CO BADAĆ – fT3, T3, fT4 czy T4?
Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy (niedoczynność pierwotna) lub niedoczynność tarczycy wywołaną chorobą Hashimoto lub zapaleniem tarczycy (niedoczynność wtórna), zapewne co jakiś czas lekarz zleca Ci sprawdzenie poziomów hormonów wydzielanych przez tarczycę, czyli fT3 i fT4. To, co sprawdzane jest poprzez oznaczanie tych hormonów w laboratorium, to tak naprawdę wolne hormony tarczycy – „wolne” czyli „niezwiązane”, co oznacza, że będą to hormony aktywne, wykazujące działanie na tkanki docelowe. Można też sprawdzić poziom T4 oraz T3, jednak rzadko się to robi, ponieważ są to hormony związane z białkami krwi, a więc nieaktywne metabolicznie.
EUTYREOZA, CZYLI STAN POŻADANY
Gdy poziom hormonów we krwi u badanej osoby jest odpowiedni (czyli mieści się w tzw. normie, czyli widełkach laboratoryjnych), uznaje się, że taka osoba osiągnęła stan eutyreozy. Eutyreoza jest oznaką zdrowia, czyli równowagi hormonalnej. Taki stan występuje u osoby ze zdrowo pracującą tarczycą, natomiast u osoby chorej osiągnięcie stanu eutyreozy jest osiągany poprzez podawanie syntetycznych hormonów w postaci leków. Po to wykonujemy oznaczenie poziomu hormonów fT3 i fT4 we krwi, aby lekarz wiedział, jak duży jest niedobór i jaką dawkę leku dostosować dla danego pacjenta. I choć bardzo często pacjenci po wprowadzeniu hormonów zewnętrznych (euthyrox, letrox i inne zawierające fT4 lub czasami też połączenie fT4 i fT3) poczują poprawę, to jednak nie zawsze tak się dzieje. Nawet pomimo osiągniętego stanu eutyreozy. Co to dla Ciebie oznacza? Chodzi o to, że Twoje hormony fT3 i fT4 mogą mieścić się w laboratoryjnych widełkach, a Ty wcale nie musisz czuć się zdrowo.
SKĄD NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Trójjodotyronina (fT3) i tyroksyna (fT4) to dwa najważniejsze hormony produkowane przez tarczycę. Ich niski poziom w wynikach laboratoryjnych lub poziom poniżej normy oznacza, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, a więc jest niedoczynna (niedoczynność tarczycy). Zniszczony gruczoł tarczycy, zmniejszona objętość tarczycy, toczący się stan zapalny oraz niedobory składników odżywczych niezbędnych do produkcji hormonów tarczycowych, to jedne z najistotniejszych czynników wpływających na brak możliwości wydzielania hormonów w ilości, której potrzebuje organizm. W takiej sytuacji zazwyczaj fT3 i fT4 będą w dolnych granicach normy lub poniżej. Im bardziej zniszczony gruczoł tarczycy, tym mniejsza zdolność do produkcji hormonów, co oznacza, że im dłużej żyjesz z chorobą Hashimoto nie robiąc jednocześnie nic w kierunku zmniejszenia ilości przeciwciał przeciwtarczycowych, zapewne zdolność Twojej tarczycy do produkcji własnych hormonów wciąż będzie maleć.
DLACZEGO ZWIĘKSZASZ DAWKĘ LEKÓW NA TARCZYCĘ?
Z tego względu, jeśli gruczoł tarczycy jest dalej uszkadzany, pacjent jest uzależniony od regularnego zwiększania leków zawierających sztuczne hormony, aby niwelować objawy związane z ich coraz słabszą produkcją. Odpowiednikami naszych wewnętrznych hormonów są najczęściej leki zawierające T4 (w postaci lewotyroksyny), T3 (w postaci liotyroniny) lub połączenia obydwu. W tym przypadku brak działania w kierunku ochrony tarczycy wiąże się nieuchronnie z powstawaniem kolejnych uszkodzeń, dlatego jeśli przyjmujesz leki zewnętrzne, ale nic nie robisz w kierunku wsparcia swojego układu odpornościowego, to po pewnym czasie obecna dawna zewnętrznego hormonu może okazać się zbyt mała i w tym momencie lekarz, analizując badania krwi, decyduje o jej zwiększeniu.
HORMON ODPOWIEDZIALNY ZA OBJAWY NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY
Produkowane przez tarczycę T4 jest prekursorem dla produkcji T3, czyli T3 jest produkowany w większości z T4. T3 uznaje się za hormon o dużo wyższej aktywności, który silnie wpływa na cały organizm i wywołuje efekt metaboliczny, czyli uruchamia określone reakcje w komórce, do której się przyłącza. To niedobór właśnie tego hormonu będzie sprzyjał wolnym przemianom metabolicznym i łatwiejszemu przybieraniu na wadze. Niedobór T3 odpowiedzialny jest za występowanie objawów niedoczynności tarczycy, które często dotyczą osób nie tylko z nie leczoną niedoczynnością, ale także tych, u których wciąż T3 pozostaje niskie pomimo przyjmowania leków.
Niedobór T3 powoduje zmniejszenie metabolizmu energetycznego oraz zmniejszoną produkcję ciepłą, co znajduje odzwierciedlenie w niskiej podstawowej przemianie materii, zmniejszonym apetycie, nietolerancji zimna i nieco niższej podstawowej temperaturze ciała.
Pamiętaj jednak, że jeśli Twoje wyniki mieszczą się w normie, a nadal masz objawy niedoczynności warto wykonać inne badania i poszukać przyczyn w innych obszarach funkcjonowania organizmu. Być może przyczyną są niedobory żelaza, anemia, niski poziom witamin z grupy B, zaburzenia mitochondrialne (czyli słaba produkcja energii), przerosty candidy, osłabienie wątroby, zła praca jelit i powstające z tego powodu niedobory. Warto wykonać dodatkowo badania: morfologia z rozmazem, ferrytyna, witamina b12, kwas foliowy, żelazo, próby wątrobowe.
BRAK POPRAWY PO EUTHYROXIE
Większość leków przepisywanych na tarczycę zawiera głównie lewotyroksynę (T4), czyli hormon związany, nieaktywny. To dobrze, ponieważ okres półtrwania (utrzymywania się hormonu) we krwi jest na tyle długi, by organizm sam mógł regulować konwersję i nasilać przekształcanie T4 do T3, wtedy gdy uzna, że zapotrzebowanie na aktywne hormony zwiększyło się. Dlatego też, aby poczuć się dobrze, w Twojej krwi powinna krążyć odpowiednia ilość nie tylko podanego zewnętrznie T4, ale głównie T3. Dlatego jeśli przyjmujesz samo T4, a masz problem z konwersją, czyli przekształcaniem T4 do T3, to najprawdopodobniej będąc na lekach, nie poczujesz znacznej różnicy w samopoczuciu. W takim przypadku, gdy konwersja zawodzi, należy zająć się nie tylko zmniejszeniem stanu zapalnego tarczycy (jeśli jest przy tym autoagresja), ale także zadbaniem o mechanizmy decydujące o przekształcaniu T4 do T3, czyli właśnie o tę niezwykle ważną konwersję.
JAK DZIAŁAJĄ HORMONY TARCZYCY?
Podanie syntetycznych hormonów z pigułek to tylko jeden krok w kierunku poprawy samopoczucia osoby cierpiącej z powodu niewłaściwej pracy tarczycy. Aby hormon syntetyczny mógł zadziałać, musi zostać najpierw wchłonięty z przewodu pokarmowego, przekonwertowany (czyli uaktywniony) oraz dotrzeć do tkanek, a na samym końcu bezpośrednio do komórki i uruchomić w nich odpowiednią reakcję. O wchłanianiu wspomnę jeszcze w dalszej części wpisu, choć z tym czynnikiem zazwyczaj nie mamy problemu, dlatego skupię się nieco bardziej na samej konwersji, czyli aktywacji hormonów.
AKTYWACJA HORMONÓW TARCYCY Z LEKU
Konwersja polega od odłączeniu 1 atomu jodu od tyroksyny, czyli hormonu fT4, z czego powstaje hormon o nazwie fT3. Część fT4 przekształca się w fT3 i jest to zjawisko pożądane, ale niestety część przekształca się też w rT3, czyli tzw. odwrotne t3 (reverse T3), o którym pewnie nawet nie słyszałeś. Hormon rT3 możesz zbadać w laboratorium, aby sprawdzić, czy ta ścieżka nie działa zbyt mocno, a wtedy rT3 będzie na wysokim poziomie. I to właśnie może być problemem! Pamiętaj, że przyjmując Letrox czy Eutyrox, wprowadzasz do organizmu hormon, który musi zostać przekształcony, aby mógł zadziałać, a więc Twoje samopoczucie będzie zależało od tego, czy Twoje ciało potrafi je właściwie aktywować.
PROBLEMY Z AKTYWACJĄ HORMONÓW
Gdy pojawiają się czynniki nasilające przemianę ft4 do rT3 może pojawić się problem i wciąż możesz cierpieć z objawów typowych dla niedoczynności tarczycy. Czyli przyjmujesz hormony, a Twoje samopoczucie prawie się nie zmienia. Hormon rT3 ma taką samą strukturę molekularną jak T3, ale jest jakby jego wyłączoną, nieaktywną wersją. Co się dzieje, gdy w organizmie powstaje więcej rT3 (nieaktywnego) niż fT3 (aktywnego) hormonu? Ponieważ rT3 jest cząsteczką podobną do fT3, pasuje do tych samych miejsc co przyłączać się do tych samych receptorów, co hormon ft3 blokując jego działanie! W takim przypadku jeśli masz za duży poziom rT3, a zbyt mało fT3, nadal możesz czuć się źle. Nie spotkałam się jeszcze, by lekarz zlecił badanie poziomu rT3 we krwi u żadnego mojego pacjenta. Jednak możesz zbadać ten parametr samodzielnie w laboratorium np. tutaj. Pożądany wynik, przy którym receptory będą miały szansę optymalnie działać i zostać aktywowane przez hormon fT3 to stosunek fT3/rT3 > 2.
DLACZEGO NIE CZUJESZ POPRAWY PO HORMONACH TARCZYCY?
U osób z niedoczynnością tarczycy obydwa lub jeden z hormonów wydzielanych przez tarczycę, jest zazwyczaj nisko lub poniżej normy laboratoryjnej, stąd konieczność suplementacji zewnętrznej. To już wiesz, bo to właśnie z tego powodu przyjmujesz hormony tarczycy z pigułek. Kiedy fT3 i fT4 są poniżej normy, mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, która wiąże się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, jak: suche i szorstkie włosy, wypadanie brwi, niskie ciśnienie krwi, słabe samopoczucie, wypadające włosy, zaparcia, sucha skóra, łamliwe paznokcie, obrzęki, łatwe marznięcie i nietolerancja zimna, problemy z trawieniem, “słabe krążenie”, przyrost wagi lub problemy ze zrzuceniem wagi i jeszcze wiele, wiele innych objawów. Po wprowadzeniu leczenia sztucznymi hormonami tarczycy zazwyczaj obserwuje się podniesienie poziomu hormonów tarczycy we krwi i obniżenie poziomu TSH (hormonu przysadki). Jednak, jeśli hormony zewnętrze mają spełnić swoje zadanie właściwie, należy spojrzeć na pozostałe czynniki, które warunkują dobre samopoczucie po podaniu hormonów.
DLACZEGO DALEJ CZUJESZ SIĘ ŹLE PO HORMONACH?
Jeśli po wprowadzeniu hormonów nie czujesz poprawy i masz nadal objawy typowe dla niedoczynności, zwróć uwagę na:
- Wchłanianie na poziomie jelit – upewnij się, że stosujesz odpowiednią przerwę od momentu przyjęcia hormonów do czasu zjedzenia pierwszego posiłku czy wypicia kawy. Zazwyczaj połykamy tabletkę, popijając jedynie wodą. Tabletkę można rozgnieść. Najważniejsze jest, aby przyjmować ją na pusty żołądek, co najmniej 30 minut przed zjedzeniem posiłku. Można też przyjmować wieczorem co najmniej 4 h po ostatnim posiłku lub w nocy.
- Sprawdzaj nie tylko poziom TSH, ale także poziom wolnych hormonów, gdy zależy Ci na tym, aby sprawdzić, jaki masz aktualnie poziom hormonów we krwi. W zależności od laboratorium i wykorzystywanych do badania sprzętów diagnostycznych większość pacjentów czuje się dobrze osiągając poziom fT3 i fT4 w okolicach 50-75% przyjętej normy laboratoryjnej, czyli w górnych granicach widełek, które widzisz na otrzymanym wyniku.
- Zwróć uwagę, czy Twoja konwersja hormonów zachodzi prawidłowo. Najprościej możesz to sprawdzić, wyliczając procentową konwersję za pomocą kalkulatora. Szukaj w Internecie.
- Pamiętaj, że aktywność biologiczną wykazują wolne frakcje hormonów tarczycy fT3 i fT4 (niezwiązane z białkami osocza) – choć najważniejszy z nich jest hormon fT3. Dlatego też, jeśli Twoje fT4 jest w normie, a fT3 jest nisko, najprawdopodobniej Twoja konwersja kuleje, a Ty nadal cierpisz dalej z powodu objawów niedoczynności.
- Konwersja T4 w T3 zachodzi głównie w jelitach, wątrobie i nerkach. Jeśli masz otłuszczoną wątrobę, problemy z trawieniem, nadwagę i otyłość wisceralną, stosujesz niedoborową dietę czy masz wycięty pęcherzyk żółciowy — możesz mieć problem z prawidłową konwersją.
- Sprawdź swój poziom rT3, aby sprawdzić, czy Twoje szlaki przemian hormonów nie poszły w złym kierunku. Podwyższony poziom rT3 możemy łagodzić stosując adaptogeny, wspierając wątrobę, pracując nad stresem, zmniejszając poziom cytokin prozapalnych czy zwiększając poziom kalorii w diecie u osoby niedożywionej. Warto też jednocześnie zająć się innymi objawami nierównowagi w organizmie (jak jelita, problemy z żołądkiem, anemia), a często poprawa konwersji będzie miłym skutkiem ubocznym 🙂
- Zadbaj o uzupełnienie niedoborów, głównie cynku, selenu, żelaza, witaminy D, witaminy A. Są ważne przy wsparciu konwersji i poprawnej wrażliwości komórek na hormony tarczycy. Jeśli przyjmujesz l-tyroksynę, musisz upewnić się, że Twoja konwersja zachodzi poprawnie. T4 jest hormonem nieaktywnym, zatem musi być zamieniony w aktywny hormon T3 i dopiero w tej właśnie postaci może działać na nasze tkanki, niwelując efekty niedoczynności! W celu konwersji T4 do T3 wymagany jest enzym 5 ‘- dejodynaza. Jeśli w Twojej diecie występują niedobory lub inne czynniki zaburzające konwersję, to nadal pomimo przyjmowania syntetycznego T4 Twoje T3 nie będzie w normie i będziesz odczuwać objawy typowe dla niedoczynności.
- Sprawdź, czy nie masz ukrytej anemii! Niski poziom żelaza, ferrytyny czy witaminy B12 stanowczo uniemożliwia produkcję energii w Twoich komórkach. Nawet, jeśli Twoje wyniki tarczycy są prawidłowe, to nie jest przecież wykluczone, że czujesz się źle z powodu braków zapasów żelaza. O gospodarce żelazowej pisałam w tym artykule – “ferrytyna jako magazyn żelaza? Nie daj się oszukać!”
- Wylecz swój przewód pokarmowy – to mistrz pierwszego planu w powstawaniu stanów zapalnych. Jeśli przewód pokarmowy od dłuższego czasu nie działa prawidłowo, to nie możemy mówić o tym, aby organizm był dobrze odżywiony. Prawdopodobnie będziesz mieć problem z niedoborami witamin a grupy B czy żelaza, niedoborami białka (z niego powstaje baza każdej cząsteczki hormonu tarczycy!). Jeśli Twój żołądek nie trawi prawidłowo, masz nadżerki, odbijania, uczucie ciężkości po posiłku, czujesz, że pokarm długo zalega, to być może Twoim pierwszym krokiem powinna być regeneracja śluzówki żołądka.
JAK SPRAWDZIĆ KONWERSJĘ
Przede wszystkim powiedzą Ci o tym badania poziomu fT3 i fT4. Jeśli ten drugi hormon jest w górnej granicy normy lub nawet przekroczony, natomiast ten pierwszy raczej poniżej 50%, czyli w dolnej granicy normy, możesz mieć problemy z konwersją. Możesz też przeliczyć efektywność konwersji, korzystając z kalkulatorów w Internecie. Przyjęło się za optymalny wynik, gdy hormony wolne pozostają na poziomie >50%.
CZY LEKI Z T3 SĄ LEPSZE OD T4?
A gdyby tak… podać syntetyczne T3?
Większość lekarzy przypisuje syntetyczny hormon T4, nie zwracając uwagi na zdolności do konwersji u danego pacjenta. A więc branie T4 przy nieefektywnie działającej konwersji niekoniecznie jest właściwym rozwiązaniem, choć jest to rozwiązanie powszechne. Do dyspozycji mamy nie tylko leki zawierające T4, ale także połączenie T4+T3 oraz te składające się wyłącznie z T3, czyli hormonu aktywnego. Przyjmowanie T4 jest pewnego rodzaju bezpieczną formą leczenia, dzięki której organizm sam decyduje o tym, ile hormonów samodzielnie uaktywnić. Z dostarczanego nieaktywnego prekursora, w zależności od różnych czynników wewnętrznych, sam może decydować o produkcji aktywnych hormonów wtedy, gdy jest to potrzebne, więc dla większości osób jest to bezpieczna opcja. Możemy także podawać T3 czy sproszkowaną świńską tarczycę, co może pomóc w zmniejszeniu objawów niedoczynności tarczycy u osób z konwersją na niskim poziomie, jednak to nadal nie rozwiązuje samej przyczyny problemu nieefektywnej konwersji.
OD CZEGO ZALEŻY EFEKTYWNA AKTYWACJA HORMONÓW
Niedobory
Są takie składniki, bez których konwersja nie może zachodzić poprawnie i co by się nie działo, to bez tych podstaw po prostu nie ma sensu dalej zwiększać dawki hormonów, licząc, że konwersja się poprawi. Cynk oraz selen mogą być tutaj niezbędne, ponieważ bez nich nie zostaną aktywowane enzymy biorące udział w szlakach przetwarzania nieaktywnego T4 do aktywnej postaci T3. Pamiętaj, że jeśli masz problemy z konwersją, to nie znaczy, że powinieneś od jutra zacząć suplementację selenem i cynkiem. Najpierw sprawdź, czy masz niedobór lub zaufaj specjaliście z dziedziny dietetyki klinicznej, by dobrać taką dawkę, która nawet bez wykonania badań będzie bezpieczna. Zbyt długie stosowanie selenu, ani cynku nie jest wskazane. Poziomy we krwi nie zawsze odzwierciedlają faktyczny poziom w organizmie, stąd warto połączyć kilka metod. Zbadać można: cynk, selen, fosfatazę zasadową czy sprawdzić większość kluczowych pierwiastków i mineralizację w organizmie za pomocą analizy pierwiastkowej włosa.
Dla prawidłowej konwersji kluczowe jest żelazo (sprawdź zapasy żelaza w organizmie, czyli ferrytynę!), witamina D3, jod oraz witaminy z grupy B. Witamin nie suplementujemy bez sprawdzenia ich poziomu w organizmie. Jeśli nie wiesz, jakie badania wykonać, a chcesz wesprzeć swoją tarczycę w produkcji hormonów, umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym.
Problemy żołądkowo-jelitowe
Jeśli masz problemy żołądkowo-jelitowe to samo skupienie się na pracy tarczycy nie wystarczy. Nieefektywne trawienie będzie z pewnością powodować problemy z absorpcją minerałów, ale to jeszcze nie to jest tutaj największym wyzwaniem. Nawet jeśli nie masz niedoboru selenu lub cynku, ale masz problemy z trawieniem, może to wpłynąć na zdolność konwersji T4 na T3. Wszystko, co przyczynia się do wystąpienia problemów z trawieniem, będzie powodowało stany zapalne w jelitach, a niestety to właśnie w jelitach w większości zachodzi konwersja hormonów tarczycy. Zatem, jeśli masz jakikolwiek problem żołądkowo-jelitowy, pasożyty, grzybicę przewodu pokarmowego, SIBO, nadmiernie się stresujesz, przyjmujesz antybiotyki, masz dysbiozę, wzdęcia, zaparcia, zgagę, biegunki, nadmierne odbijania czy nieregularnie się wypróżniasz, to nie pozostaje to bez wpływu na pracę tarczycy. Ponadto T3 oddziałuje na enzym, jakim jest fosfataza jelitowa (intestinal alkaline phosphatase), przez co dba o różnicowanie komórek jelit. Jeśli nabłonek jelitowy jest zdrowy, a kosmki jelitowe rozwinięte są prawidłowo, wchłaniasz strawione składniki odżywcze dużo efektywniej. A więc, mam nadzieję, że dzięki temu zrozumiesz, że jeśli nie masz komfortu w jelitach, Twoja tarczyca nie będzie dobrze pracować. Problemy jelitowe wpływają na słabszą konwersję, a wskutek tego, niski poziom T3 będzie negatywnie wpływać na stan jelit. Koło się zamyka.
Problemy z pracą żołądka czy jelit będą najczęściej skutkowały niskim poziomem żelaza (możesz sprawdzić też zapasy żelaza, czyli ferrytynę). Jeśli szukasz diety na żelazo lub nie wiesz, jak interpretować swoje wyniki, zajrzyj TUTAJ.
Jeśli od dawna masz problemy z niskimi poziomami żelaza lub ferrytyny, umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym i nie trać czasu na samodzielne eksperymenty.
Insulinooporność
Wysoki poziom insuliny zaburza konwersję hormonów! To punkt szczególnie ważny dla pacjentów z chorobą Hashimoto, ponieważ choroba autoimmunologiczna sprzyja wystąpieniu insulinooporności. Wahania poziomu TSH będą wpływały na zaburzenie pracy szlaków insulinowych. Jeśli doświadczasz hipoglikemi reaktywnej, hiperglikemii, hiperinsulinemii, odczuwasz senność po posiłkach, Twoja insulina na czczo jest >10, masz ciągłą chęć na słodycze, a po posiłkach szybko głodniejesz, wykonaj diagnostykę pod kątem insulinooporności. W tym celu najlepiej sprawdzi się badanie krzywej cukrowej i insulinowej 3 punktowej, a w przypadku hipoglikemii reaktywnej nawet oznaczenie 4 punktowe. Wynik badania jest niezmiernie ważny przy układaniu diety u osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Osobiście uwielbiam to badanie, bo dzięki niemu najłatwiej dobiera się skuteczną dietę redukcyjną.
Jeśli podejrzewasz u siebie insulinooporność, możesz zapoznać się z moim przewodnikiem w tym zaburzeniu. Kilkanaście stron tekstu wprowadzi Cię w świat zdrowej diety odchudzającej dla osoby z insulinoopornością, która wyreguluje poziomy glukozy i insuliny we krwi oraz sprawi, że Twój głód znacznie się zmniejszy. Nie musisz czuć głodu, żeby chudnąć. Ale żeby schudnąć, musisz obniżyć poziom insuliny.
Jeśli Twój poziom insuliny na czczo wynosi mniej niż 15 mU/ml, skorzystaj z jadłospisu dla osoby z lekką insulinoopornością:
Jadłospis “Insulinooporność lekka” dostępny jest w wersjach sezonowych na cały rok:
Jadłospis wiosenny (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis letni (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis jesienny (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis zimowy (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jeśli Twój poziom insuliny na czczo jest wyższy niż 15 mU/ml, skorzystaj z jadłospisu dla osoby z zaawansowaną insulinoopornością:
Jadłospis wiosenny (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis letni (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis jesienny (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Jadłospis zimowy (1500 kcal, 1600 kcal, 1700 kcal, 1800 kcal, 1900 kcal, 2000 kcal)
Problemy z wątrobą
Około 20% konwersji hormonu T4 w T3 ma miejsce w wątrobie, więc jeśli nie masz prawidłowo funkcjonującej wątroby, możesz mieć problemy z konwersją. Stan wątroby sprawdzisz częściowo, wykonując podstawowe badania prób wątrobowych (alt, aspt, ggtp, bilirubina, alp) oraz lipidogram czy poziom homocysteiny. Warto też wykonać badanie ogólne kału (sprawdzisz, czy trawisz i wchłaniasz tłuszcze). Niekiedy problem z wątrobą występuje nawet, gdy wyniki wątrobowe są w normie. Natomiast to, że enzymy wątrobowe dobrze wyglądają podczas badania krwi, nie oznacza, że nie masz żadnych problemów z wątrobą. Poziom ALT czy ASPT nie mówi nic o tym, jak przebiegają procesy metaboliczne wątroby.
Podczas gdy podstawowe testy wątrobowe mogą być pomocne w wykluczeniu jakichkolwiek poważnych chorób wątroby, to niestety jeśli Twoja wątroba może mieć mimo wszystko zmniejszoną zdolność do detoksykacji i przeprowadzania reakcji metabolicznych z powodu innych czynników, takich jak:
- Różnego rodzaju toksyny
- Przeładowanie estrogenem (ze środowiska, czy wewnętrznie wytwarzanego w wyniku nadmiernej otyłości lub też przyjmowania antykoncepcji)
- Zatrucie metalami ciężkimi
- Pasożyty
- Grzybica (przerost candidy)
- Infekcje przewodu pokarmowego
- Brak pęcherzyka żółciowego — były kamienie? To znaczy, że Twoja wątroba nie pracowała prawidłowo!
- Nieprawidłowa dieta — niedobór białka, tauryny, glicyny, magnezu czy choliny (kluczowe dla pracy enzymów wątrobowych i produkcji żółci)
- Stosowanie nadmiernej ilości węglowodanów, cukru czy słodzików, nadmiar soków owocowych, fruktozy, przetworzonego jedzenia.
To właśnie te problemy mogą wpłynąć na zmniejszoną zdolność wątroby do konwersji T4 na T3. Jeśli więc masz problem z konwersją T4 do T3, wówczas rozsądne wydaje się wdrożenie suplementacji wpierającej wątrobę, zadbanie o prawidłowe trawienie i minimalizację spożycia toksyn środowiskowych. Zatem usprawnienie pracy wątroby, pozbycie się nadmiaru metali ciężkich, wspomaganie dwóch faz detoksu wątroby, usuwanie nadmiaru estrogenów środowiskowych (plastiki, sztuczne opakowania, hormony odzwierzęce) może być skuteczną terapią Hashimoto oraz tak samo niedoczynności tarczycy. Jeśli gdziekolwiek w moich poradach spotkałeś się z koniecznością wsparcia wątroby przy problemach z tarczycą, to uwierz mi, że ma to znaczenie, bo w ten sposób wyrównujemy wspieramy konwersję, oczyszczamy organizm i dbamy o prawidłowe trawienie. Wątroba nie boli, a jeśli boli, to znaczy, że jest już bardzo, bardzo źle i narząd był długo zaniedbany. Nie czekaj więc, aż Twoja wątroba upomni się o pomoc 😉
Problemy z nadnerczami i nadmiernym stresem
Przewlekły stres prowadzi do obciążenia nadnerczy, które zmuszone są wyrzucać kortyzol w niefizjologicznie dużych ilościach. Jeśli masz stresującą pracę, związek, nie czujesz się bezpiecznie, pijasz duże ilości kawy lub energetyków, źle spisz i jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie, to wielki wykrzyknik — Twoje nadnercza mogą być przeciążone. Wysokie poziomy kortyzolu mogą wpływać na konwersję T4 do T3. Spotykam wiele osób, u których rozwinęła się niedoczynność w wyniku lat życia w przewlekłym stresie lub nieumiejętności radzenia sobie z nim. Stres może wyzwalać chorobę autoimmunologiczną jak Hashimoto, ale może także wpływać na wystąpienie niedoczynności tarczycy niezwiązanej z chorobą Hashimoto. Dlatego ważne jest, aby dobrze radzić sobie ze stresem. A jeśli przypuszczasz, że Twoje poziomy kortyzolu mogą być wysokie, to niezbędne będzie nauczenie się prawidłowego zarządzania stresem, kontroli emocji, obserwacji ciała i wypracowanie skutecznych dla siebie metod relaksu czy rozładowywania emocji. W ramach wsparcia często polecam pacjentom adaptogeny, blokowanie niebieskiego światła wieczorem, rezygnację z kawy w godzinach popołudniowych oraz stymulantów, dłuższy sen w zaciemnionym pomieszczeniu czy unikanie pobudzaczy w godzinach popołudniowych. Zdarza się, że zalecam psychoterapię, medytację czy ćwiczenia z nerwem błędnym.
Jednymi z najpopularniejszych adaptogenów są różeniec chiński, ashwaganda, arktyczny korzeń czy żeń-szeń. Stosowanie adaptogenów wiąże się z dużym ryzykiem, gdyż nieumiejętnie stosowane bez uzgodnienia ze specjalistą, mogą zaostrzać chorobę. Nie zapominajmy, że adaptogeny stymulują układ odpornościowy, dlatego w przypadku Hashimoto trzeba zwrócić szczególną uwagę na korzyści i ewentualne ryzyko. Preparaty o działaniu adaptogennym stymulują zwykle jedno z dwóch ramion systemu odpornościowego, jednak jeśli nie wiesz, które z nich pracuje u Ciebie na zbyt wysokim, a które na zbyt niskim poziomie masz 50% szans, że trafisz z adaptogenem, który poprawi Twoje zdrowie, a jednocześnie 50% szans, że zastosujesz adaptogen, który jeszcze bardziej pobudzi Twój układ immunologiczny, co sprawi, że dietoterapia pójdzie w złą stronę.
Niektóre leki.
Zmniejszenie konwersji T4 do T3 mogą powodować takie leki jak np. propranolol, beta-adrenolityki, czy inne beta-blokery stosowane w leczeniu chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Kortykosteroidy także mogą zmniejszać konwersję.
JAK POPRAWIĆ KONWERSJĘ
Na pewno nie pytaj o to lekarza. Ani nie ma na to czasu na wizycie, ani nie chcesz usłyszeć „ale się Pani naczytała”. Zazwyczaj celem lekarza jest uzyskanie stanu eutyreozy, czyli widocznego dobrego wyniku TSH na papierze, a nie prawidłowego wyniku plus jednocześnie dobrego samopoczucia pacjenta. Bierzesz hormony, TSH masz w normie, a masz objawy, jakby niedoczynność w ogóle nie była leczona. Skoro TSH jest w normie, to nie licz na to, że lekarz znajdzie sposób, aby zająć się Twoją konwersją, zleci dodatkowe badania, suplementację, czy choćby weźmie pod uwagę, czy Twoje receptory dla T3 działają prawidłowo. Mam kilku pacjentów, którzy są na terapii T3 łączonej z T4, z powodu słabej konwersji. Jednak to działanie nadal nie rozwiązuje przyczyn złej konwersji, ani tym bardziej nie jest wystarczające do osiągnięcia remisji w chorobie Hashimoto. Natomiast pozytywne jest to, że podczas zmian dietetycznych i wdrożenia suplementacji mamy szansę znacznie poprawić wchłanianie leku czy obniżyć przeciwciała przeciwtarczycowe, aby zatrzymać chorobę.
OD CZEGO ZACZĄĆ LECZENIE NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY
Można wprowadzić zmiany na wszystkich poziomach życia. Zacząć od stresu, wsparcia wątroby, zadbać o pracę jelit, usunąć z diety produkty nietolerowane, pozbyć się wzdęć, zaparć, biegunek i przelewania w brzuchu. Można wspomóc detoks organizmu i usunąć toksyny czy metale ciężkie, by odciążyć układ immunologiczny. Sprawdzić stan gospodarki węglowodanowej i wrażliwości komórek na insulinę, czy wyłapać problem z hiperinsulinemią. Dodatkowo, jako wsparcie można podać zioła i uzupełnić ewentualne niedobory wit. D3, cynku, selenu, żelaza, wyrównać poziom ferrytyny. Niekiedy szukanie, gdzie tkwi problem z konwersją, może sprowadzać się do czasochłonnego poszukiwania i diagnostyki, ale zawsze przewód pokarmowy będzie złotym kluczem. Zła praca wątroby może mieć wiele przyczyn, podobnie jak nieprawidłowości w trawieniu mogą świadczyć o grzybicy, pasożytach, nieprawidłowych łączeniach produktów, celiakii, nadwrażliwościach pokarmowych czy być związane z samym niedoborem t3….
Szukanie na własną rękę może trwać kilka lat, zanim znajdziesz cokolwiek i zobaczysz efekty. Nie czekaj, aż niedoczynność sprawi, że stracisz całą chęć do życia. Poproś o pomoc osoby, które mają doświadczenie i wiedzę w tym temacie i będą mogły zaoszczędzić Twój czas i nerwy związane z szukaniem igły w stogu siana. Jako praktykujący dietetyk kliniczny i psychodietetyk chętnie pomogę i zapraszam Cię do współpracy indywidualnej, ale dużo możesz zrobić już teraz bez niczyjej pomocy.
Jeśli chcesz zadbać o prawidłową konwersję hormonów, nie szukaj możliwie najbardziej wyszukanego rozwiązania, ale zacznij od podstaw. Na pewno włączenie diety przeciwzapalnej, stabilizującej poziom glukozy we krwi, uszczelniającej jelita oraz bez czynników podrażniających kosmki jelitowe będzie niezwykle ważne.
JAKA DIETA W CHOROBIE HASHIMOTO
Często przydaje się badanie nietolerancji pokarmowych u osoby z problemami z konwersją, jednak są już badania, które pokazują, że najczęściej nietolerowanymi pokarmami są u pacjentek z chorobą Hashimoto produkty takie jak: pszenica, jaja, nabiał krowi, gluten czy drożdże. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, zacznij od poprawy jelit, wykonania badań i wprowadzenia diety. W tym pomoże Ci mój poradnik „HASHIMOTO. ZASADY ŻYWIENIA WRAZ Z DIETĄ NA 4 TYGODNIE”, który przygotowałam w 5 wersjach kalorycznych. Plany zawierają zdrowe słodkości, proste dania, jadłospisy leczące jelita oraz wspomagające redukcję wagi.
E-book wraz z 4 tygodniowym jadłospisem przygotowanym dla osób z chorobą Hashimoto znajdziesz tutaj: https://compl-eat.pl/sklep/
Comments (153)
Witam a co jelsi ft3 jest blisko gornej granicy a fy4 blisko dolnej??
chodzi o odniesienie do widełek referencyjnych – dolna granica normy, czyli poziom minimalny mieszczący się w normie i górna granica normy, czyli poziom od połowy do górnej granicy.
Mam pytanie, mam konwersje ft4 -25% poza norma i ft3 -65% optymalnie ….. co to oznacza.. biorę 50 letroxu.. za mało leku ?
Konwersja to przemiana ft4 do ft3, tak więc tutaj konwersja zachodzi poprawnie. fT3 jest hormonem aktywnym, organizm ładnie go wytwarza, także nie czepiałabym się.
Dzień dobry! Moje wyniki TSH 1,51uIU/mL ( zakres ref. 0,35-4,94 )
FT3 2,35 PG/mL (1,58-3,91)
FT4 1,14 NG/dL ( 0,7-1,48)
anty TPO 155 ostatnio a przez kilka lat utrzymywało się na poziomie 650.
Biorę euthyrox 88.
Proszę o interpretację moich wyników!
Dzień dobry, wyniki są w porządku, jednak warto by było zająć się przyczyną niedoczynności, czyli chorobą Hashimoto i obniżać przeciwciała.
Dzień dobry.
Moje wyniki przy letrox50 : TSH 2,42,
FT3; 2,33, FT4: 15,20. Tyję na potęgę, choć ćwiczę 2x dziennie, wyrzekłam się chleba, makaronów, sosów, piję mleko bez laktozy, nie jadam fastfoodów, inne wyniki mam w normie – jestem bliska załamania. Endokrynolog nadal przepisuje letrox50 1xdz. Czy mogę liczyć na jakąś radę?
Dzień dobry. Abym mogła skutecznie coś podpowiedzieć, potrzebny by był szerszy wywiad. Zachęcam do przeczytania tego artykułu.
Tzn ft4 mam minus 25% a ft3 mam plus 65%
Bardzo dziękuje za odpowiedz i to szybką !! 🙂
Czyli mimo, ze mam minus 25% a ft4 a ft3 dodatnie to nie jest problem ? Myślałam, ze może za duża dawka leku :/
Tsh wynosi 4,2
Jakiś problem pewnie jest, bo TSH za wysokie, co raczej sugerowałoby niedoczynność. Raczej bym powiedziała, że za mała dawka leku, albo trzeba powtórzyć badanie i zinterpretować wszystkie wyniki razem, nie patrząc przy tym na konwersję, bo ona nie zależy od dawki leku. Przy okazji, terapia chorób tarczycy opiera się nie tylko na uzupełnianiu leku, ale uzupełnianiu niedoborów, w taki sposób, aby organizm sam mógł produkować hormony.
dzień dobry
Super opis problemów tarczycowych. Profesjonalnie i przystępnie co rzadko się zdarza, dziękuję.
Jak można umówić się z Panią na konsultacje i ewentualne prowadzenie leczenia żywieniowego?
Na zdrowie 🙂
Na konsultacje można się zapisać poprzez formularz w zakładce e-rezerwacja. lub poprzez serwis znany-lekarz.
Witam
A co w przypadku tsh 4, Ft3 1,64( 1.58-3.91) Ft4 1.25 (0.7-1.48) czy to już coś nie tak z konwersja. I czy mało węglowodanów w diecie w sensie bardzo mało może mieć na to wpływ?
Tu problem ogólnie ze słabą pracą tarczycy, nie tylko z konwersją, bo niezależnie od diety TSH nie powinno być wyższe niż 2. Szukałabym niedoborów: ferrytyna, białko w diecie, jod, selen, cynk, wit. d, wit. z grupy B.
Witam,
TSH 1,690 (0,270-4,200) Ft3 3,07 (2.00-4,00) Ft4 21,20 (12,00-22,00) czy przy takich wynikach badań występuję u mnie problem z konwersją?
Dzień dobry, wyniki są bardzo dobre.
Mama wyniki tsh 3,79, ft3 4,78, ft4 15,56 z moich wyliczeń wychodzi ft3 45%, ft4 36%, anty Tpo 10, anty Tg 10, w obrazie USG i biopsji mam guza na tarczycy z dopiskiem obraz hasimoto, endokrynolog nie włącza leczenia w związku z dobrymi wynikami krwi, z objawów niepokojących to bezsenność, obniżenie nastroju, słaba odporność, cieśń nadgarstka, nie wiem czy ma to związek. Będę wdzięczna za podpowiedź
Za wysokie TSH, terapia hashimoto to leczenie układu odpornościowwego, guzek raczej nie ma żadnego wypływu na samopoczucie – można mieć latami i nie czuć żadnych objawów z tego tytułu. Resztę przydałoby się dobadać lub porozmawiać, bo sama bezsenność może mieć co najmniej 10 różnych przyczyn a brak energii czy nastrój mogą wynikać po prostu z niedoborów lub słabej kondycji jelit. Tutaj znajdzie Pani więcej informacji pod kątem hashimoto.
Dzień dobry,
jestem dość dobrze suplementowana, niedobory wyrównane, tarczyca od 3lat pod kontrolą, bez leków. Hormony nigdy nie były włączone, w międzyczasie aTPO i aTG były nawet 3xkrotenie przekroczone, TSH dochodziło do 3,1… ale obecnie wszystko spadło – TSH, aTPO, aTG.. ale niestety FT3 też poniżej normy (pierwszy raz) 🙁
Aktualne wyniki: TSH: 1,58 (0,27-4,2), FT3: 1,87 (2,0-4,4), FT4: 1,49 (0,93-1,7), aTPO 20,6 (<34), aTG 15,9 (,115)
Wit D: 109, B12: 630, Ferytyna 62 (zaczynałam od 20.. – może aktualny wynik nie powala, ale to i tak duży sukces) 😉
Czy przy takich wynikach występuje u mnie problem z konwersją, czy to już czas na hormony?? A może da się coś jeszcze zrobić? Suplementacja jodem ma sens?
Jest problem z konwersją, ale to nie czas na hormony, bo sztuczny hormon to nadal ft4, więc jak konwersja działa słabo to pomimo hormonów z tabletki dalej nic się nie zmieni. Wsparłabym bardziej wątrobę i jelita 🙂 Poza tym ft3, wyniki są ładne.
Dzień dobry,
Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji.
Od 2 miesięcy przyjmuję Euthyrox 50.
Aktualne wyniki to:
– TSH 1,66 mIU/L (0,27-4,2)
– FT4 1,44 ng/mL (0,92-1,68) = 68,42%
-FT3 2,63 pg/mL (2,00-4,40) = 26,25%
– (Prolaktyna 5,65 ng/mL (6,0-29,9) przy zmianie dawce Dostinexu na 1/3 tabl. na tydzień)
Miałam już po 1 miesiącu zwiększyć dawkę Euthyroxu z 50 do 75, ale w sumie nie wiem czy w takiej sytuacji powinnam? (Wykonałam w międzyczasie te badania, żeby w ciemno nie zwiększać…)
Zaczęłam przyjmować sporo różnych suplementów (jodu nie, bo nie wiem czy powinnam przy podejrzeniu Hashimoto – “AtG często podwyższone, obraz USG tarczycy moze odpowiadać AZT”).
Z góry dziękuję za pomoc z dawką Euthyroxu i inne sugestie.
Dzień dobry, mam ft4 25% oraz ft3 49%, suplementuje cynk selen jod b12 bcomplex od jakiegoś pół roku bo wcześniej wyniki były 16 i 42 więc jest poprawa. Nie mam hasimoto bo wszystkie p/ciała są ujemne. Konwersja wydaje się ok, z czego może wynikać niska produkcja ft4 skoro tarczyca nie jest zniszczona autoagresją? Czy coś jeszcze mogłabym zrobić aby pobudzić tarczycę do pracy?
Może zbyt niskie spożycie białka, albo niedobór wit. D3, czy słabe wchłanianie w jelitach. Sprawdziłabym jeszcze ferrytynę, żelazo 🙂
dzień dobry, TSH 1, 147 , FT3 2,83 a FT4 0,85 czy wyniki mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy?
wyniki są w normie, nie ma niedoczynności, ale tarczyca mogłaby pracować lepiej. Niskie ft4. Można popracować nad uzupełnieniem niedoborów typu d3, mg, żelazo, cynk, selen, jod i zadbać o odpowiednią ilość białka.
Dzień Dobry. U mnie zupełnie nietypowo, bo nie czuję żadnych objawów niedoczynności, nie mam złego samopoczucia czy dolegliwości. Moje TSH wynosi 5,79 (0.27-4.2), FT3 – 2,10 (2-4,4), FT4 1.11 (0. 93-1.7). Od ponad czterech lat biorę Euthyrox N50. Leczę się bo wykryto u mnie Hashimoto (przeciwciała Anty TPO) i jedynym objawem był wtedy brak okresu, po podaniu Euthyroxu wrócił i wszystko było w porządku. Teraz pomimio złych wyników okres wciąż mam i nie licząc lekkiego wzrostu wagi (3 kg) nie widzę żadnych innych negatywnych skutków. Zastanawiam się czy to jeszcze wyjdzie i jak walczyć o lepszą konwersję i wyciszenie zapalenia, skoro nie czuję żadnych dolegliwości i ciężko będzie mi “poczuć” ewentualną poprawę
Dzien dobry, faktycznie jest słaba konwersja i trochę mało tego fT3 🙂 to ono tak naprawdę uruchamia całe procesy metaboliczne począwszy od produkcji enzymów trawiennych, hormonów, produkcji energii, perystaltyki jelit, regeneracji komórek, procesów myślowych, produkcji ciepła, spalanie kalorii w komórkach, szybsze męczenie się czy też słabszej produkcji krwinek czerwonych w szpiku kostnym. Można byłoby włączyć selen, probiotyk np. sanprobi barrier, kwas masłowy, koenzym Q10, cynk i coś na wątrobę typu hepaset/cholina + olej z czarnuszki, podnieść wit. D3 do poziomu ok. 80 i sprawdzić za 2 miesiące, jak sytuacja 🙂
Witam u mnie objętość tarczycy 4,43 ml, tsh 4,35 (0,27-4,5), ft3 4,25 (4-8,3) ft4 14,76 ( 10,6-21,5) . biorę euthyrox 112 Ale od dłuższego czasu źle się czuję, nie mam siły na nic. ferrytyna 5 (15-150). Czy powinnam włączyć jakąś suplementację i zwiększyć dawkę hormonów?
Faktycznie jest problem, bo wyczerpały się zapasy żelaza. Ferrytyna jest zdecydowanie za niska, dolna granica normy to już słaby wynik… Powinno być min. 30, jeśli chcemy mieć energię 🙂 TSH jest za wysokie i do tego widać, że konwersja słaba – ft3 jest w dolnej granicy normy, a to jest właśnie hormon, który organizm sam sobie wytwarza z ft4 (hormonu o znikomej aktywności). To ft3 jest hormonem aktywnym i trzeba by było powspierać konwersję, działając suplementami na wątrobę i jelita. Poza tym warto byłoby uzupełnić żelazo za pomocą i diety i jakiejś naturalnej suplementacji, dzięki czemu poprawią się nie tylko zapasy żelaza, ale też poprawi się praca tarczycy, a o to tutaj chodzi 🙂 Moja dieta i suplementacja na niską ferrytynę i żelazo jest tutaj. Tarczyca jest stanowczo za mała, pytanie czy Hashimoto czy po prostu taka już była. Jeśli dochodzi do tego kwestia Hashimoto, to warto byłoby wesprzeć cały układ immunologiczny ponieważ słabe samopoczucie moze wynikać z autoagresji. O chorobie Hashimoto napisałam solidny przewodnik 🙂
witam,
przeczytałam artykuł ale wydaje mi się że moje wyniki są poza normami. proszę zerknąć TSH 1,065 Ft3 5,91 pmol/l oraz Ft4 10,18 pmol/l. czy to jest ok? liczyłam w kalkulatorze ale wyniki były co najmniej dziwne, może gdzieś błąd popełniłam.
dziękuję za wiedzę, cenne wskazówki
Dzień dobry, bardzo dobre wyniki i bardzo dobra konwersja.
Dzień dobry, czy moje wyniki są dobre? Tsh : 1.400ulU/ml (0,270-4,200) Ft3 : 2.78 pg/ml (2.70-4.30), Ft4: 1.33 ng/dl (1.00-1.70) . wyniki mieszczą się w normie, ale konwersja ft3: 5 % , ft4 : 47% o ile dobrze policzyłam. czuję się źle, zmęczenie, brak sił. Wcześniej miewałam sytuacje, że raz tyłam albo chudłam, teraz przytyłam. Jestem też dość szczupła.
Dzień dobry 🙂 zdecydowanie za niskie poziomy fT3 i fT4, czyli organizm jest w takiej lekkiej niedoczynności i jak najbardziej może być to przyczyną złego samopoczucia. Trzeba wspierać tarczycę i uzupełnić składniki, których narząd potrzebuje do prawidłowego produkowania hormonów. Warto wykonać szczególnie badanie jodu z DZM, ferrtyna, żelazo, wit. D3, wit. B12, lipidogram. Tarczyca nie lubi niedoborów 🙂
Dzień dobry. Mogłabym prosić o spojrzenie na wyniki i doradzenie co mogłabym sama zrobić, aby wyniki były lepsze? Przyjmuję novothyral i wyniki tak się prezentują obecnie :
TSH 0,014 ulU/ml (0,480-4,170),
FT3 2,88 pg/ml (3,00-4,70),
FT4 0,98 ng/dl (0,83-1,43).
Dzień dobry 🙂 przy novothyralu wyniki będą troszkę inne (po prostu dziwne :)), niż przy przyjmowaniu zwykłego euthyroxu lub letroksu. TSH nie będzie wiarygodnym markerem, więc w takiej sytuacji pozostaje jedynie monitorować stan organizmu przez badanie ft3 i ft4 i na tej podstawie dostosowywać dawkę. Wydaje mi się, że ft3 mogłoby być nieco wyższe – albo trzeba popracować nad konwersją, albo szukać niedoborów, żeby tarczyca sama trochę ruszyła, albo zwiększyć odrobinę dawkę hormonów po konsultacji z lekarzem. Możliwe też, że wynik jest ok, jeśli nie było przyjmowanych hormonów tego dnia, w którym było badanie i że nie ma się czego czepiać 🙂
Dzień dobry,
Czy mogę prosić o spojrzenie na wyniki i doradzenie jaki najlepszy krok podjąć.
TSH – 4,47 (kwiecień 2024) (nigdy nie miałam tak wysokiego)
TSH – 2,79 ( luty 2024)
TSH -2,99 (sierpień 2023)
FT 3- 2,69 (sierpień 2023)
FT 4 – 0,87 (sierpień 2023)
Pani Aniu, jeśli tendencja TSH jest wzrostowa to może to oznaczać, że tarczyca pracuje coraz słabiej. Trzeba wykonać USG, wykluczyć chorobę hashimoto, sprawdzić ft3 i ft4 na świeżo. Jeśli to nie hashimoto, to najprawdopodobniej może brakować witamin niezbędnych do produkcji hormonów tarczycy – żelazo, magnez, witamina d3, cynk, selen, jod 🙂
Dzień dobry, czy moje wyniki mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy? Niby są w normie, ale wg kalkulatora chyba konwersja nie jest dobra i przeciwciała TRAb poza normą. Tsh 1,549 ulU/ml (0.35-4.94), Ft3 2.71 pg/ml (1.71-3,71), Ft4 0.81 mg/dl (0.7-1.48), TRAb 9.39 Ul/l (<0.258), anty TPO 0.84 Ul/l (0.00-5.61), anty TG 0.94 Ul/l (0.00-4.11)
Pani Emilio, nie ma tutaj niedoczynności, a jeśli przeciwciała antyTRAB będą się utrzymywały lub rosły, to raczej bardziej możliwa jest nadczynność. Proponuję wykonać USG tarczycy i będzie wiadomo coś więcej, a przeciwciała monitorować 🙂
dzień dobry, pomimo obniżenia poziomu tsh przy pomocy 50mg letroxu oraz unormowania ft4, ft3 nadal ekstremalnie niskie na poziomie -100%… co robić w takiej sytuacji? czy zmienić leki na samo ft3 lub ft3+ft4? a może dawka leku jest zła? dodam, że mam IO i Pcos.
Dzień dobry, konwersja zachodzi w jelitach i wątrobie, więc zadbałabym o to, aby obydwa narządy miały się super dobrze 🙂 Do konwersji niezbędny jest też cynk, d3, magnez, selen. Pomocny może być guggul 🙂 Można sprawdzić też rT3. Jeśli ft3 jest poniżej normy to zdecydowanie nadal może Pani odczuwać objawy niedoczynności.
Czy moge prosić o interpretację TSH 5.6 ( 0.2-4.2) FT4-11.8 (12-22), FT3 3.99 (3.10-6.8), anty-TG- 9.91 (0-4.11), wit D 15.6, wit B12- 290., HGB 12.1, Hdl 39, LDL 156, cholesterol 238, trójglicerydy 211, glukoza 104
przepisano mi Letrox 25… zaczęłam też suplementacje wit D i B12,
Zdecydowanie niedoczynność tarczycy i lekka insulinooporność (podwyższona glukoza i TG), być może początek Hashimoto (podwyższone antyTG). Trzeba zrobić USG tarczycy, zmienić dietę, popracować trochę nad morfologią – HB mogłaby być nieco wyżej. B12 na pewno powinna być wyższa, ale przed suplementacją stanowczo zadbałabym o żołądek, porządek w jelitach, bo przy w miarę “normalnej” diecie wynik powinien być mimo wszystko wyższy.
Dziękuję bardzo..
Dzień dobry, proszę o interpretację, obecnie biorę euthyrox 88, moje wyniki badań tsh 2.9 (0,27-4,20), ft4 16,7 (12-22), ft3 5,71 (3,1-6,8), objętość tarczycy 3.13 ml echogeniczność dyskretnie obniżona. Na początku leczenia tarczyca miała objętość 5.16ml w listopadzie 2022 r.
P-ciała p/peroksydazie tarczycowej 16,3 IU/ml )< 34,0)
P-ciała p/tyreoglobulinie 16,8 IU/ml (< 115,0)
Dzień dobry. Tarczyca zmniejsza się prawdopodobnie wskutek choroby hashimoto. Przeciwciała są w normie, jednak przy tak małej objętości tarczycy mogą spaść do normy, pomimo że nie choroba nie jest w stanie remisji, a więc tarczyca cały czas może maleć, co będzie w przyszłości skutkowało zwiększeniem dawki euthyroxu (im mniejsza objętość tarczycy, tym więcej leków potrzeba, aby uzupełnić niedobór). Proponuję zadbać o układ immunologiczny, aby nie doprowadzać do dalszych uszkodzeń tarczycy i nieco zmodyfikować dietę. Można posłużyć się moim gotowym poradnikiem dla osób z chorobą Hashimoto, który znajdzie Pani tutaj 🙂
Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację wyników, TSH 1,550 (0,270 – 4,200) FT4 21,90 (12,00 -22,00), FT3 4,61 (3,10- 6,80) Dziękuję bardzo.
Dzień dobry, bardzo dobre wyniki 🙂
Dzień dobry,
u mnie TSH 2,49, ft 3 5,97 pmol/L (2,63-5,70), ft 4 13,33 (9,00-19,00), atg 1,39 (<4,11), atpo 0,98 (<5,61), ferrytyna 32,6 no i insulina podwyższona – 11. Mam objawy niedoczynności (niskie ciśnienie, sucha skóra, problem z chudnięciem mimo diety i ćwiczeń) jak i nadczynności (wzmożona potliwość, wypadanie włosów, częstomocz). Czy z tarczycą jest ok i szukać przyczyn gdzieś indziej? (np. w IO)?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
u mnie TSH 2,49, FT3 5,97 pmol/L (2,63-5,70), FT4 13,33 pmol/L (9,00-19,00), atg 1,39 (<4,11), atpo 0,98 (<5,61), ferrytyna 32,6 no i insulina podwyższona – 11. Mam objawy niedoczynności (niskie ciśnienie, sucha skóra, problem z chudnięciem mimo diety i ćwiczeń) jak i nadczynności (wzmożona potliwość, wypadanie włosów, częstomocz). Czy z tarczycą jest ok i szukać przyczyn gdzieś indziej? (np. w IO)?
Pozdrawiam serdecznie
Zdecydowanie część objawów charakterystycznych dla nadczynności może wynikać z nadmiaru ft3, natomiast odnośnie odchudzania prawdopodobnie przyczyną jest niewłaściwie dobrana dieta – łatwiej się schudnie przy insulinie <10, a to już robimy tylko dietą i ruchem :) Zachęcam do sięgnięcia po mój poradnik zawierający wiedzę pod kątem skutecznego odchudzania w insulinooporności z jadłospisem, który znajdzie Pani tutaj.
Dzień dobry, poproszę o interpretacje wyników:anty TG <3, anty TPO <3
Ft3- 3.04(2-4.40)
Ft41.17 (0.93-1.7)
Tsh 1.990
Dziękuje
wszystko w normie 🙂
Dzień dobry, a czy antykoncepja hormonalna może wpływać na słabą pracę tarczycy? Tak wyglądają moje wyniki:
TSH 2.86 (0,35-4,94)
FT3 2,57 (1,58-3,91)
FT4 0.96 (0,7 – 1,48)
Ferrytyna 35.
Z kolei parę miesięcy wcześniej były takie:
TSH: 2,95
FT3: 2,94 (2,04 – 4,4)
FT4: 1,36 (0,93 – 1,71)
Ferrytyna 40,2
USG wyglada ok, tylko objętość to ok 5ml
Czyli wygląda to jakby się pogorszylo. Co mnie zaskoczyło bo po pierwszym wyniku zacząłem suplementowac witaminy z grupy b, laktoferyna, jod, selen, cynk, magnez. Zastanawiam się co może być nie tak. Planuje odstawić antykoncepcję i planuje ciążę, dlatego mnie to martwi
Może być problem bo tarczyca jest mała, fajnie, żeby miała co najmniej 12 ml, najlepiej 16-18ml, tak więc narząd jest mały. Można jeszcze popracować z jodem, wprowadzić większą ilość białka w diecie i tyrozynę, na której szkielecie budują się hormony tarczycy. Generalnie tyrozyna i jod są podstawą w każdej cząsteczce hormonów wyprodukowanych przez tarczycę 🙂
dzień dobry proszę o interpretację tsh 1,38 ( 0,35-4,94)
f3 2,72 (1,58-3,91)
f4. o.89(0,7-1,48)
z góry dziękuję
Wprowadziłam dane w kalkulatorze i TSH: 2,640 w normie, FT4 1,17 w procentach to wg kalkulatora 18,5% też w normie, ale FT3 2,24 procentowo -3,16% pokazuje poza normą, Rozumiem, że jest to problem z konwersją?
Tutaj problemem jest nawet nie sama konwersja a po prostu to, że tarczyca nie dosć dobrze pracuje i wydziela ogólnie mało hormonów. TSH powinno być między 1-2 w świecie idealnym, a hormony raczej w okolicach 75% zakresu referencyjnego. Widać, że przysadka wydziela więcej TSH, żeby “pogonić” tarczycę do pracy, a i tak niewiele to daje. Warto zrobić USG tarczycy, bo być może tarczyca jest za mała, sprawdzić poziom jodu. Można się wspomóc cynkiem, selenem, tyrozyną.
Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem odnośnie interpretacji wyników związanych z tarczycą.
Od jakiegoś czasu jestem bardzo osłabiona, odczuwam ciągły niepokój, mam drżenie dłoni, dodatkowo nadmierna potliwość, wypadają mi strasznie włosy.
Ft4 1,110 ng/dl (0,92-1,68) ft3 3,560 pg/ml (2,00-4,40) TSH 1,890 mln/I (0,27- 4,20) ferrytyna 17,47ng/ml (15-150).
Czy jest problem z tarczycą przy tych wynikach? Czy przyczyny m.in. złego samopoczucia musze szukać gdzieś indziej?
Wyniki tarczycowe są ok. Małe zapasy żelaza. Objawy mogą wynikać z nierównowagi hormonów (menopauza; premenopauza) lub hipoglikemii reaktywnej. Warto dobadać krzywą cukrową+insulinową, wit. B12, D3, pouzupełniać niedobory i wdrożyć celowaną suplementację 🙂
Dziękuję za odpowiedź. Wiek 35 lat to raczej nie powinna być menopauza 🫣 w takim razie muszę poszerzyć diagnostykę o inne parametry.
Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)
1,248 µlU/mL (0,350 — 4,940)
Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 5,60 pmol/L( 2,63 — 5,71)
Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 14,60 pmol/L (9,02 — 19,99)
Czy te wyniki są dobre
Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)
1,248 µlU/mL (0,350 — 4,940)
Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 5,60 pmol/L( 2,63 — 5,71)
Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 14,60 pmol/L (9,02 — 19,99)
Bardzo dobre!
Zastanawia mnie ze w kalkulatorze oznacza mi :
Poziom FT4 w %: 50.91%
Twój wynik badania FT4: poza norma
Dzień dobry, proszę o interpretację TSH 2,9 µlU/mL (0,350-4,940) , FT3 2,55 pg/mL (1,58-3,91) FT4 0,79ng/dL (0,70 – 1,48), Konwersja wygląda nieciekawie z tego co czytam? TSH wiadomo, za wysokie… Endokrynolog czy można zadziałać dietą?
konwersja działa dobrze, tu tarczyca pracuje słabo i produkuje mało ft4, a więc problem jest w tarczycy i jej niedoborach. TSH też powinno być niższe, także jak najbardziej badania + wprowadzić suplementację na uzupełnienie niedoborów kluczowych dla pracy tarczycy i będzie dobrze 🙂
Dzień dobry, proszę o interpretację TSH 0,046 µlU/mL (0,350-4,940) Wynik trzykrotnie potwierdzany. FT3 3,01 pg/mL (1,58-3,91) FT4 0,87 ng/dL (0,70 – 1,48).
W USG zmiany hipoechogenne przypominające te w hashimoto bez obecności zwapnień i guzków. kliniczny brak objawów thyreotoksykozy oraz nieznacznie podwyższony poziom przeciwciał anty-TPO
Trzeba by było jeszcze sprawdzić antyTG, żeby wykluczyć autoimmunologię. Może być to też kwestia chwilowa po infekcji wirusowej, czy jelitowej i sprawdzić wtedy za miesiąc, dwa, czy TSH się podnosi. Jeśli występują objawy nadczynności tarczycy poleciłabym np taki preparat firmy Herb Pharm, Thyroid Calming
Dzień dobry! Nie jestem w stanie się doliczyć na kalkulatorze swoich wyników 🙁 Wiem że TSH wysokie, bo 5.39 natomiast:
ft4 18,86 pmol/l
ft3 4,25 pmol/l
Czy mogłabym prosić o pomoc z interpretacją?
Tutaj przede wszystkim jest niedoczynność tarczycy i trzeba się najpierw zająć wsparciem pracy tarczycy, ewentualnie dalszą diagnostyką przyczynową (choroba hashimoto, niedobory, niska objętość tarczycy czy zaburzenia struktury gruczołu – badanie USG). Prawidłowa wartość TSH powinna mieścić się w widełkach między 1-2.
Dzień dobry mogłabym poprosić o pomoc w interpretacji wyników:
tsh 7,550(0,270-4,200),ft4 1.16(0,93-1,70),ft3 2,39(2,00-4,40), objętościowo 7,75cm3(czesniej było ok 5, zwiększyła się po suplementacji jodem) kilko malutkich torbieli, d3 105ng/ml,b12 727pg/ml,ferrytyna 79,70 ngml,,insulina 6,2,cholesterol cal. 273,hdl 86,80, nhdl 186,20,ldl 177,29,trojglic.59,20,homocysteina 13,90nmol/l,do tego wyszło mi jeszcze ige cal 165iu/ml
pomocy nie wiem od czego zacząć. Z góry dziękuję za pomoc
Dzień dobry, tarczyca jest za mała, jest już subkliniczna niedoczynność, więc jod to dobry pomysł, ale zawsze warto dorzucić jeszcze inne witaminy, co wspomoże metabolizm jodu i lepsze wykorzystanie przez komórki tarczycy. Widać ze jest jakiś problem z alergią, więc szukałabym przyczyny w układzie nadnercza, wątroba, żołądek, a na sam początek zajęłabym się pozbyciem się pasożytów z przewodu pokarmowego 🙂 Samemu z pewnością jest ciężko, jesli nie jest Pani specjalistą w tym temacie, to zapraszam do współpracy – tutaj się można umówić na wizytę lub konsultację online. Przenalizuję wynki badań, zlecę dodatkową diagnostyke, poprowadzę Panią przez proces odrobaczania, pouzupełniamy niedobory i będzie dobrze 🙂
Dzień dobry,
Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji.
Od 2 miesięcy przyjmuję Euthyrox 50.
Aktualne wyniki to:
– TSH 1,66 mIU/L (0,27-4,2)
– FT4 1,44 ng/mL (0,92-1,68) = 68,42%
-FT3 2,63 pg/mL (2,00-4,40) = 26,25%
– (Prolaktyna 5,65 ng/mL (6,0-29,9) przy zmianie dawce Dostinexu na 1/3 tabl. na tydzień)
Miałam już po 1 miesiącu zwiększyć dawkę Euthyroxu z 50 do 75, ale w sumie nie wiem czy w takiej sytuacji powinnam? (Wykonałam w międzyczasie te badania, żeby w ciemno nie zwiększać…)
Zaczęłam przyjmować sporo różnych suplementów (jodu nie, bo nie wiem czy powinnam przy podejrzeniu Hashimoto – “AtG często podwyższone, obraz USG tarczycy moze odpowiadać AZT”).
Z góry dziękuję za pomoc z dawką Euthyroxu i inne sugestie.
Dzień dobry, dawka jest dobra i wg mnie nie ma potrzeby zwiększać, bo wpadnie Pani w nadczynność. Jodu przy hashimoto nie przyjmujemy, chyba że jest remisja, albo po prostu warto wykluczyć obecność przeciwciał antyTPO i można działać z jodem + cała obstawa, wit. a, selen, cynk, wit. B, wit. C kilka gramów, może tyrozyna.
Świetny artykuł! przyjmuję lewotyroksynę od ponad 20 lat i dopiero dziś dowiedziałam się o konieczności sprawdzania konwersji… Mam wiele problemów zdrowotnych, ale chciałam chociaż “odhaczyć” tarczycę hehe, więc bardzo bym prosiła o interpretację: TSH 1,027 (0.27-4,2), FT4 11,50 (9,01-19,05), FT3 3,37 (3.10-6,80). aha tarczyca po wycięciu, został mały kikutek, biorę Letrox 50.
dzień dobry, czy mogę prosić o pomoc w interpretacji wyników? tsh 1,027, ft4 11,50 pmol/l (9,01-19,05), ft3 3,37 pmol/l (3,10-6,80). tarczyca wycięta, został malutki kikutek. biorę Letrox 50, sytuacja stabilna od 20 lat.
Dzień dobry, TSH jest prawidłowe, jednak wolne hormony mogłyby być odrobinę wyżej. Konwersja jest prawidłowa, ale nie ma co patrzeć na konwersję, bo ft4 też jest nisko.
bardzo dziękuję! czy jak za mało ft4 to muszę zwiększyć lewotyroksynę?
Dzień dobry, proszę o informację co się dzieje z moją tarczycą.
W kalkulatorze konwersja ft4 68,83 % Ft3 47%
Wyniki tsh 1,44 (0,27-4,2)
Ft3 3,13 (2-4,4)
Ft4 1,46 (0,93-1,70)
Ogólne złe samopoczucie, brak energii, sucha skóra, wypadające włosy w dużej ilości, wzdęty brzuch/ mimo że ogólnie jestem szczupła, waga ostatnio szaleje, problemy ze wzrokiem.
Dzień dobry, proszę o informację co się dzieje z moją tarczycą.
W kalkulatorze konwersja ft4 68,83 % Ft3 47%
Wyniki tsh 1,44 (0,27-4,2)
Ft3 3,13 (2-4,4)
Ft4 1,46 (0,93-1,70)
Ogólne złe samopoczucie, brak energii, sucha skóra, wypadające włosy w dużej ilości, wzdęty brzuch/ mimo że ogólnie jestem szczupła, waga ostatnio szaleje, problemy ze wzrokiem.
Dzień dobry. Myślę, że Pani objawy nie wynikają z problemów z tarczycą. Szukałabym przyczyn stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, w niedoborach składników odżywczych, braki witaminowe, szczególnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (skóra, włosy). Zaczęłabym pewnie od przygotowania organizmu do odrobaczania, gruntowej diagnostyki, a potem po odrobaczeniu uzupełnienie niedoborów. Proponuję sprawdzić jeszcze wit. b12, lamblie w klasie igg, ferrytynę, żelazo, morfologię, kał – badanie ogólne. A z tymi wynikami mogę już Panią poprowadzić 🙂
Dzień dobry, czy mogę prosić o interpretację wyników?
TSH 2,59 (0.27-4.2)
fT3 5,2 (3.1-6.8)
fT4 16,2 (12.0-22.0)
Żelazo 158 (135-145)
za mało danych, żeby coś podpowiedzieć 🙂 Tarczyca z tych wyników ok, choć zawsze warto zrobić usg. Żelazo za wysokie – tutaj znajdzie Pani więcej informacji na ten temat.
Witam, czy mogę prosić o interpretację wyników, słabe samopoczucie, senność, osłabienie, trudności ze zrzuceniem wagi pomimo aktywności fizycznej i nieeobjadaniu się ( brak apetytu). TSH – 2,033 (0,38-5,33). FT3- 3,08 (2,34-4,92)., FT4- 0,82 (0,55-1,43), żelazo 91- norma od 60-180, za to ferrytyna tylko 6,4 a norma od 11 do 306. Wit D- 52. Oba hormony tarczycy wyszły ki na poziomie ok 30% , co to oznacza?
Dzień dobry, hormony tarczycy są nisko, ale to nie jest przyczyna trudności ze zrzuceniem wagi. Raczej proponowałabym zmienić dietę w kierunku insulinooporności (zawsze można dla pewności zrobić badanie krzywej cukrowej i insulinowej). Ferrytyna bardzo słabo – brak zapasów żelaza, czyli może się pani czuć zmęczona, osłabiona, szybka zadyszka, brak energii, słabe skupienie, zapominanie, wypadanie włosów. Proponuję zajrzeć tutaj do mojego artykułu.
Glukoza z krwi na czczo- 83, zastanawiałam
się właśnie czy nie diagnozować się w kierunku insulinooporności. Pisze pani że hormony nisko, czy to może być niedoczynność tarczycy? Czy to znaczy że konwersja jest bardzo słaba?
Witam:) jeśli to możliwe to proszę o pomoc .
Objawy które mi dokuczają to ogromna senność, wypadanie wlosow , skora glowy z wypryskami i zero energi
tsh 3,81 ( 0.350-4,940)
ft4 0.82 ( 0.70- 1,48)
ft3 2,89. ( 1,58-3,91)
ferrytyna 9.92 ( 4,63-204)
d3 28,90
Z góry dziękuję
Dzień dobry, tarczyca – subkliniczna niedoczynność. Warto zrobić jeszcze USG i wizyta u endokrynologa. Objawy mogą wynikać z braków zapasów żelaza. Ferrytyna na poziomie 9, dobrze by było mieć ją między 50-70… stąd prawdopodobnie braki energii i tutaj szukałabym już problemów w diecie, przewodzie pokarmowym, słabym wchłanianiem 😉
dzień dobry, bardzo interesujący artykuł, można więcej się dowiedzieć niż od lekarza na wizycie. będę wdzięczna za odpowiedź. Biorę antykoncepcję (yazz ale to nie jest związane z tarczyca) nie mając objawów robiąc badania kontrolne dowiedziałam się że moje wyniki nie są w normie.. tsh- 6,3; /ft3- 3,06 (2-4,40); ft4 -1,09( 0.93-1,71)
antyTG 15,40; antyTPO 12,20, Ferytyna 89, glukoza 74 crp 0,6. Usg jest ok.
bardzo proszę o informację czy eutyrox-lub letrox coś tu pomogą czy mogę wspomoc swój organizm suplementacja, dietą. (biorę d3 4000j. magnez, omega3, probiotyk) czy selen mógłby pomoc? czy antykoncepcja może mieć wpływ na te wyniki
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Jeśli USG na pewno jest ok, to szukałabym niedoborów. Tarczyca nie potrzebuje wiele: d3k2, magnez, witaminy z grupy b, selen, cynk, aminokwasy (szczególnie tyrozyna), jod. Najlepiej dopasować suplementację po wynikach badań, ale faktycznie to TSH nie powinno być aż tak wysokie. Zwróciłabym jeszcze uwagę na wielkość tarczycy, czy nie jest za mała. Wtedy warto większe dawki jodu 🙂
Dzień dobry, trochę czasu minęło już od publikacji artykułu, ale mam nadzieję, że mogę liczyć na pomoc.
Główny problem dotyczy problemów ze schudnięciem, żadna dieta nie działa.. Waga cały czas powolutku do góry, nigdy w dół. Była lekka hiperinsulinemia, ale już pod kontrolą (metformina 1500), był również hiperandrogenizm nadnerczowy, ale również wyniki już pod kontrolą (deksametazon). Dodatkowo potwierdzone SIBO (tylko wzdęcia z objawów) – żadna terapia nie pomogła..
TSH – 1,44 (0,27-4,2)
FT3 – 2,34 [12%] (2,04-4,40)
FT4 – 0,99 [7%] (0,93-1,71)
antyTPO < 9 (0-34)
kwas foliowy – 4,11
ferratyna – 26
B12 – 410
żelazo – 63
cholesterol 117
selen, cynk, miedź, jod i inne wit. B – w drodze
Proszę o chociaż jakieś wskazówki bo już nie mam siły 🙁 Endo uważa, że wyniki są prawidłowe. Dodam, że mama ma niedoczynność tarczy, a jej siostra hashimoto. Nadwaga w rodzinie niestety powszechna.
Nie jest możliwe, żeby żadna dieta nie działała. Jeśli nie było efektów, to znaczy ze dieta była źle dobrana do kondycji metabolicznej organizmu i tolerancji węglowodanów. W badaniach wątroba wygląda trochę słabo, niedoczynności tarczycy tutaj nie ma, choć widać że hormony są nisko i metabolizm będzie nieco wolniejszy, ale nie na tyle, by nie dało się schudnąć. Tarczycę też można regulować suplementacją i zadbać przede wszystkim o jelita, bo SIBO też ma swoje przyczyny. Z kompletem badań zapraszam na konsultację, może razem sprawniej nam pójdzie.
dziękuję!
Witam.Prosze o interpretację wyników badań córki ,lat 19..Objawy które zasugerowały zrobienie badań to nieregularne pomimo wcześniejszych regularnych miesiączek,zimne mokre dłonie.sucha skóra, bezsenność,podwyższony poziom cholesterolu,osłabienie itd Wyniki TSH,4,93 przy normie do 3,63, anty tpo poniżej 3 przy normie poniżej 5,6, ft3 4,1 (2,43-6,01) ft4 11,51 (8,64-15,,74. Czy można tu już mówić o niedoczynnosci?Czy takie wyniki kwalifikują się do leczenia? Pozdrawiam
Dzień dobry, zrobiłabym jeszcze USG tarczycy. Podwyższony poziom cholesterolu nie zawsze jest zły, trzeba zwrócić uwagę na propocje i w tak młodym wieku lepiej mieć go więcej, bo z niego produkują się hormony, jak mniej. Hormony są jeszcze w normie, ale może to być już taki początek niedoczynności, bo TSH zdecydowanie powinno być niższe. Nie ma problemów jelitowych? Bezsenność raczej nie z tarczycy, może bardziej szukałabym zaburzeń neuroprzekaźników w jelitach, pasożytach, sucha skóra to brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach lub kwasów omega-3, może być problem z wchłanianiem, jeśli w jelitach nie dzieje się dobrze. Jeśli sytuacja sama się nie poprawi, to zapraszam na konsultację, spróbujemy podziałać naturalnymi metodami. Zlecę szerszą diagnostykę i może wyłapiemy przyczynę problemu. Pozdrawiam Agnieszka 🙂
Dziękuję ślicznie za tak szybką odpowiedź.Pozdrawiam serdecznie.
dzień dobry.
bardzo proszę o interpretacje wyników.
tsh 0,379
ft3 4,71
ft4 13,17
poza tym wolę guzkowe
anty tpo 20,80
anty tg 5,30
wit d3 29,4
ferrytyna 41
czy konwersja zaburzona
pozdrawiam serdecznie
dzień dobry.
bardzo proszę o interpretacje wyników.
tsh 0,379
ft3 4,71
ft4 13,17
anty tpo 20,80
anty tg 5,30
ferrytyna 41
wit d3 29,4
wolę guzkowe
pozdrawiam serdecznie
Trzeba policzyć kalkulatorem np. takim jak tutaj.
tsh – poza norma
ft4 81,07%
ft3 32,50%
Dzień dobry.
TSH 3-cia generacja – 3,093 ulU/ml (0,38 – 5,33),
FT3 – 4,8 pmol/l (3,8 – 6,6)
FT4 – 14,06 pmol/l (7,86 – 14,41)
anty-TG – <0,9
anty-TPO – 1,2
Od 6 tygodni na Letrox 50, czy należy zwiększyć dawkę?
D3 – 46 ng/ml
żelazo 130
ferrytyna 117
B12 411,0 (197,0- 781,0)
Dawka raczej jest dobra, można by było jedynie opracować nad poprawą konwersji, żeby więcej ft4 przeszło w ft3.
Dziękuję za odpowiedź. Zapomniałam napisać, że po wprowadzeniu letroxu włosy zaczęły mocno wypadać, zresztą tarczyca była badana ze względu na wypadanie włosów i ciagłe zmęczenie. Wyjściowe wyniki to TSH – 6,12 , FT3 – 5,95 , FT4 19,89 i lekarz przepisał letrox 50. Wtedy konwersją była chyba prawidłowa, tylko to TSH. Zastanawiam się, czy TSH jest wysokie od tarczycy, czy coś innego je podnosi. Co Pani o tym myśli?
Może podnosić stres, albo trzeba by było jeszcze sprawdzić kilka razy w inne dni, żeby się nie opierać na jednorazowym wyniku.
Stwierdzono hashimoto jednak.poziom.ft4 i ft3 ledwo w minimum normy tsh 1.4. Ciągły brak energii uczucie zimna paznokcie w złym stanie waga nie chce spaść pomimo diety i ruchu. Dostalam eutyrox 0.25 zastanawiam się czy warto go brac
Stwierdzononu mnie chorobę hashimoto
Tsh 1. 456 ( 0.35-4)
Ft4 9.27 (9.01 – 19.05
Ft3. 3.72( 2.46 do 6.01)
Jest mi ciągle zimno mam problerm ze schudnięciem stosuje dietę ruch ciągle zmeczenie i senność dostalam.eutyrox 0.25 ale mam obawy
Pewnie, można sprawdzić i nie sugerować się poziomem TSH, bo tutaj oprócz wolnych hormonów tarczycy jeszcze wiele czynników ma na to wpływ. Samo TSH jest tylko pośrednią informacją o pracy tarczycy, nie jest to przecież hormon tarczycowy, tylko hormon przysadkowy 🙂
Jeśli jest problem ze schudnięciem to samo dodanie hormonów może nie pomóc, bo wynik ft3 nie jest zły. Szukałabym rozwiązania w diecie. Jeśli nie radzi sobie Pani z odchudzaniem, chętnie pomogę dobrać skuteczną dietę z uwzględnieniem Pani preferencji i stanu zdrowia. Na konsultację stacjonarną lub online można się umówić poprzez formularz e-rezerwacja lub serwis znany-lekarz.
Tak ale może podniesienie ft4 przez eutyrox sprawi że dieta i ruch zaczną działać
Dzień dobry, gdzie może leżeć tak dziwnych wyników u syna lat 15. Jakiś czas temu był hospitalizowany i przyczyny od strony tarczycy zostały wykluczone. Gdzie leży problem. Syn czuję się zmęczony, senny. Ma bóle głowy i okresowe łysienie plackowate. Czasem po zjedzeniu coś słodkiego źle się czuję. Cukrzyca wykluczona.
TSH 0,632 (0.47-3.41)
FT3 5.87 (4.44-6.65)
FT4 10.9 (11.45-17.63)
FT3 64.71% optymalny
FT4. -8,9% nieprawidłowy
Dzień dobry, to nie jest kwestia tarczycy ani gospodarki węglowodanowej. Szukałabym problemów z gospodarką żelazową, może niedobory witamin z grupy B, słaba produkcja energii w mitochondriach i po tym, co Pani wspomniała z objawów, to przede wszystkim zwróciłabym uwagę na przewlekłe obciążenia patogenami (pasożyty, bakterie, wirusy, candida). Podejerzewam, że w jelitach też nie jest dobrze, a to właśnie tędy wchłaniają się składniki potrzebne do tego, aby potem w komórkach wyprodukować energię. Musiałybyśmy porozmawiać o pełnym stanie zdrowia, zrobić szerszą diagnostykę.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Synowi właśnie zostały zleco e badania. Jak będą wyniki to się umówimy do Pani.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, właśnie otrzymałam wyniki badań. Czy to hashimoto? Objawy to zmęczenie, wypadanie włosów, czasami lekkie bóle stawów czy serca. Wyniki badań:
TSH 3,4 ( 0,3500 – 4,9400 IU/ml)
FT3 2.91 (2.0 – 4.2 pg/ml)
FT4 14.1 (8.9-17.2 pg/ml)
anty TPO 609 (<30)
anty TG 63 (<95)
Zgodnie ze wzorem (wynik badania minus dolna grania normy) : (górna granica normy minus dolna granica normy) * 100 = wartość procentowa
FT3 41%
FT4 61%
Dziękuję za wszelkie wskazówki.
Dzień dobry,
Wygląda jak Hashimoto, choć najlepiej byłoby zrobić USG tarczycy i ocenić jak wygląda narząd. Ft3 mogłoby być nieco wyższe, a TSH zdecydowanie niższe. Jeśli będzie Pani szukać informacji, jak wyciszyć chorobę, to zachęcam do zakupu moich materiałów z przewodnikiem w chorobie Hashimoto z gotowymi propozycjami posiłków i zbiorem informacji na temat żywienia i prowadzenia organizmu w tej chorobie 🙂
dzień dobry, mam 21 lat, mam objawy niedoczynności tarczycy, biorę euthyrox n25, moje tsh wynosi 2.63, ft3 2,68 pg/ml (norma 1,71-3,71) ft4 0.95 ng/dl (norma 0.7-1.48). czy są to zaburzenia konwersji?
Dzień dobry. TSH mogłoby być nieco niższe, ale objawy raczej nie wynikają z niedoczynności tarczycy, bo poziom ft3 jest w porządku. Szukałabym gdzieś indziej. Może morfologia, niski poziom żelaza czy ferrytyny, niedobory witamin niezbędnych do produkcji energii w mitochondriach, słabe wchłanianie w jelitach i ogólnie problemy jelitowe, może przewlekłe infekcje wirusowe. Często się zdarza, że dużo zrzucamy na tarczycę, jednak te same objawy mogą mówić o wielu różnych przyczynach i trzeba by ich było poszukać 🙂 Gdyby była potrzebna pomoc, zapraszam na konsultację, to poszukamy razem 🙂
Dzień dobry!Chlopak lat 18 TSH2,02 Ft33,95(3,44-5,95)Ft4 11,28(9,01-19,05)bierze eutyrox 50/75 ..Objawy senność,zmęczenie …Czy to dobre wyniki?Proszę o poradę 🙂
Dzień dobry!Chlopak lat 18 TSH2,02 Ft33,95(3,44-5,95)Ft4 11,28(9,01-19,05)bierze eutyrox 50/75 ..Objawy senność,zmęczenie …Czy to dobre wyniki?Proszę o poradę :)ferrytyna 80 vit D3 40
Dzień dobry, takie objawy mogą wynikać ze zbyt niskiej dawki hormonów – zawsze można pomyśleć nad zwiększeniem (częściej 75, rzadziej 50 w rozkładzie tygodniowym), bo ft3 i ft4 są w dolnych granicach, a być może ich podniesienie poprawi samopoczucie.
Jeśli zwiększenie dawki by nie pomogło, wtedy szukałabym niedoborów – witaminy z grupy B, może jakieś przewlekłe infekcje, stan po chorobie, problemy z produkcją energii ATP. Na pewno odpowiedź gdzieś jest 🙂
Dzień dobry, Mężczyzna lat 32.
Tsh 1.26
Ft3 3.18 norma: 2-4.4
Ft4 1.04 normq: 1-1.7
Wychodzi z obliczeń słaba konwersja.
Dość często infekcje.
Co może Pani doradzić?
Dzień dobry,
te wyniki akurat nie mają zbyt dużego związku z infekcjami, bo poziom ft3 jest jak najbardziej prawidłowy, więc konwersją bym się tutaj nie przejmowała. Przy problemach z częstymi infekcjami szukałabym odpowiedzi w niedoborach, które możemy sprawdzić badaniami z krwi i parametrami krwinek białych, które widać z morfologii. Jeśli w morfologii jakiekolwiek parametry są zaburzone to już dużo mówi o niedoborach i pracy układu odpornościowego, do tego kwestia odporności (a ta mieszka w jelitach) i od tego warto zacząć 🙂
Witam
Dziewczynka wiek 6lat
TSH 8,740 norma:0,7000-5,97
FT4 15,50 norma: 12,30-22,80
FT3 7,28 norma 3,69- 8,46
Przewlekły katar, infekcje ale bez antybiotykoterapii
Poproszę o interpretację
Dzień dobry, wskazana dalsza diagnostyka tarczycy, najlepiej zacząć od USG bo TSH zdecydowanie jest za wysokie i wskazuje na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Z katarem najlepiej zrobić posiew z nosa/gardła i zadziałać metodami naturalnymi na przerosty bakterii, które wykaże posiew 🙂
Dzień dobry, przeczytałam chyba wszystkie komentarze do Pani ciekawego artykułu. Trochę niepokoją mnie moje wyniki, które właśnie odebrałam. Czy mogę prosić o wstępną interpretację? Zaznaczam, że jestem już 15 lat po jodzie radioaktywnym i biorę letrox 100. Czy u mnie występuję może zaburzona konwersja?
TSH 0,209 (0,350-4,940)
FT3 3,04 (2,63-5,70)
FT4 17,08 (9,00-19,00)
Dzień dobry Pani Agnieszko, przy tych wynikach wydaje się, jakby dawka leku była odrobinę za duża, bo TSH jest ciut za niskie.
Dzień dobry pani Agnieszko proszę spojrzeć na moje wyniki co mam robić .TSH 3 -18.480 (0.27-4.2 ) FT3-2.3 (2-4.4) FT4 – 0.73 (0.93- 1.7) co robić?
Jest niedoczynność tarczycy i taki wynik nie powinien być lekceważony. Trzeba skonsultować wynik z endokrynologiem, aby dobrać odpowiednią dawkę leków i ewentualnie wspierać tarczycę suplementami.
Dzień dobry. Mój wynik to :
-Tsh 2,52 (0,27-4,2)
-Ft3. 4,52 (3,1-6,8)
-Ft4 12,70 (12-22)
Czy może mi Pani podpowiedzieć czy jest już wszystko ok? Zaznaczę że przez 8 miesięcy chorowałam na przewlekłe podostre zapalenie tarczycy. Pozdrawiam!
Dzień dobry – zdecydowanie nie ma się czym przejmować – myślę, że każdy lekarz powie, że wyniki są w normie 🙂
Dzień dobry. Mam guzek na tarczycy, ale nie przyjmuję żadnych leków. Właśnie odebrałam wyniki:
TSH 1,16 (0,27-4,20);
FT3 5,36 (3,1-6,80);
FT4. 1,25 (0,93-1,70).
Podwyższony cukier na czczo.
Czy te wyniki są prawidłowe?
Dzień dobry. Wyniki są prawidłowe, a guzek prawdopodobnie nie ma żadnego wpływu na samą pracę tarczycy 🙂
Przy podwyższonym cukrze warto zwrócić uwagę, jak długi czas upływa od przebudzenia do pobrania krwi z żyły (dłuższy czas może wiązać się ze wzrostem glukozy), można też sprawdzić poziom insuliny lub wykonać krzywą glukozowo-insulinową (szczególnie, jeśli jest nadwaga).
Witam, proszę o interpretacje moich wyników badan:
TSH 0,6 (0,38-5,33)
FT3 3,12 (2,5-4,3)
FT4 1,25 (0,65-1,48)
Konwersja Poziom FT4 w %72,29 %, Poziom FT3 w %34,44 %
Biorę Letrox 75 mg
Jest ok.
Czy ta różnica w konwersji jest normalna ?
jest w porządku.
Witam, czy te wyniki tarczycy są dobre: TSH 1,60 (0,38-4,00) FT3 4,73 ( 4,00-8,30) FT4 15,75 (10,60-19-40)
ogólnie to mieszczą się w normie, ale konwersja mogłaby być lepsza – ft3 jest w dolnej granicy, ft4 w połowie normy, a fajnie by było, gdyby obydwa były przynajmniej w połowie normy. Warto zadbać o jelita, wątrobę i uzupełnić niedobory, a potem ponownie sprawdzić.
dziękuję za odpowiedź, a te dbanie o jelita czy wątrobę to jakaś konkretna dieta ze tak zapytam? może być dieta keto? ostatnio taka popularna choć nie jestem konkretnie przekonana ponoć wielu ludziom pomogła.
Nie, nie musi to być żadna konkretna dieta. Chodzi tylko o to, aby wyprowadzić organizm tak, by nie było żadnych dolegliwości, szczególnie po stronie wątroby i jelit 🙂
witam,
bardzo proszę o interpretacje wyników, przyjmuje letrox 50 mg:
TSH <0,005 (0,27-4,2)
FT3 13,23 (3,13-6,76)
FT4 36,96 (12-22)
Witam, proszę o interpretacje moich wyników badan:
TSH <0,005 (0,27-4,2)
FT3 13,23 (3,13-6,76)
FT4 36,96 (12-22)
Biorę Letrox 50 mg
Tutaj mamy nierównowagę hormonalną – to wygląda jakby były problemy z konwersją i jednocześnie nadmiar hormonów tarczycy, jak przy nadczynności – taki wynik trzeba skonsultować z lekarzem.