywiście przy okazji też postaram się jak najbardziej zadbać, natomiast jednak leki to szybsza droga, żeby “wyjść na prostą”, zacząć normalnie funkcjonować i wtedy skupić się na jedzeniu, żeby więcej nie doprowadzić do takiej sytuacji. Choć nie wiem, czy b12 u wegetarian da się utrzymać inaczej niż na suplementach?
z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie!
Karina
Dzień dobry, po pierwsze to niska produkcja DAO to tylko objaw – tak więc trzeba szukać niedoborów i poprawić stan jelit, szukałabym też patogenów. Objawy nie wynikają z niedoboru żelaza, jest to raczej anemia z niedoboru witaminy b12 i/lub innych witamin z grupy B. Jeśli są biegunki to niezależnie od pory ich występowania jedzenie, ani suplementy nie będą się dobrze wchłaniać. Raczej włączyłabym witaminę b12, bo to tutaj jest problem, a nie w żelazie. Poziom optymalny na którym energii powinno być więcej to ok 600-800 we krwi 🙂
Tak, Energamma, którą biorę, to właśnie wit. b12 na receptę – biorę 1×1000µg.
DAO zrobiłam na sugestię alergologa – duży odczyn próby histaminowej przy testach alergologicznych pokarmowych. Szukałam właśnie przyczyny biegunek, które generalnie towarzyszą mi odkąd pamiętam i zawsze było to lekceważone przez lekarzy i zwalane na psychikę i stres. Coś tam w tych testach wyszło, ale podobno nie na tyle, żeby powodowało takie dolegliwości jelitowe. (“takie” to też nie kwestia, że nie mogę funkcjonować, wiadomo-jest to uciążliwe, ale nauczyłam się z tym żyć, funkcjonuję normalnie i się nie ograniczam, ale fajnie by było poczuć jak to jest np. miesiąc bez biegunek 😄).
Byłam u dietetyka, rozpisał mi dietę niskohistaminową wege, ale nie ukrywam, że jedzenie bez mięsa, laktozy, glutenu (podobno podbija histaminę), wielu warzyw, owoców – bo histamina, nie było przede wszystkim tanie, a przy okazji przyjemne, a do tego same zakupy zajmowały mnóstwo czasu (gdzie znaleźć mozzarellę bez laktozy?), doszło do tego, że jedzenie nie było kompletnie żadną przyjemnością, a czymś co irytuje, do tego naprawdę nienawidzę gotować… W międzyczasie wyszły kamienie w pęcherzyku żółciowym, dostałam informację, że to może być przyczyną biegunek, więc dietę z radością porzuciłam, po zabiegu chwilę było bardzo dobrze, teraz wróciłam do “normalności” – czasami tydzień w ogóle bez biegunek, czasami po zjedzeniu czegokolwiek kilka minut później muszę iść do łazienki. Nie widzę kompletnie żadnej zależności, nikt też nie jest w stanie mi zasugerować/podpowiedzieć w jakim kierunku w ogóle się badać, a też nie chcę pół życie szukać lekarza, który pomoże i wie co mówi, a nie będzie zwalał tylko na stres lub “tak pani ma, ma podobno
pani wrażliwsze jelita, czasem tak jest”. Już miałam moment, że myślałam, że faktycznie przesadzam, przecież to nie ja jestem specjalistą, skoro tak mam, to może faktycznie…. Ale tak jak napisałam, problemy z biegunkami są już lata (może z 15?), (na tyle mi to spowszedniało, że traktuję to po prostu jako część mnie), a dopiero pierwszy lekarz zasugerował badanie w kierunku helicobacter, choć to i tak z powodu niedoboru b12 i szukania przyczyny niewchłaniania – mimo że powtarzałam pani doktor, że to raczej kwestia wegetarianizmu i tego, że zwyczajnie nie ma się z czego wchłaniać.
Czy mogłaby Pani podpowiedzieć jakich jeszcze niedoborów, których patogenów szukać? Czy np. warto zrobić kwas foliowy? Nigdy nie badałam, ale może skoro nikt nie zleca, to nie ma potrzeby?
Widzę, że prowadzi pani również konsultacje online, może się jeszcze raz przełamię i spróbuję z dietą, ułożoną przez profesjonalistę…
Ślicznie dziękuję za odpowiedź. 🙂
Raczej nie szukałabym przyczyn w diecie, a w przewodzie pokarmowym. Przypuszczam, że w jadłospisie za dużo nie pozmieniamy bo i tak jest tych ograniczeń sporo, raczej trzeba przeprowadzić diagnostykę, wprowadzić suplementację i naprawić to, co nie domaga, bo biegunki nie są spowodowane jedzeniem, a raczej jest to skutek.
Dzień dobry. Czym może być spowodowany zbyt wysoki poziom ferrytyny 385,64ng/ml przy poziomie żelaza 96, OB 2mm/h. Mąż zażywa leki przeciw rozrostowi prostaty oraz Milurit.
dzień dobry, milurit może wpływać na pracę wątroby, tak więc możliwy jest wzrost ferrytyny. Trzeba szukać stanów zapalnych.