Jak przygotować się do badania?

Jak przygotować się do badania?

Na wynik z analizatora ma wpływ wiele zmiennych czynników. W zależności od warunków i chwilowych predyspozycji Pacjenta uzyskany wynik może się różnić. Aby zmniejszyć ryzyko błędu pomiarowego proszę o zastosowanie się do poniższych wskazówek:

 1. Pomiar powinien być wykonywany na „pusty żołądek”. Zachowaj odstęp ok. 2-3h między spożytym posiłkiem i badaniem, ewentualnie przyjdź na czczo (nie jest to niezbędne, ale zmniejszy ryzyko błędu pomiaru)
 2. Zachowaj 3-4h odstępu między kąpielą, sauną, ćwiczeniami i czynnościami powodującymi wysoką potliwość, a badaniem.
 3. Wykonuj pomiar w bieliźnie lub lekkiej odzieży. Warto ubrać się zawsze w to samo ubranie, aby zminimalizować ryzyko pomiaru.
 4. Pomiar jest wykonywany w ubraniu. Waga ubrania zostaje uwzględniona na analizatorze.
 5. Nie spożywaj alkoholu przez ostatnie 24 godziny.
 6. Zarówno dłonie jak i stopy należy mieć czyste (nie natłuszczaj kremem ani żadnymi kosmetykami). W razie potrzeby poproś dietetyka o wilgotną chusteczkę w celu przetarcia dłoni czy stóp.
 7. Przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe przedmioty (biżuteria, kolczyki, zegarek itp.). Przed badaniem wyjmujemy wszystkie przedmioty z kieszeni.
 8. Nie przystępuj do badania w trakcie choroby zakaźnej.
 9. Pomiar wykonuj za każdym razem o podobnej porze dnia. Pomiar wykonany rano po śniadaniu będzie się nieco różnił od pomiaru wykonanego przed kolacją.
 10. Pomiar należy wykonywać zawsze w takich samych warunkach.
 11. Podczas pomiaru stój spokojnie, nie wykonuj gwałtownych ruchów.
 12. W przypadku kobiet, pomiar powinien być wykonywany zawsze w tej samej fazie cyklu.
 13. Przed badaniem opróżnij pęcherz (na miejscu są toalety).